Cjevologija u Slavonskom Brodu...
02.04.2018.Konačno da bacim osvrt i na nešto što je moja struka.
Posljednjih dana vrti se priča oko zagađenog vodocrpilišta i nemogućnosti korištenja pitke vode u Slavonskom Brodu. Ovdje neću komentirati onaj dio oko zdravstvene ispravnosti - očito da nije pitka, no ipak da malo bacimo pogled na uvjete u kojima se voda smatra dozvoljenom za ljudsku konzumaciju.
U NN 125/13 opisane su parametri sukladnosti tj. kvalitete i metode uzimanja uzoraka vode za ljudsku potrošnju. Parametar koji nam treba se zove MDK oliti maksimalna dopuštena koncentracija određenih supstanci i živih bića tj. mikrobioloških vrsta - bakterija, gljivica i dr....
Uglavnom, dozvoljena količina ugljikovodika je maksimalno 50 mikrograma na litru vode, no pravilnik spominje određene spojeve benzena koji su kancerogeni. Doduše, nije baš da ćete odmah umrijeti ako popijete čašu takve vode...
No da se vratimo na priču - kao prvo stalno se kroz medije provlači riječ "nafta" koja kolokvijalno može značiti više stvari - od diesel goriva do tzv. sirove nafte odnosno sirovine za proizvodnju goriva, maziva i ostalog... i naravno da nije isto ako se prolije benzin, Diesel, a kad sirova nafta.
Navodno se izlilo gorivo - no opet - na nekim mjestima spominju benzin, a na nekima diesel. Obično se u industrijske svrhe koristi diesel gorivo za pogon raznih motora, kompresora, pumpi.... u tom slučaju priča o tome da će se nešto zapaliti je malo vjerojatna jer vam treba puno energije da se isti zapali.
Zapravo nisam napisala početak priče - a to je da se neki prastari produktovod (čega?) treba staviti u funkciju plinovoda kojima bi se rafinerija Bosanski Brod koristila, pa bi manje sumporovodika zagađivalo okoliš tj. gušilo stanovnike Slavonskog Broda.
Spominje se i kaznena odgovornost izvođača radova - jedna poznata (privatna) naftna kompanija. Moje pitanje bi bilo - tko je vlasnik produktovoda? Vlasnik je odgovoran za sve što se događa s cijevi.
U slučaju da je navedena kompanija vlasnik - zanima me kako je ista došla u vlasništvo pretpostavljam državne imovine. Hm?
No, bila vlasnik i/ili samo izvođač radova - definitivno su krivim metodama krenuli u sanaciju odnosno čišćenje prastarog hrđavog cjevovoda kojeg očito nitko godinama nije nadzirao, štitio od korozije i uostalom u startu ispraznio i propisno sanirao. Tamo negdje prije dvadeset i više godina. Ili koju godinu kasnije.
Definitivno je cevka popustila i iz nje je istekla tko zna koja količina tekućine. Moram priznati da se službene količine uglavnom svode na one stvarno vidljive koje zamijeti vodopravni i ekološki inspektori - još jedno pitanje - nitko nije tražio njihove izjave za javnost.
A možda bi trebalo pitati i rudarskog inspektora...
Doduše, osobno sam mišljenja da je propuštanje cjevovoda i zagađenje vodocrpilišta trajalo puno dulje od tih nekoliko dana odnosno jednokratnog incidenta propuštanja na jednom mjestu.
Drugi scenarij je da propuštanje prastarog produktovoda traje i dalje bogtepitaj na koliko mjesta. Moja je pretpostavka da je cjevovod doveden pod (očito previsoki) tlak i da su oštećena mjesta na cjevovodu - tzv. točkasta korozija napravila otvore gdje izlazi gorivo u zemlju. Pa time i u podzemne vode vodocrpilišta.
I da se vratimo na sanaciju - ne samog propuštanja i izlijevanja u okoliš jer za to postoje stručne kompanije koje se bave takvim stvarima, već sanaciju samog cjevovoda. Takva vrsta radova je u naftaškoj struci jedna od najzahtjevnijih i treba puno iskustva, znanja, a bome i sakupljenih određenih podataka prije nego se išta pipne. Očito je da se gore spomenuta kompanija nije posavjetovala sa stručnjacima. A ima ih u našim transportnim kompanijama kao i jednoj i jedinoj naftnoj kompaniji.
Baš me zanima kako će hrđavu cev pretvoriti u neki - recimo 50 barski plinovod. A da za njega dobiju sve propisane dozvole.
komentiraj (0) * ispiši * #