propovijedi

01.09.2016., četvrtak

DVADESET I TREĆA NEDJELJA KROZ GODINU c


N 4 XXIII NEDJELJA KROZ GODINU, Ruža
P 5 Bl. Majka Terezija
U 6 Zaharija
S 7 Sv. Marko Križevčanin
Č 8 Mala Gospa – Rođenje BDM
P 9 Petar C., Strahimir
S 10 Nikola T.
N 11 XXIV NEDJELJA KROZ GODINU

Čitanja:
1. čitanje: Mudr 9, 13-18b
Psalam: 90, 3-4. 5-6. 12-13. 14 i 17
2. čitanje: Film 9b-10. 12-17
Evanđelje: Lk 14, 25-33


Obično se nastoje objediniti nedjeljna čitanja pod jednu temu, no današnja su čitanja svako zasebna cjelina s posebnom porukom.
Da bi se prvo čitanje iz Knjige Mudrosti (Mudr 9, 13-18b) moglo razumjeti i da bi se obuhvatila sva ljepota izričaja, traži pozornog slušatelja jer je bogatstvo poruke zaodjenuto profinjenim stilom mudrosne književnosti.
Misao, ''plašljive su misli smrtnika'' doista može izreći samo mudrac, je neuki i k tome bahati umišljaju si da su njihove misli stamene, vječne i neprolazne. A tek suprotstavljanje duha tijelu i obratno izneseno je s toliko tankoćutnosti i tako slikovito: ''Jer propadljivo tijelo tlači dušu, i ovaj zemaljski šator pritiskuje um bremenit mislima''. Usporedba tijela sa zemaljskim šatorom potpuno pogađa stvarnost. Šator je nastamba nomada, a mi jesmo nomadi i putnici prema vječnoj domovini. Tijelo svojim prohtjevima pritišće duh i zamagljuje misao koja gubi svoju kristalnu čistoću zbog tjelesnih strasti.
Nalazimo se na početku nove školske godine. Premda samo znanje još nije mudrost, ali pravilno shvaćeno vodi nas prema mudrosti. U školskim torbama nalaze se knjige i bilježnice koje još uvijek mirišu po ''novom''. Za učenika one kriju nove tajne koje treba otkriti i usvojiti. Tijelo bi igru, ljenčarenje i svakojake ugodnosti; dok bi duh želio proniknuti u tajne znanja, sadržaje knjiga. Što kaže mudrost, na koju stranu se prikloniti: prohtjevima tijela ili duha? Prava mudrost nastoji dovesti u sklad tijelo i duh. I znanje i odmor i igra, - sve u svoje vrijeme. Mudrim se može zvati onaj koji je gospodar svojih osjećaja i želja.
Često puta smo u neizvjesnosti. Ne znamo kako pravilno postupiti. Tada na scenu stupa vjera. Povjerenje u Božju pomoć. Pomoć 'odozgo'. ''Tko bi doznao tvoju volju, da nisi dao mudrosti i da s visine nisi poslao Duha svoga svetoga?''(Mudr 9,17) Mudrost kako ju shvaća Biblija nije prvenstveno plod prirodne nadarenosti ili znanja, ona je dar Duha Svetoga koji je dan onome koji moli i traži taj dar.
Poslanica sv. Pavla Filemonu najkraći je njegov spis, ali nipošto neznačajan ( B. Duda), jer sav natopljen iskrenom kršćanskom ljubavlju jasno svjedoči o tome kako su se prvi kršćani odnosili prema ropstvu. Kršćanstvo nije društvene odnose mijenjalo izvana, nego je poput kvasca iznutra donosilo duh jednakosti među ljudima. Poslanica je zapravo pismo upućeno Pavlovom prijatelju Filemonu, uglednom građaninu iz Kolosa. Pavao se predstavlja kao starac i sužanj Isusa Krista. Nalazi se, dakle, u Rimu u pritvoru, gdje je čekao presudu. Onezim je Filemonov rob, koji je upoznao Pavla dok je bio u kući njegova gospodara. Mlad i željan slobode pobjegao je u Rim, za ono vrijeme najveći grad svijeta, u nadi da će tamo naći sreću i slobodu. Međutim, doživio je razočaranje. Rim je bio pun odbjeglih robova, ali i policije koja ga je mogla svaki trenutak uhititi i poslati na neku galiju gdje bi o korici kruha cijeli život robijao. Prestrašen i zdvojan sjetio se Pavla, gospodareva prijatelja. Potražio ga i zamolio da mu pomogne. Pavao je Onezima poučio u vjeri i krstio i sada ga šalje Filemonu ''ne kao roba… nego kao brata ljubljenoga'', jer je postao kršćanin. Pavao, kao starac koristi toliko nježnih izraza u poslanici da bi pokazao i da bi izrazio to kršćansko bratstvo i sestrinstvo, pa moramo sa žalošću ustvrditi da te svijesti, tog sakramentalnog rodbinstva uopće nema među nama. Ono po čemu su prvi kršćani bili prepoznati od pogana bila je izreka: ''gledaj kako se ljube''. A nama je sve preče nego li je međusobna ljubav. Kao da druge ispitujemo jesu li dostojni naše ljubavi, umjesto da se zajedno pitamo; jesmo li takvi kavi jesmo dostojni ljubavi Božje.
Oštrina Isusove zahtjevnosti u evanđelju, doduše, osupnjuje; posebno nakon ''Pavlovske blagosti'' u poslanici. No, Isus je na putu u Jeruzalem gdje ga čeka kalež muke i smrti. Uz to mu njegovi pratioci ponavljaju da ga neće ostaviti ''na cjedilu''. A on zna kako će biti i koliko će ih ostati uz njega. Jednako tako zna da će pripadnost njemu i njegovom poslanju dovesti do lomova s okolinom – židovskom zajednicom, vlastitom obitelji, ali i u svakome u sebi, jer kršćanstvo pravilno shvaćeno, premda uvijek govori o ljubavi, ta ljubav je okrunjena žrtvom, odricanjem da bi se dohvatilo ono vječno, nepropadljivo. božje, čak božansko.
Nažalost previše je krštenih koji to otajstvo nikada nisu shvatili, pa i onu mogućnost koja nam je dana, da jednostavno padnemo pred Gospodina i kažemo: Gospodine grješan sam čovjek, primi me takvoga kakav jesam i vodi me svojim putem. Amen.


Molitva vjernika

Uputimo Gospodinu svoje smjerne molitve.

1. Crkvu svoju, Gospodine, osnaži Duhom Svetim da bude luka spasenja i
svjetlo istine onima koji lutaju, - Molimo te.
2. Našeg svetog oca, sve biskupe i svećenike nadahni snagom odozgor'
da neustrašivo šire Kraljevstvo nebesko na zemlji, - Molimo te.
3. Naš narod i sve narode svijeta oslobodi onih koji ga guraju u propast, -
Molimo te.
4. Zaštiti sirote i bespomoćne, daj im snage da se izbore za svoja prava, -
Molimo te.
5. Daj da našim učenicima ova školska godina bude blagoslovljeno
vrijeme stjecanja znanja za život, - Molimo te.
6. Sve nas ispuni Duhom da činimo djela pravednosti i istine, - Molimo
te.
7. Naše pokojne uvedi u Kraljevstvo svjetlosti i mira, - Molimo te.

Primi dobri Oče molitve svoga naroda i daj da ti iskrena srca služimo. To molimo po Kristu Gospodinu našem. Amen.

Molitva vjernika za početak nove školske i vjeronaučne godine.

Zamolimo Božji blagoslov za sve naše pothvate i nakane: Blagoslovi nas, Gospodine!

1. (Učenik OŠ) Pred nama je nova školska godina. Čekaju nas nove školske radosti, nova prijateljstva, nove spoznaje, novi doživljaji. Pomozi nam da u svojim razredima i vjeronaučnim skupinama donosimo blagoslov, radost, mir i ljubav, molimo te.

2. (Srednjoškolac) U novoj školskoj godini čekaju nas i mnoge nesigurnosti i strahovi: strah od novih predmeta, od nekih nastavnika, od provjera i ispitivanja, strah od loših ocjena, ali i od ponašanja nekih učenika. Pomozi nam
da s povjerenjem u tebe započnemo ovu školsku i vjeronaučnu godinu, molimo te.

3. (Student) Mnogi su od nas već dugo u školi, dok će neki tek sada stupiti na prag naše škole. Pomozi nam da prema novim učenicima budemo pažljivi i spremni im pomoći da se snađu u novoj sredini, molimo te.

4. (Izgovara roditelj): Naša djeca ponovno započinju jednu školsku godinu koja je novi odlomak njihova života. Daj nama roditeljima povjerenja, nade i strpljivosti da svoju djecu brižno pratimo na njihovim novim
zadacima i putovima, molimo te.

5. (Nastavnik): I ove su nam godine povjereni novi učenici. Daj nam snage i hrabrosti da im budemo pravi
učitelji i odgojitelji, da im posredujemo potrebno znanje, ali i mudrost za njihov cjelovit rast, molimo te.

6. (Vjeroučitelj): Na vjeronauku i u bogoslužju u našoj školi i crkvi ovi učenici trebaju upoznati tvoju dobrotu i ljubav. Pomozi nam da naše susrete prožmemo čovjekoljubljem i vjerom, a mi sami da budemo istinski svjedoci tvoje dobrote, molimo te.

Primi Gospodine naše molitve. Ispuni nas svojim blagoslovom, zaštiti nas i prati na našem putu. Po Kristu Gospodinu našemu.

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.