U GOU
U gou je dozvoljeno odustajanje od igranja poteza. To je, međutim, opravdano, tek na kraju partije.
U početku partije potezi imaju veliku vrijednost, jer označuju važna mjesta za daljnji razvoj partije. Oni su temelji partije. U toj fazi nije opravdano odustajenje od poteza i takav slučaj bi se mogao protumačiti jedino kao nepristojnost i to se ne čini. Ne postoji zabrana, ali se to ne čini.
U središnjem dijelu je ista priča i važan je svaki potez. Ukoliko je velika prednost na strani jednoga od igrača uobičajena je predaja partije od strane slabijega. Želi li slabiji ipak točno vidjeti razliku i boriti se da razlika bude što manja, partija se nastavlja i nije pristojno nakon uvjerljivog poraza predati partiju pred samim prebrojavanjem. To je omalovažavanje protivnikovog truda i vremena tim više što je protivnik jači, jer partiju dobiva.
Partja počinje potezima velike vrijednosti, pa se njihova vrijednost mijenja u odnosu na poziciju, ali se u pravilu, prema kraju partije, smanjuje. Tu se prvenstveno misli na one potez,e kojima se kreira postava. U samoj završnici se njihova vrijednost smanjuje na sitne poene i na kraju više nema mogućih povećanja broja poene. To je vrijeme popunjavanja neutralnih sjecišta. To su slobodna sjecišta u susjedstvu protivničkih ograda, kao ničiji prostor između dviju granica.
Kada više nema mogućnosti stvaranja novih poena partija je završena i igrači odustajanjem od poteza izjavljuju da više ne vide nove poene, te ne igraju svoj slijedeći potez. To se vrši izrijekom: 'Pass'. Kada to potvrdi i protivnik, partija je završena. Tada se pristupa prebrojavanju poena. U gou se odustaje od poteza, kada više nema poena na ploči ili u slučaju koa, kada više nema ko-prijetnji.
U ATARI-GOU
U igri atari-goa ne postoji odustajanje od poteza. Igra se sve do ostvarenja zadatka, tj. zarobljavanja zadanog broja kamenova. Pogreškom u igri, doduše, moguća je i pat pozicija.
Mladen
Post je objavljen 23.07.2004. u 15:05 sati.