suhi u casi https://blog.dnevnik.hr/suhadolnik

srijeda, 31.10.2012.

INICIJATIVE/ Riedelova čaša za malvaziju

RIEDEL ZA MALVAZIJU – Pomalo se bliži kraj izboru modela čaše prikladne za vino od Malvazije istarske. Nakon niza kušanja u pogonima staklane Riedel u Kufsteinu u Austriji pa potom i u Istri, održano ih je još nekoliko, u Zagrebu, u prostorima novootvorene Galerije vina MIVA koja je ispod vinoteke kao prodajnoga dijela uredila lijep intiman prostor za degustacije i vinska događanja za manje grupe. Na kušanju tzv. mladih odnosno jednogodišnjih malvazija nekolicine najcjenjenijih istarskih proizvođača, pod vodstvom Riedelova predstavnika Kornela Dure, najprje su degustirali i glasovali enolozi i proizvođači a sutradan grupa novinara i blogera specijaliziranih za vino. Podastrto je šest modela koji su dosad, nakon kušanja u kojima je sudjelovalo oko 40 osoba iz struke, ostali u utrci za pobjednika, od tih šest na ovom posljednjem kušanju isplivala su dva. Bit će još nekoliko kušanja i glasovanja dok se ne izabere traženi model, a čaša će se promovirati, uz nazočnost vlasnika staklane Riedel Georgea Riedela, na sljedećem sajmu Vinistra u Poreču.




Već odavna sam razmišljao o tome, i pokušavao preko revije Svijet u čaši i u suradnji s uvoznicima Riedelovih proizvoda u Hrvatrku realizirati ta razmišljanja, da se za neka hrvatska vina koja slove kao naš eno-pečat naprave ili od postojećih modela izaberu čaše s potpisom Georgea Riedela. Iz dvaju razloga: Riedel sebi daje dosta truda da sa svojom ekipom osmisli čaše za razna vina, osobito po sortama, pomažući na taj način boljem organoleptičkom izričaju kapljice, s druge strane svojim imenom vezanim uz neki model čaše za neko vino svakako kao svjetska zvijezda u sektoru proizvodnje vrhunskih i prikladnih čaša za vino pomaže i popularizaciji vina za koje je potpisao čašu, sorte od koje je vino, i u krajnjoj liniji i kraja odakle dolazi to vino. No da bi se uopće moglo kreirati čašu za neko vino nekoga kraja kapljica oko koje se sve vrti od svih ili od najveće većine proizvođača u tome kraju mora biti dotjerana u određeni tipični organoleptički profil. Istranima je s mladom malvazijom IQ to eto uspjelo, zahvaljujući dobroj samoorganiziranosti. I proizvođači iz drugih hrvatskih vinorodnih područja morali bi shvatiti prednosti dobre samoorganizacije branše kako bi uopće mogli krenuti u marketinške akcije, između ostalih i ovakve, vezane uz preporučljivi model čaše, ali i uz model butelje za vino što treba biti perjanica i zaštitini znak područja, kao što to rade npr. austrijski Štajerci, proizvođači iz Chateauneuf du Papea, s Collija, o onima iz rajnske oblasti i Alsacea, Burgundije i Bordeauxa da i ne govorimo...


31.10.2012. u 15:04 • 2 KomentaraPrint#^

nedjelja, 28.10.2012.

Sajmovi/ POLA STOLJEĆA RADGONSKE AGRE

Jozef Prus - vinar godine u Sloveniji. Hrvatski proizvođači bez šampionskih trofeja ali sa dovoljno zlata

Ove godine sajam poljoprivrede i prehrane Agra 2012 u Gornjoj Radgoni proslavio je pola stoljeća rada. Na vrlo lijep način: okupio je doista brojne izlagače, ali i nevjerojatno mnogo posjetitelja, bilo je lijepo na sajamskome prostoru vidjeti ne samo o vikendu nego i u radnim danima toliko ljudi.

Gost sajma bila je Austrija s pokrajinom Štajerskom, iz Srbije je ovaj put istaknuta AP Vojvodina. S druge strane oceana stigao je Brazil! Među izlagačima bila je i Hrvatska


Ozareni glavni direktor radgonskog sjama Agra Janez Erjavec

Na jubilarnoj priredbi kao izlagač se pojavila i Europska komisija koja je prikazala agrikulturu i način života na selu nekad i danas a dala je i projekciju za budućnost, s naglasklom na zdravu hranu, razvoj ruralnog prostora i utjecaj poljoprivrede na okoliš. U kontekstu pak skorašnjeg ulaska Hrvatske u EU održana je debata o tome što će to značiti za slovenski poljoprivredni i prehrambeni sektor.

U poslovnome dijelu prikazani su najnoviji dosezi na području poljoprivredne mehanizacije, a uz najnovije modele traktora znanih svjetskih proizvođača moglo se vidjeti i kosilicu vođenu daljinskim upravljačem kao i žičaru s daljinskim upravljanjem na dužini prijevoza 200 metara i s nosivošću 2000 kg. U segmentu vinogradarstva premijerno je prikazan suvremeni montažni vinski podrum. S obzirom na sve jače izražene ćudi vremena, mnogim poljoprivrednicima bilo je svakako vrlo zanimljivo vidjeti nove sustave za obranu od tuče.

Za istaknuti je duboka vjernost Slovenaca svojim tradicijskim prehrambenim proizvodima, što se vidjelo u atraktivnome dijelu u kojemu su izložene delikatese s obiteljskih slovenskih poljoprivrednih gospodarstava. Među neobičnostima koje su zapele za oko bili su voćni kruh i kruh od heljdinoiga brašna, proizvod obiteljskog gospodarstva Krabonja iz Podgoraca. Autorica Cvetka Krabonja kaže da se taj njen odličan kruh, koji se peče u kolutovima od po desetak kilograma, sastoji od tri četvrtine voća, sušenog i kandiranoga te orašastoga (oraha je dosta!), a ostatak je heljdino brašno, nešto lana, i kvasca. Drugih dodataka nema. Cvetkin voćni kruh po tradiciji se jede u vremenu Božića i Nove godine.

src="http://suhadolnik.blog.hr/slike/m/cvetka_krabonja_vocni_kruh.jpg" alt="" />
  listopad, 2012 >
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Studeni 2012 (2)
Listopad 2012 (3)

Opis bloga

Linkovi