Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/svijettetoviranja

Marketing

Masinice i princip rada

Izostavivši iglu sa namotanim koncem, ili rucno radjene masinice, koje nisu bas po fiksiranosti niti linijski tocne, masinice nisu kvantna fizika, ali su iznimno vazne za rad tattoo majstora. Djelimo ih na tri skupine po vrsti rada i dvije podvrste koje se odnose na vrstu linija. Iznimno je vazno da tattoo majstor zna kako masinica dise, stoga ja naprimjer od svojih devet masinica, koristim najvise sa svoje dvije masinice koje mi odgovaraju tezinom, upoznata sam sa njihovim zvukom i izdrzljivosti.

Podjela po vrsti pogona:

Elektromagnetne tattoo masine- najcesce su koristene. Ima mnogo varijacija na temu, od masinica sa jednom jezgrom do masinica sa tri jezgre, u osnovi se koriste sa dvije jezgre. One su najoptimalnije. Jezgra se sastoji od namotaja bakrene zice oko drzaca. Masinice sa dvostrukom jezgrom ima u verziji od 8 do 10 namotaja, i o tome ovise njene podvrste. Radi na princip da jezgra, kada je dotok elektricne energije otvoren, stvara otpor magnetnom pritisku koji se stvara te se igla pomice gore dolje.



(Slika 10.: Jedan model od jeftinijih, manjih i laksih masinica. Dosta se cesto nadju bas sa ovim okvirom na trzistu jer su solidne za rad)

Rotacijske tattoo masine- one su medju prvim industrijski napravljenim masinicama, iako su u osnovi skuplje, najcesce cijena opravdava kvalitetu. Radi na princip elektromotora, stoga je i tisa od elektromagnetne.



(Slika 11.: Rotacijska masinica)

Pneumatske masinice- za rad koristi pritisak zraka, odnosno kompresor. To su iznimno lagane masinice, i one se sa kompletnom opremom steriliziraju u autoclaveu bez ikakvog problema.


(Slika 12.: Model pneumatske masinice jednog od poznatijih brandova "Neuma")

Podjela po vrsti linija:

Iako je vazno da i igla bude za odredjenu vrstu linija, vazno je da i masinica bude dobro namjestena, kako bi davala dovoljno snage igli. Vecina se masinica prodaje pod multi-use (liner i shader) kako bi tattoo majstor sam odlucio o potrebi. Neki tattoo majstori koriste samo jednu masinicu, pa ju nastimavaju ovisno o potrebi, no u principu puno je jednostavnije kada se imaju dvije masinice. Ukoliko kupite liner i sahder odvojeno, primjetit cete razliku u duljini kontaktnih limova (Liner-kraci, Shader-dulji), a ukoliko niste, evo nacina kako da namjestite:

Linijska masinica (LINER)- samo ime joj govori da je to masinica za vanjske linije. Koristi jaci ubod stoga sluzi da bi postavile dominantne linije. Kako bi se masinica namjestila za linije, potrebno je postaviti kontaktni vijak da njegov vrh bude iznad prednjeg dijela prve jezgre (odmah iznad ruba), te da se kontaktni lim od vijka moze odbiti cca 1.5 do 2 mm.

Masinica za sjencanje (SHADER)- ova se masinica koristi za stvaranje sjena, preljeva, ali i punjenja bojom. Ubodi su smireniji i sporiji, sto omogucuje cisci rad. Da bi ju namjestili, potrebno je kontaktni vijak smjestiti na vrh lima. Vrh lima bi trebao zavrsavati odprilike iza kapice za iglu. Kontaktni prostor bi trebao iznositi cca 2 do 3.5 mm.



(Slika 13.: Skica pozicije vijka za liner i shader da odprilike imate vizualni prikaz kako bi to trebalo izgledati)

Post je objavljen 23.11.2011. u 23:35 sati.