Etnografska analiza korisničkog iskustva (n=1) - Vita Underground

09 prosinac 2016

Napravljena je etnografska analiza korisničkog iskustva u dvorani Vita Underground na način da je polaznik prošao cijeli proces probnog treninga, koji je procjenjen narativno te obogaćen fotografijama.

Za analizi će se za referentne točke korisničkog iskustva koristiti sljedeće: 1. dolazak, 2. prvi kontakt u dvorani, 3. ponuda u dvorani, 4. svlačionica, 5. prvi kontakt s trenerom, 6. trening, 7. tuširanje, 8. mogućnosti nakon treninga.

1. Dolazak


Nakon što se polaznik iskrcao na tramvajskoj stanici Arena Zagreb, propješačio je do McDonaldsa cca 5 minuta te tamo pitao kako doći do dvorane Vita, koja je bila udaljena svega dvije minute dalje. Na zgradi je jasno pisalo ime dvorane pred vratima, a nakon ulaska je bilo jasno označeno gdje se treba ići za doći do recepcije (kao što je moguće vidjeti na sljedeće dvije slike).

Ulaz u zgradu



Upute unutar zgrade



Promidžbeni program na ulazu, koji se odnosi na Božične praznike. Ovisno o tome koji dan u prosincu platiš članarinu dobiješ dodatni poklon. Npr. ako platim 11.12. trening, dobijem besplatno parcijalnu masažu od pola sata.



2. Prvi kontakt u dvorani

Nakon što se polaznik popeo uza stepenice, došao je do prostrane, izrazito profesionalne recepcije, na kojoj su radile dvije cure. "Voditeljica" recepcije je bila jako ljubazna i imala je šašavu kapu na glavi. Bio je ugodan osjećaj razgovarati s osobom na recepciji.



"Voditeljica" recepcije me primila i pitala za što sam zainteresiran te mi objasnila što sve imaju u dvorani. Pitala me o formi i što me zanima, nakon što sam rekao da me zanimaju grupni treninzi, objasnila je da postoje dvije vrste funkcionalnih treninga: grupni fitness trening (više ženski) i "Underground" trening. Nakon što smo se upoznali, "voditeljica" recepcije me je upoznala s ponudom dvorane i cjenikom, nakon čega sam prošao kroz dvoranu. Dvorana ima i svoj lift, a dvorana obuhvaća prvi kat i podrum.

Iako nisam uspio fotografirati cijelu recepciju, moguće je primjetiti da imaju izrazito komforne fotelje u sklopu recepcije (na slici su samo jedne fotelje, a ima još jedne takve).



Ispod je moguće vidjeti dvije stranice cjenika. S obzirom da nas zanima usporedba s funkcionalnim grupnim treninzima fokus je na stavku "Underground" (iako treba napomenuti da postoje i grupni fitness treninzi, koji su više za žene i one koji žele manji intenzitet treninga). Mjesečna cijena je 200 kn za "Underground" trening, a "Undergroung plus" je 250 kn, što se odnosi na korištenje novih svlačionica, dok se opcija bez "plus" odnosi na korištenje svlačionica u podrumu. Također je moguće uzeti članarinu koja kombinira "Underground" trening s drugim opcijama, kao što su spa, teretana, drugi grupni treninzi, squash (on se posebno dodatno naplaćuje), masaže itd.

S obzirom da sam došao na probni trening, platio sam 50 kn.

3. Ponuda

Detaljne cijene moguće je vidjeti na slikama:





Vita također ima veliku teretanu.





Međutim, također ima i SPA, u kojem postoji bazen, crvena, turska i finska sauna.





Vrijeme održavanja grupnih "Underground" treninga:



4. Svlačionica

Svlačionica je usitinu jako čista i jako prostrana s velikim ormarićima (ključ dobiješ na recepciji).





5. Prvi kontakt s trenerom

"Voditeljica" recepcije me zatim odvela do "Underground" dvorane, do koje smo išli liftom te me upoznala s trenerom. Trener je bio izrazito profesionalan. Pitao me za dosadašnja iskustva u funkcionalnom treningu te opisao što ćemo raditi. Ime trenera je Bojan.



Dvorana izgleda izrazito impresivno.

















6. Trening

S obzirom da se radilo o maglovitom petku, na treningu je bilo svega 7 ljudi. Trening je bio jako dobar. Na početku (prije 19:00) polaznicima se preporuča trčanje u krug ili bicikl, a u 19:00 počinje vođeni "Underground" trening. Prvo je napravljeno dinamično istezanje (slično kao u Basic Gym One, samo je bio dodatak rada s drvenim štapovima), nakon čega se krenulo na nekoliko WOD-ova, prvi je bio s vlastitim tijelom, drugi je bio snaga sa šipkama (4 minute, 4 vježbe po 8 ponavljanja pa koliko uspiješ), nakon toga je bio opet 4 minutni WOD cardio, pa onda 4 minutni WOD snaga i za kraj ljestve (5, 4, 3, 2 ,1; girja clean and press, američki zamah, zgib i sklekovi). Trening je bio izrazito intenzivan, potiče se vrsta kompetitivnosti skroz skupljanje bodova unutar 4 minutnih WOD-ova. Trener konstantno ispravlja greške polaznika. Trening se ne objašnjava na početku treninga, već se svaki WOD objašnjava za sebe (vjerojatno jer bi ljudi zaboravili sve na početku), pri čemu su WOD-ovi sastavljeni od svega nekoliko vježbi. Cjelokupni trening je trajao u sekundu do 20:00. Nakon toga se ne radi zajedničko istezanje, jer kreće druga grupa, ali se predlaže ljudima da se istegnu.

7. Tuširanje

Nakon treninga odeš u svlačionice kod svog ormarića te na tuširanje. Tuševi su izrazito čisti, odvojene su kabine za tuširanje, a postoje čak i fenovi za kosu.







8. Post-trening i post-tuširanje

Nakon treninga sam pitao na recepciji da li je moguće popiti nekakav shake, na što su me uputili na kafić koji se nalazi 5 metara dalje od recepcije. U kafiću je širok odabir pića, poput izo toničnih napitaka, ali što je meni najinteresantnije, moguće je popiti shake.





S obzirom na pristranost polaznika (Stjepan) u korist Basic Gym One predlaže se testiranje osobe koja je već prisustvovala treningu u Basic Gym One (npr. Pavlina), da prođe kroz korisničko iskustvo u Vita-i, pa da zatim narativno procjeni predhodno navedenih osam točaka (Basic Gym One vs. Vita Underground).

Ipak, zaključno, moguće je tvrditi da su recepcija, svlačionice i tuševi izrazito bolji naspram Basic Gym One. Također jasno je da je značajno veća ponuda za fitness/welness dostupna u Vita-i.

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Bez prerada.