Tijekom svog dugogodišnjeg rada u šumarstvu, kod obilaska šumskih sastojina i šumskih radilišta, fotoaparatom snimam meni zanimljive prizore i detalje. Ovaj blog vodim od 2004.godine. Sadržaj bloga služi promociji šumarske struke i posvećen je kolegicama i kolegama šumarima, koji su radeći generacijama u šumi, sačuvali i unaprijedili šumske sastojine za buduće generacije.
NE ZABORAVITE!
DOK ŠUME DIŠU
I MI ĆEMO DISATI.
Katalozi bjelovarskog salona fotografija "ŠUMA OKOM ŠUMARA"
ŠUMSKE ZANIMLJIVOSTI
-Nekada su šume zauzimale preko 80 posto, a danas pokrivaju tek 33 posto europskog kontinenta.

-Sjeme vrba i topola gubi klijavost za nekoliko dana dok sjeme bagrema može klijati i poslije 15 godina.

-Vjetar može raznijeti sjeme bora, smreke, ariša, johe i gorskog javora od 20 do 30 km daleko.

-Deblo hrasta lužnjaka u ljetnim mjesecima prosječno dnevno "ispumpa" do 300 litara vode iz tla.

-U vremenu od 1885-1895. godine hrvatski književnik i šumarski stručnjak Josip Kozarac bio je upravitelj šumarije Lipovljani.

-Periodičnost punog uroda žira ovisi o klimatskim uvjetima, od 5 godina u toplijim krajevima do 8-10 godina u hladnijim područjima.

-Jedna desetina šuma u Hrvatskoj otpada na hrast lužnjak (Quercus robur L.).

-Hrvatska spada u šumovitije zemlje Europe s više od 0,50 ha po stanovniku, a šume su jedno od najvećih nacionalnih bogatstva Hrvatske.

-Hrvatska ima velik broj biljnih endema, čak 312 vrsta endemskih sjemenjača. Među njima je 85 drvenastih šumskih endema(grmova i drveća). Strogih endema ili stenoendema, koji rastu isključivo u Hrvatskoj, ima 189.

-Šumarska struka je jedna od najstarijih u Hrvatskoj, izobrazba šumarskih kadrova započela je 1860.godine osnutkom Gospodarskog- šumarskog učilišta u Križevcima. To je prva takva škola u ovom dijelu Europe. Visoko obrazovanje šumarskih kadrova započelo je 1898. godine otvaranjem Šumarske akademije u Zagrebu.



OPASNOSTI U ŠUMI


-OTROVNE GLJIVE
Kako je počela sezona branja gljiva, poželjno je da obnovite svoje znanje prepoznavanja otrovnih vrsta gljiva koje se najčešće pojavljuju u našim šumama.

-KRPELJI
Kako prolazeći šumom dolazimo u kontakt s krpeljima, nije na odmet da nešto više saznate o rizicima od uboda tih malih životinja.


-MIŠJA GROZNICA
Bolest s vrućicom, oštećenjem rada bubrega te drugim smetnjama.Uzročnik je virus koji kruži među malim šumskim glodavcima.(više ovdje...)

-KOMARCI
Komarci su široko rasprostranjena skupina insekata. Značajni su u odnosu na čovjeka i njegovo zdravlje kao prenositelji bolesti i kao molestanti (napasnici). Na sreću, na našem području ne prenose bolesti, ali narušavaju mir i zdravlje u širem smislu: ometaju čovjeka pri svakodnevnim aktivnostima, pri boravku u prirodi i rekreaciji.

OTROVNE BILJKE U ŠUMI

-VELEBILJE(Atropa Belladonna)
Velebilje je vrlo rasprostranjena biljka u našim brdskim i planinskim predjelima.
Biljka se raspoznaje po obliku i rasporedu listova - u svakom pršljenu grane nalaze se po dva jajolika lista, jedan mali, a drugi veliki. Cvjetovi su pojedinačni i nalaze se u pazuhu listova, a cvate tijekom cijelog ljeta, a plodovi su vrlo lijepe, kao višnja krupne bobice. Bobica je višesjemena, sočna kiselkasto-slatka, ukusna (ali vrlo otrovna), veličine višnje; ima tamnoljubičast sok. S donje je strane bobica obložena zelenom petozubom čašicom. Sjemenke su okruglaste, tamne i sitne.

-BUNIKA( Hyoscyamus niger)
Bunika je biljka neugodna mirisa koja raste uglavnom pored naselja. Biljka je dlakava, plod je žućkastosmeđa i na vrhu je nazubljena čahura s poklopcem, puna sjemenja. Svi dijelovi bunike su otrovni.


-ĐURĐICA (Convallaria majalis)
Đurđica raste u svjetlijim listopadnim i miješanim šumama, u šikarama i na krčevinama a često se sadi u vrtovima kao ukrasna biljka. Crveni plodovi đurđica sazrijevaju u rujnu i susreću se razmjerno rijetko. Kuglasti su, promjera oko 8 mm, a sadrže narančasto meso i 2-6 kuglastih sjemenki. Bobice su vrlo otrovne, kao i ostali dijelovi biljke jer sadrže heterozide koji djeluju na rad srca.


-PETROV KRIŽ (Paris quadrifolia L.)
Trajna zeljasta biljka koja u gornjem dijelu nosi obično po 4 velika, eliptična, unakrst položena lista. Plod je jedna okruglasta ili jajasta sivkastoplava, sjajna i sočna boba promjera 10-15 mm, koja dozrijeva u srpnju ili kolovozu, na vrhu izmedu 4 uska, šiljasta listića. Veoma je otrovan, neugodnog, bljutavo slatkastog okusa, a već dvije ili tri pojedene bobe mogu izazvati ozbiljna trovanja.

29.08.2005., ponedjeljak

Štete na šumskim cestama od bujica

Nakon obilnih kiša prošli tjedan, kada je u kratkom periodu znalo pasti i 100 litara po 1m2, došlo je do stvaranja bujica i vodenih valova na potocima, ćijim je djelovanjem došlo do oštećivanja šumskih prometnica. Štete su znatne u brdskim dijelovima, gdje će pojedine ceste trebati sanirati jer su pojedini dijelovi ceste potpuno uništeni i neprohodni.

- 22:46 - Komentari (0) - Isprintaj - #

24.08.2005., srijeda

Procjena uroda žira

Danas je Bartolovo, prema turopolskoj tradiciji dan kad bi trebali utvrditi ovogodišnji urod žira. Nisam još obišao pojedine predjele u šumi, no ćini mi se da nisam vidio baš žira u krošnjama. On bi se već trebao vidjeti golim okom i kod dobrog uroda grane bi se već savijale od težine sjemena. Nešto sam ga primijetio u tragovima na pojedinim rubnim stablima. Idućih dana ću pregledati temeljitije sve predjele kako bi što točnije procijenio ovogodišnji urod žira.

- 22:13 - Komentari (0) - Isprintaj - #

22.08.2005., ponedjeljak

Završio godišnji....

Sve što je lijepo brzo završi, tako i godišnji odmor. Zbilja sam se odmorio, bio sam dva tjedna na moru gdje sam ponovo napunio izgubljenu snagu. Danas mi je prvi radni dan i odmah sam se vratio svakodnevnom radu u šumi. Dočekalo me sakupljanje jasenovog sjemena za potrebe proizvodnje sadnica u rasadniku. Urod je slab, pa će ga teško biti sakupiti u dovoljnim količinama.

- 21:42 - Komentari (0) - Isprintaj - #

07.08.2005., nedjelja

Iz zelenila šume u plavetnilo mora...

Od sutra mijenjam na dva tjedna zelenilo i hladovinu šume za plavetnilo i toplinu mora. Nadam se da će me poslužiti vrijeme. Ma ni to nije važno, bitna je sama promjena koja će mi dobro doći da se malo odmorim od svakodnevice.

- 20:53 - Komentari (4) - Isprintaj - #

04.08.2005., četvrtak

Jesenski dan

Nakon velike vrućine i sparine, današnji dan imao je sve karakteristike pravog jesenskog dana. Prohladan, sa dosadnom kišom i nikako da prođe. Na terenu se nije moglo raditi, a u kancelariji svi su čekali da dođe kraj radnog dana i da odu na produženi vikend. Ja se nisam žurio jer sam od ponedeljka na godišnjem odmoru, pa sam se potrudio da iza sebe ostavim sve papire čiste.

- 19:55 - Komentari (1) - Isprintaj - #

02.08.2005., utorak

"Kraljica šume"

Ovaj vikend posjetio sam park-šumu Golubinjak blizu Lokava. Samo ime park -šuma dobila je po golubovima dupljašima koji su živjeli u šumama i pećinama na tom području. Park-šuma je impozantan krajolik monolitnih stijena i ogromnih jelovih stabala te malih spilja i jama iz kojih uvijek struji hladan zrak. Najveće su Golubinja i Ledena spilja, a atrakcija parka je kameni most Paklena vrata. Među stablima se ističe oko 200 godina stara divovska jela nazvana »Kraljica šume« koja je od 1984. godine zaštićeni spomenik prirode.

"Kraljica šume" ima opseg debla 441 cm, prsni promjer 140 cm, visine od 37 m, te drvne mase od 28,48 m3. Zaista je prava kraljica stabala po dimenzijama.

- 19:20 - Komentari (2) - Isprintaj - #

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.

< kolovoz, 2005 >
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

BROJ POSJETA
FOTO VREMEPLOV