U početnoj fazi učenja promatrali smo kamenove na ploči, pa u okviru toga i napad na njih i njihovu obranu. Kasnije smo spoznali vrijednost praznoga dijela ploče, kao mogućnost za veći broj opstojnih kamenova, a preko toga i nemogućnost protivnika da vlada pločom. Time smo vidjeli koji je put do pobjede, ali ga treba ostvariti, jer i protivnik cilja na isto.
Napadati se može nešto što je na ploči (kamenovi), a može li se napadi ništa (ono gdje ih još nema)? Vidjeli smo da prazni dio ploče predstavlja mogućnosti. Dva su igrača, pa čije su to onda mogućnosti? Zanimljiv način gledanja. Ovdje se znači ne posjeduje, nego se to samo može. Neke stvari se mogu lako ostvariti, a neke složenije; neke su sigurnije, a neke nesigurnije. Ovdje na sigurnost ne mislim samo na onu gdje se ne vidi dobro ishod, već na ono gdje postoje velike mogućnosti biranja raznih puteva razvoja. Na taj način veliki dio mogućnosti otpadne, jer ih igrač jednostavno ne ostvaruje, zbog nekih drugih ciljeva u igri. Kako vidite, u tom dijelu igre, koji je u našim glavama, puno je više raznolikosti nego na ploči. Ploča i postojeći kamenovi na njoj su samo referentne vrijednosti za sve ono u našim glavama. Tako su i napad i obrana nešto u nama. To je tumačenje mogućnosti razvoja, što nam ga postava kamenova nudi.
Pogledajte sliku uz blog. Prikazima na njoj prethodi postava bez kamenčića na trećem redu. U prikazu 1. na potezu je bio crni. On je dominantan na lijevoj strani. Odigrava na K3. Time namjerava nastaviti širenje na M2 i tako dalje. Bilo bi to poništavanje dominacije bijeloga na lijevoj strani, jer bi mu se protivnik 'prošetao' prostorom. Da se to ne desi bijeli se brani igrom na L3. U izmjeni napada na K3 i obrane na L3 crni je nešto profitirao u prostoru. Malo se proširio na desnu stranu, a što je još i važnije ostao mu je potez tj. on je nakon toga na redu igranja. Znači, ostala mu je inicijativa. Izmjenom napad – obrana održava se inicijativa u igri, a otome ćemo više nešto kasnije.
Da je na potezu bio bijeli, mogao je na isti način i on igrati na K3. Slijedila bi obrana crnoga s J3. Usporedite slike na oba prikaza. U oba slučaja ostaje na potezu onaj koji je prvi igrao, a ostvario je povećanje svog prostora, a potiskivanje protivničkog.
Igrati napadima tj. ugrožavanjem protivničkog teritorija, mjenja se razlika u partiji u korist igrača koji igra aktivno. Vješti igrači na tome grade partije. Kada vidite da vam protivnik gradi tako igru, razmislite dobro. Možda se nešto isplati i pustiti i izvršiti jači napad na neki njegov dio prostora ili grupu kamenova. Tako se može preuzeti inicijativa u igri, ali do nivoa kojim je prijetio protivnik u trenutku neodgovaranja na njegovu prijetnju. To znači da nije dobro prijetiti 'praznom puškom'.
E. ljudi, ako ste krenuli to tako, pa vi već igrate go!! Pitanje je samo, koliko ste vješti u tome? Pratite blog i dalje, pa ćete biti vještiji. No, ne zaboravite, teorija je teorija, ali praksa je vrlo važna. Pogledajte u blog 'Go – misaona igra'. Tamo ima nešto o terminima i mjestu okupljanja, a možete i putem komentara upitati za ono što vas interesira.
Pozdrav svima, ma koliko vas got ima, bloger Mladen
Post je objavljen 06.08.2004. u 14:22 sati.