Standardna ploča za igru sastoji se od 19x19 međusobno okomitih linija. Da bi se valjano moglo igrati go na ploči, potreban je neparan broj vodoravnih i neparan broj na njih okomitih linija. Kvadrat neparnoga broja je neparan broj, a to znači da one međusobno tvore neparan broj sjecišta. Zašto nam je potreban neparan broj sjecišta za igru? Da ih je parno bila bi moguća simetrična igra, a time bi slabiji igrač, kao drugi na potezu, stalno centralno kopirao jačega i pobjednika nebi bilo, a igra bi bila bez veze. Pokuša li to uraditi kod neparnoga broja sjecišta, kopirani igrač će voditi igru tako, da dobitni potez odigra u centar ploče, a to sjecište nema svoj par, jer ono je to neparno.
Ploča 19x19 se koristi na službenim međunarodnim natjecanjima i smatra se prilagođenom ljudskim mogućnostima. U fazi učenja upotrebljavaju se i manje ploče. Početnici, koji kreću s 'atari-goom', koriste ploču 9x9, a za slučajeve savladavanja igre na prostor, kao prelazna faza na standardnu ploču, često se upotrebljava ploča 13x13. Na njoj partije traju puno kraće i praktična je za brze turnire.
Eksperimentalno, neki pokušavaju igrati i na valjku, pa i trodimenzionalno, ali to su samo pokušaji.
Nakon uvoda, vratimo se na standardnu 19x19 ploču. Za potrebe zapisivanja, a i komentiranja odigranih partija, te objašnjavanja kombinacija kod učenja, linije su označene i tako svako sjecište na ploči ima svoje koordinate i jednoznačno su imenovana.
Sjecišta D4, D10, D16, K4, K10, K16, Q4, Q10 i Q16 nešto su vidljivije nacrtana. To su sjecišta na koja se stavljaju prednosni kamenovi. I gou je posebno izražena razlika u nazi igrača, pa igre među igračima veće razlike u snazi nezanimljiva obojici. Slabi igrač nebi razumio kako to gubi partije i to s velikom razlikom, a jačemu to nebi bilo zanimljiva i takova igra bi ličila na igru mačke i miša. Da bi se to donekle ublažilo daju se prednosni kamenovi. Uobičajeno je davanje do 9 prednosnih kamenova. Takove partije se igraju kao prijateljske ili za učenje, a mogući su i turniri s handicap-partijama. Česti su i kod nas, a takovi su i naši velikogorički turniri, a i Lista kluba Velebit. Jači igrači tako pored protivnika vode borbu i protiv prednosti protivnika, koja proističe i iz početne postave.