20.07.2009., ponedjeljak
Crkva sv. Petra
13.07.2009., ponedjeljak
Novi broj LuX-a
|
Ovaj broj je tematski posvećen 500. godišnjici rođenja velikog reformatora Jeana Calvina (Kalvina). Donosimo biografske crte iz njegova života, pored toga možete pročitati o pobjedi nad izazovima života iz primjera Svetoga pisma, te nauk Reformirane crkve o predodređenju i izboru, vijesti i druge teme.
Uz ovaj broj Lux-a možete dobiti i kratku biografiju o ovom velikom reformatoru koji je ostavio neizbrisiv trag na cjelokupnu povijest kršćanske misli i ustroja Crkve. Kalvin je bio pobožan, iskren i predan vjernik. Svojim je naukom naviještao Radosnu vijest Evanđelja, te poticao vjeru u jednog Boga objavljenog u Svetomu Trojstvu. Njegov nauk je centriran oko poučavanja nauka Svetoga pisama i navještaja Spasitelja svijeta Gospodina Isusa Krista!
Ovaj broj Lux-a možete naručiti na navedenu adresu ili telefonski, a putem elektroničke pošte, ako pritisnete naznačenu adresu.
Medulićeva 18, 10144 Zagreb, HR tel/fax 01 4810696 Pojedinačni primjerci se ne naplaćuju.
Pritiskom na POVEZNICU pročitajte o Kalvinu i na Križu života, koji je najčitaniji katolički vjerski portal u Hrvatskoj.
INFO glasilo Reformatus
Reformatus, 2009.© #13860
© 2005.-'10. Za ispis -PRITISNITE-
06.07.2009., ponedjeljak
500. godišnjica rođenja reformatora, 10. srpanj 2009.
|
Rođen je 10. srpnja 1509. u Noyonu, u Južnoj Francuskoj, a preselio se u vječnost 27. svibnja 1564. u Ženevi. Reformirana kršćanska (kalvinska) crkva u Hrvatskoj, također se prisjeća rođenja ovog velikog reformatora koji je ostavio neizbrisiv trag na teološku misao te svojim pobožnim i predanim životom dao trajni poticaj vjernicima da nasljeduju onoga koga je i on slijedio, vjerovao i komu se jedinom u duhu i istini klanjao; Gospodina Isusa Krista.
Njegov je nauk jezgrovito sažet u rečenici koju je izrekao: «Mudrost i gotovo sve što znamo sastoji se od spoznavanja Boga i upoznavanja nas samih!». Cijeli njegovo nauk i životno djelovanje temeljilo se na vjeri i spoznavanju Boga te otkrivanju, upoznavanju i usavršavanju karaktera, odnosno rasta u pobožnosti. On je jedan od najznačajnijih teologa reformacije. Bio je vrlo plodan spisatelj, a najpoznatiji rad mu je djelo iz područja sustavne teologije, Instrukcije kršćanske religije, koje je pisao dugi niz godina, a završio 1559. Termin se kalvinizam koristi za opisivanje: reformiranog nauka, sustava teorije i prakse ekonomije te društvenih odnosa. Jean Calvin je svoju teologiju i praksu temeljio na nauku Svetoga pisma, rano-crkvenoj tradiciji, posebno učenju sv. Augustina, i pozitivnoj praksi kršćanstva tijekom cijele povijesti.
Izdvajamo nekoliko misli koje su mu bile vodilje tijekom života: Bog je suvereni i pravedni Vladar svega živoga i neživoga te Stvoritelj koji voli i prašta, koji je spor na ljutnju i bogat milosrđem. Iz neuvjetovane i velike ljubavi poslao je svoga Sina, Gospodina Isusa Krista da umre za spasenje onih koje je Bog odabrao za vječni život. Spasenje je Božji dar i ne može se kupiti ili zadobiti, nego je darovano, po milosti Božjoj, onima kojima Bog uputi poziv za vječno spasenje i dadne im dar vjere. Sveto pismo je izvor nauka te smjernica za život i praksu Crkve. Biblija je Božja objava čovjeku, a knjige Sv. Pisma su nadahnute, poučne i smjerodavne za život, duhovnost i bogosloviju. Crkva je zajednica vjernika te integrativni dio društva tamo gdje postoji. Ona je zajednica odabranih i pozvanih za vječno spasenje, koji u toj činjenici nalaze utjehu i poticaj za život.
Calvin je kao stranac, bez građanski prava, služio Crkvi u Ženevi. Potpuno su netočne i lažne objede o tomu da je proganjao neistomišljenike, jer je svu vlast imala gradska uprava. Tek pred kraj svoga života, pet godina prije smrti, 1559., vijeće mu je ponudilo građansko pravo ''kao priznanje za mnoge vrijedne zasluge koje je stekao od uvođenja kršćanske reformacije u Republici.''
Jean Calvin je bio pobožan vjernik, kršćanin i reformator jedan od najvećih teologa kršćanstva. Vjerovao je i naučavao da u postojećem kršćanstvu ima puno dobroga ali je potrebno unijeti duhovne i strukturne promjene kako bi bilo bolje i bliže evanđeoskom nauku.
INFO glasilo Reformatus
Reformatus, 2009.© #13760