Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/goskola

Marketing

Kod nas uobičajena igra – japanska pravila (33.)

Na slici je prikazan završetak jedne partije goa na13x13 ploči. Protivnici su definirali cijelu ploču. Više nema mogućnosti povečanja bodovnog salda niti jednom igraču. Pri tome mislim, da je ograđen prostor crnoga, a i bijeloga. Postoje i neutralna sjecišta, koja se nikome ne računaju u bodovni saldo.
Pogledajmo čime raspolažu protivnici.
Tijekom partije crni je zarobio jedan bijeli kamen, a bijeli dva crna.
U završnoj slici postoji u crnom prostoru jedan neaktivni kamen na G10 i njega se uklanja s ploče i stavlja među zarobljenike, te se pribraja poenima crnoga. U bijelom su tako dva crna i to na C7 i D6 i to su dva poena za bijeloga. To znači da su ukupno u zarobljenim kamenovima 4:2 u korist bijeloga.
Na ploči su tri sjecišta neutralna i to G4, J5 i K5. Što se tiče onih J5 i K5 treba staviti dva neutralna kamena i to jedan crni i jedan bijeli., a na G4 je svejedno koji se stavi. To stavljanje je priprema za brojanje.
O pobjedniku će odlučiti osvojeni teritorij. Crni ima 53 sjecišta u svome teritoriju. Računa se i ono na kojem je stajao bijeli kamen (G10). Bijeli ima teritorij od 56 sjecišta. Tu je u prednosti bijeli za tri poena.
Crni je počeo prvi i treba obezštetiti bijeloga za komi poene. Kod nas je to uobičajeno za 13x13 ploču 3,5 poena.
Kada se sve obračuna, bijeli je pobjedio za 8,5 poena.
Igrajuči ovako izravno osvajamo površinu ploče. Ujedno sakupljamo zarobljene kamenove i pribrajamo ih zbroju poena. Svemu tome, na kraju obračunamo i komi u korist bijeloga, koji je počeo kasnije stavljati kamenove na ploču.
Rijetko kada upotrebimo sve kamenove za igru, jer dio ploče obavezno ostaje prazan, a to je osvojeni prostor. Osim toga ima i neutralaca, ali njih popunimo u pripremi prebrojavanja. Partija završava izjavama ‘Pass’ od strane oba igrača. To znači da odustaju od daljnje igre i da smatraju partiju završenom.
Tijekom igre smo skoncentrirani na osvajanje prostora i zarobljenika i oni su nam izravni poeni. Jedno i drugo čuvamo za obračun.
O samoj tehnici prebrojavanja ćemo drugom prigodom, a ovdje je značajno što osvajamo i što čuvamo za obračun. Partija završava kada se ne može povećati teritorij, a niti zarobiti novi kamenovi.
Sve ovo izgleda jednostavno. Pogledati ćemo u novom postu kineski pristup i vidjeti kako se ista igra može gledati i na drugi način.

Bloger Mladen



Post je objavljen 03.08.2004. u 07:11 sati.