propovijedi

23.09.2016., petak

DVADESET I ŠESTA NEDJELJA KROZ GODINU c


N 25 XXVI NEDJELJA KROZ GODINU, Zlatko
P 26 Sv. Kuzam i Damijan
U 27 Sv. Vinko Paulski
S 28 Vjenceslav
Č 29 Sv. Mihael, Gabriel i Rafael - ark.
P 30 Sv. Jeronim
S 1 Sv. Terezija od djeteta Isusa
N 2 XXVII NEDJELJA KROZ GODINU, Anđeli čuvari

Čitanja:
1. čitanje: Am 6, 1a 4-7
Psalam: 146, 6c-7ab. 7c-8. 9-10
2. čitanje: 1 Tim 6, 11-16
Evanđelje: Lk 16, 19-31

Evanđelist Luka ima posebno naglašen osjećaj za socijalna pitanja. Cijelo njegovo evanđelje je natopljeno brigom za socijalnu pravdu. Već na samom početku Lukina evanđelja u Marijinu hvalospjevu se kaže: ''Silne zbaci s prijestolja, a uzvisi neznatne. Gladne napuni dobrima , a bogate otpusti prazne''( Lk 1, 52-53). To još više dolazi do izražaja u njegovom blaženstvu i prokletstvu: ''Jao vama, bogataši: imate svoju utjehu! Jao vama, koji ste sada siti , gladovat ćete!'' (Lk 6, 24-25). Taj jao odzvanja i u Abrahamovom odgovoru bogatašu: ''Sinko! Sjeti se da si za života primio dobra svoja, a tako i Lazar zla. Sada, on se ovdje tješi, a ti se mučiš'' (Lk 16, 25).
Kroz cijelo sv. Pismo provlači se socijalna nit kojoj je cilj odgojiti čovjeka da bude osjetljiv za one koji su siromašni, za potrebite. Napose je to istaknuto kod proroka. Prvo čitanje iz Knjige proroka Amosa (Am 6, 1a, 4-7) nadovezuje se ne prošlonedjeljno. Ono još jačim tonom, s izraženim sarkazmom napada bogataše koji izvaljeni na svojim počivaljkama od bjelokosti jedu i piju. ''Deru se uz zvuk harfe, izumljuju glazbala ko' David''( Am 6, 5-6).
Kao vrhunac i točka na i cijele Objave Isus siromahe stavlja pod okrilje Božje. Siromasi nisu prepušteni sami sebi, oni su od Boga zaštićeni – Jahvini siromasi i stoga taj odlučni jao! Jao onima koji preziru siromaha. Taj prezir se očituje u zatvaranju očiju pred siromasima. Bogataš, da je htio, mogao je svaki dan vidjeti Lazara.
Siromasi su uvijek tu negdje oko nas. U prilogu slovenske televizije o jednoj siromašnoj obitelji, koja stvarno živi na rubu bijede i to posebno zbog skučenog prostora, voditelj je pitao tu djecu, koja su bistra i dobri učenici; dali su kada pozvali u svoj dom, ako se to domom može zvati, svoje prijatelje. Samo je manji dječak rekao da je jedan prijatelj bio kod njega. Ostali su šutjeli. Na to je voditelj zaključio: djeca se ne bi trebala stidjeti što su siromašna. Mi bi se trebali stidjeti što im do sada nismo pomogli da žive sretno djetinjstvo koje imaju ostala djeca. To je ujedno i odgovor na ne tako rijetka pitanja: Moramo li i mi koji nismo bogati odvajati za siromahe? Ili: Postoji li neko pravilo, koliko trebam dati da i mene ne snađe sudbina bogataša iz današnjeg evanđelja? Dakako da postoji i pravilo i ''zakon'' po kojemu trebamo postupati, ali ono se ne nalazi zapisano u svetim knjigama Objave niti u katekizmima, ono je zapisano u našem srcu. Vjerničko srce je mjerilo i ono nam treba šapnuti; kada, kome i koliko. Što smo više Božji to će nam i srce biti tankoćutnije za potrebite.
Vratimo se još jedan puta prispodobi o bogatašu i Lazaru. U njoj se kaže da je Lazar bio doslovce pred bogataševim vratima, ali taj ga nije htio vidjeti. Bilo bi zanimljivo provesti anketu među našim uspješnim privrednicima koliko oni poznaju svoje radnike i da li znaju u kakvim uvjetima ti ljudi žive? Dakako, ako su deklarirani kršćani, katolici! Ne nekakva ''uravnilovka'' niti socijalistička utopija, samo tankoćutnost vjerničkog srca za one koji su u nevolji. Ako toga nema onda je sve farsa i uzaludna je svaka nada.
Doduše, u naše crkve rijetko ulaze oni kojima je posebno namijenjeno današnje evanđelje. A, ako i dođu onda su obično zauzeti atraktivnim ulogama, kao što su kumstva na krštenju, potvrdi ili su tu po službenoj dužnosti jer je neko prigodno slavlje. Stoga, mi koji smo povlašteni po Božjoj milosti jer slušamo njegovu Riječ, nikada ne smijemo kazati da smo siromašni za drugoga. Trebamo samo pronaći svoga Lazara i potruditi se na koji način mu mogu pomoći. Ponekad je lijepa riječ i utjeha dragocjenija od zlata. Znam da osamljena i bolesna osoba ima djecu i rodbinu, ali isto tako znam da joj oni neće doći i stoga mi to ne bi trebao biti izgovor. Vjerničko srce je domišljato, stoga završimo ovo naše razmišljanje o njemu – našem srcu poticajnim mislima davnog crkvenog pisca Laktancija: ''Očistimo ovaj hram (srce) koje ne onečišćuje dim i prah nego zle misli, kojega ne osvjetljuje svjetlucanje svijeća nego sjaj Božji i svjetlo mudrosti. Ako vjerujemo da je Bog uvijek prisutan u ovom hramu i da njegovo sveznanje poznaje tajne našeg srca, tada ćemo tako živjeti da Božja milost bude uvijek s nama.'' Amen.

Molitva vjernika

Pomolimo se Ocu siromaha za sve koji trpe oskudicu; molimo i za bogate da svoje srce priklone slabijima i svojim bogatstvom upravljaju osluškujući što im govori vjerničko srce.

1. Za Crkvu, da bude bogata djelima milosrđa. – Molimo te.
2. Za našeg svetog oca, naše biskupe i svećenike, da se zauzmu za siromašne i obespravljene. – Molimo te.
3. Za vjerni Božji narod, da spoznaju pravi smisao života i istinske vrjednote. – Molimo te.
4. Za one koji se žele obogatiti, da spoznaju da je pravo bogatstvo u dobru koje činimo jedni drugima. – Molimo te.
5. Isuse oslobodi nas duha lakomosti i daj nam volje da se brinemo za dobro svojih obitelji, svojih bližnjih i svoga naroda. – Molimo te.
6. Bože, nepresušno vrelo milosrđa i dobrote, smiluj se nama grješnicima i potakni nas da činimo dobra djela. – Molimo te.
7. Isuse, daj da naši pokojni nađu utjehu u zajedništvu s tobom u vječnosti. – Molimo te

Hvala ti, Gospodine, što si nam dao dar molitve i zahvalnosti za sva zemaljska dobra. Daj da naša srca budu uvijek slobodna od svake pohlepe. Ispuni nas svojom milošću da te hvalimo i slavimo u vijeke vjekova. Amen.


<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.