Sjeme-Panj-Umjetnost-Život

10.02.2007., subota

Luk (Allium Cepa L.)

Izgled biljke: Visegodisnja biljka visoka 60-120 cm, okrugle stabljike, kao nahukana sivo plavkastom bojom, u donjem dijelu trbusasto napuhnuta, suplja. Lukovica pljosnata ili okrugla. Zelenkasto bijeli cvjetovi slozeni u lopatasti cvat. Plod lopatast, sjeme crno. Cijela biljka ima karakteristican miris.Vrijeme cvjetanja: VI-VIII mjesec.

Staniste:Uzgaja se po svim vrtovima.

Opca rasprostranjenost: Uzgaja se po cijelom svijetu. Nije poznata u divljem obliku.

Rasprostranjenost u Hrvatskoj: Siroko rasprostranjena vrsta.

Srodne vrste: Rod Allim je u nasoj flori zastupljen s 40-ak vrsta (Allium ursinum L. , Allium sativum L , ....).

Djelotvorne tvari: Crveni luk sadrzi alium-peptide (aliin, alicin), polisulfide, propantialoksid (izaziva suze), flavonoide, vitamine A, B i C.

Upotreba:Luk djeluje kao ekspektorans, antibakterijski i protuupalno. Vjerojatni su i hipotenzivni i diuretski ucinci. Hipoglikemicki ucinak je dvojben. Luk ili neke njegove komponente dolaze u gotovim preparatima. U narodnoj medicini nalazi siroku primjenu kod lijecenja nekih unutarnjih bolesti, stavlja se na cireve, protiv nekih zaraznih bolesti. Osim toga koristi se kao hrana i omiljeni – neizbjezni – zacin.

Toksicnost:Crveni luk moze izazvati nadrazaj zelucane sluznice.

Sjetva:U pripremi tla za uzgoj luka izravnom sjetvom nema bitne razlike u odnosu na tlo gdje se sadi lucica, osim sto za sjetvu povrsina tla mora biti idealno ravna, usitnjenog gornjeg sloja tla. Teskim tlima, s vise glinenih cestica, nikako se ne koristimo za sjetvu sjemena. Takva su tla sklona stvaranju pokorice, pa biljcice tesko ili nikako ne izbijaju na povrsinu tla. Redovito navodnjavanje obvezna je njega do prestanka stvaranja novih listova.
Kako sjeme luka sporo nice, posebno je vazno odrzavati povrsinu za uzgoj luka bez korova (na velikim povrsinama za to sluze herbicidi).Razmak redova u izravnoj sjetvi luka bitno se razlikuje od onog kod sadnje lucica. Idealan je razmak 5-6 cm, a dubina sjetve 1-1,5 cm. Usjev luka iz izravne sjetve kasnije dospijeva za berbu. Prinos luka je 20-50 kg na 100 m˛.

Uvjeti uzgoja: Osnovnu je obradu tla potrebno obaviti u jesen, odnosno nakon berbe predkulture. Prije oranja (u vrtu rucnog stihanja), do dubine 30 cm, razbaca se mineralno NPK gnojivo bez ili s malo dusika (N) (8-10 kg na 100 m˛).Posebnu pozornost valja dati proljetnoj obradi tla, odnosno ne saditi lucice na zakorovljene povrsine.Luk svojim liscem ne pravi zasjenu, ne pokriva tlo, pa se u usjevu luka korovi vrlo dobro razvijaju.Okopavati valja plitko, pazeci da se ne osteti relativno plitko korijenje, a obicno su dostatna 2-3 kultiviranja. Prvi se put kultivira nakon nicanja, a zatim 2-3 tjedna kasnije, s tim da se pritom i prihranjuje s 1-1,5 kg KAN-a na 100 m˛. Navodnjavanje je pozeljno u pocetnom stupnju rasta, kada luk razvija novo lisce i dok lukovica raste (ako je beskisno proljece).Cesti su neuspjesi u uzgoju luka kod hobista. Naime, luk pocetkom svibnja u kopnenoj Hrvatskoj valja zastititi odgovarajucim preparatima od napada lukove muhe i lukove plijesni (peronospore).Protiv peronospore se zastita obavlja ponavljanim prskanjem za vlaznog i toplog vremena (i to ne ujutro kada je rosa).

Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

MARJAN

- 18:06 - Komentari (2) - Isprintaj - #

<< Arhiva >>

< veljača, 2007 >
P U S Č P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        


Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv

Ciljevi