Ayrton Senna da Silva

" O dia que chegar chegou. Pode ser hoje ou daqui a 50 anos. A única coisa é que ela vai chegar"

"The day it comes, it will just come. It can come today or within 50 years. The only right thing is that it will come."

Ayrton Senna

1. 5. 1994. – dan koji ću uvijek pamtiti, dan koji je promijenio moj život i život svih kojima nešto znači ime Ayrton Senna. Ove riječi pišem s ponosom i strahopoštovanjem… Ljudska zajednica je izgubila jednu izvanrednu osobu, osobu koja neće biti zaboravljena ne samo zbog svoje vrhunske vožnje u bolidima formule 1 nego zbog svoje osobnosti, ’’čovjek kojeg slava nije promijenila’’. Iako je i sam shvaćao veličinu svoje slave on se nije promijenio – ostao je i dalje dečko iz Brazila. Rain man, kako su ga nazivali u momčadi McLarena, svoje najbolje utrke odvezao je po kiši. Ulice Monte Carla su plivale, utrka je počela Ayrton se počeo probijati do vrha poretka u ne-konkurentnom Tolemanu. Došao je do drugog mjesta u utrci te krenuo u lov na Professora, Alaina Prosta… Nije uspio samo zato jer je utrka prekinuta zbog jake kiše. 65 pole pozicija i 27 utrka u kojima je vodio od početka do kraja, za mene su samo brojke. Senna nije vozio zbog obaranja rekorda, on je vozio iz gušta, iz želje za pobjedom, to je ono što čini dobrog vozača.

Sve svoje probleme i brige bi ostavio na startu utrke i pokupio ih prolaskom kroz cilj u zadnjem krugu. Tako je i bilo sudbonosnog 1. 5. 1994. Utrka je krenula, Senna je startao s pole positiona i krenuo prema svojoj novoj pobjedi. Ulaskom u 6. krug Imole, prije zavoja Tamburello, Sennin bolid je počeo lagano podupravljati te je u tom trenutku pukla letva volana Williams Renaulta. Pri ulasku u Tamburello Senna nije skrenuo… Produžio je ravno, direktno u zaštitnu ogradu, bolid se odbio i završio opet na stazi. Senna je pao u komu i nije se više probudio, ugasila se posljednja iskra njegova života, bio je to kraj velikana formule 1, velikana koji se nikada neće vratiti…

Kad ljudi danas gledaju utrku misle samo na to kako će Michael Schumacher još jednom pobijediti. Istina čovjek je sedmerostruki svjetski prvak ali nije ni do koljena pokojnom Ayrtonu Senni. Energiju koju je Senna pokazivao na stazi ne može se usporediti ni s jednim vozačem koji danas vozi. 2001. se govorilo o Senninim nasljednicima, tu su bili Juan Pablo Montoya, Fernando Alonso, Kimi Raikkonen i drugi… Ali danas, 11 godina nakon njegove smrti vidimo da je samo jedan, neponovljivi Ayrton Senna…
- 23:54 - Komentari (1) - Isprintaj - #