Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/goskola

Marketing

Zaustavljanje prodora po prvom redu (43.)

U prošlom postu smo imali primjer igre uz rub ploče uz ‘sente’. Branitelj prostora je trebao igrati poslijednji obrambeni potez, da spriječi prodor u prostor. Ovaj puta ćemo proraditi mogućnosti vezane uz prodor protivnika u prostor po prvom redu.
Pogledajte sliku i prikaz 1. Vidimo startnu sitaciju pred prodor. Bijeli treba odigrati na ‘A’ i prostor je ‘zabetoniran’. Što bi bilo moguće, da bijeli to ne odigra i da je crni na potezu?
Prelazimo na prikaz 2. Početnicima se obično desi takova situacija. Branitelj, često ne misleći, direktno brani upad s 2. K1. To, međutim, nije obrana, jer upadač igra dalje napadom odigranog bijelog s 3. K2. Sada nastaje niz bijelih i crnih kamenova, koji se može razvijati sve do desnog ruba ploča, ako je put slobodan. Tamo se desi zarobljavanje bijelih kamenova. Takav razvoj ne odgovara bijelom i on nesmije nastaviti slaganje, jer će mu tako padati svakim potezom sve više kamenova.
Ubičajeno se na putu mogu naći razni kamenovi. U prikazu 3. nešto udaljenije je desni zid bijeloga. Kada bi se igrao niz, kao u prethodnom prikazu, bijeli bi se ‘izvukao’ spajanjem kamenova na prvom redu s tim svojim zidom. Za spriječavanje takovog razvoja crni ima mogućnost, koja je u prikazu 3.
Očito je greška bijeloga bila igranje na 2. K1. Ispravna obrana od upada je u prikazu 4. Bijeli se brani s odskokom s 1. L2. Tako ustupa šest poena crnome, ali ostatak ipak spašava.
Česti su slučajevi obrane igrom na distanci. Kamenovi u bliskoj direktnoj obrani su ranjiviji, jer pristupom gube slobode.
Nastaviti ćemo karakterističnim primjerima završne igre za poene prostora uz rub ploče.

Znamo li već ponešto više?
Pozdrav bloger Mladen


Post je objavljen 13.08.2004. u 07:11 sati.