Cipar by Rudarka
15.01.2024.Eto mene opet i u ovoj 2024.! Ahoj
Malo za razonodu - ispričati ću vam kako nam je bilo na prošlotjednom putu na/u Cipar.
Ae - novogodišnje želje se ispunjavaju (uključujući i torbicu što sam si sama poklonila ).
Uglavnom, niskobudgetnim letom u cik zore - prije 6 h krenuli smo prema Cipru. Cipar je otok odnosno europska država na Mediteranu - bliže su joj Turska, Libanon i Sirija nego recimo Grčka. No ajde... nikad nismo bili.
Sitna napomena - na Cipru ne žive Ciprani - pošto takav narod ne postoji nego Grci i Turci kao većinski narodi. Turci su se svojedobno odvojili - recimo trećina do četvrtina otoka je tzv. Turska republika sjeverni Cipar kojeg je priznala - gle čuda - samo Turska država.
Sam otok je skoro pa muzej na otvorenom - od neolita na ovamo, no najviše ima helenističkih i rimskih ostataka. Najpoznatiji su mozaici u Pafosu (3 st naše ere), kao i one famozne stijene Petra tou Romiou gdje se po antičkim pričama rodila Afrodita - iz pjene što more stvara na tom mjestu. Prelijepo. Nedaleko stijena postoje i ostaci Afroditina hrama.
Kako bi bili mobilniji, naravno da smo rentali automobil. I tu ne bi bio problem da se kao britanska ostavština ne vozi lijevom stranom. Što naravno predstavlja problem za sve turiste, osim naravno Britanaca.
Smjestili smo se u mjestu Pafos - gdje smo i sletili. Pafos je grad koji se u obalnom pojasu sastoji od niza hotela i smještajnih objekata - apartmana. Kako to izgleda ljeti kad su svi kapaciteti popunjeni - ne mogu si zamisliti. Pogotovo što baš i nema dućana i kioska sa hranom/voćem kao recimo kod nas na moru. Negdje je to luda kuća.
Domaćini - Grci su simpatični, otvoreni, pričljivi. Ima dosta konobarica slavenskog porijekla - da li se radi o Ruskinjama ili Ukrajinkama - stvarno ne znam. Bilo mi nezgodno pitati. Isto tako, navodno je dio izgrađenih objekata uključujući golf resorte financiran ruskim novcem. Neki od objekata su i dalje u izgradnji. Znači - izgradiš golf teren i recimo tridesetak kuća okolo, pa se širiš dalje na okolna brda. Cipar čak ima i jedno PGA igralište. Začuđujuće, nije bilo naskuplje, ali je bilo prekrasno za igru.
Što još reći - golf je bio odličan jer smo na +20 igrali u kratkim rukavima dok je kod nas stigao onaj zimski val. Za kupanje, čak i u bazenima pred hotelima je malkice prerano, no zato je odlično za šetnje po muzejima na otvorenom. Cijene ulaza u svaki od tih muzejski prostora je oko 2,5 - 3 eura. Skoro pa đaba.
Hrana je grčka, ali baš ne u potpunosti - nemaju toliko maslina i maslinovog ulja, a isto tako neke od klasika grčke kuhinje ne možete naći na Cipru. Cijene - sada u zimskom razdoblju su negdje kao i kod nas u većim gradovima Hrvatske. Nije baš bagatela, no nije ni preskupo. Pretpostavljam da se početkom turističke sezone i to mijenja.
Znači - ako možete putovati sa nekoliko krpica što stane u ručnu prtljagu, na Cipru ste za manje od 50 eura u više - manje udobnom trosatnom letu. Nas je let stajao mrvicu više jer smo vukli i svoju golf opremu. No, i uz kofer i sportsku torbu, to je i dalje prihvatljiva cijena za odmor na suncu. Uz mrvicu povijesti umjetnosti i arheologije. Preporučam.
Eto toliko. Kako i dalje ne znam kako, a bome mi se i ne da - uskraćeni ste za slikovni dio ovog posta. No vjerujte, slike su prekrasne.
Ahoj od Rudarke
komentiraj (3) * ispiši * #