Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

'Prokletstvo maloga broja'

'Prokletstvo maloga broja'

Još od samoga početka nastanka kraljevstva staroga i drevnoga – Hrvatskog kraljevstva, Hrvati su oduvijek vjerovali u neko čudno prokletstvo - 'prokletstvo maloga broja'. Tako je to prokletstvo djelovalo i početkom Prvoga svjetskog rata kada su vodeći ljudi tadašnje hrvatske politike smatrali da u budućnosti valja planirati neku širu integraciju, a ne samostalnu državu.

Bili su oni uvjereni da se u orkanskom nevremenu kakvo se moglo u Europi očekivati na kraju Prvog svjetskog rata mali 'hrvatski brod' ne može sam održati na površini. Požurili su poput 'gusaka u magli' iz jedne integracije u drugu.

No, moje je pitanje zapravo zašto su morali biti potopljeni bojni brodovi 'Viribus Unitis' i 'Tegetthoff' (koji je ipak greškom preživio). Odgovor je vrlo jednostavan 'pobjednicima' nije odgovaralo da brodovi pripadnu 'nekoj' još uvijek ne konstituiranoj državi (kraljevini).

Naime, svi su željeli nekakav 'dio kolača', jednako poraženi (Austrija i Mađarska) kao i pobjednici (Italija, Francuska, Engleska, Amerika, Rumunjska, Grčka, Portugal i Srbija).

Austrija je tako svoje ratno brodovlje, gotovo 'neokrznuto' tijekom rata požurila predati državi koja će opstati jedva 33 dana (u nadi da će opet ući u nekakvu 'integraciju' s istom), Italija je željela i imala velike teritorijalne pretenzije prema toj 'državi', pa joj nije odgovaralo da ta država ima 'jaku' ratnu mornaricu.

Srbija je imala gotovo slične planove kao i Italija, a tadašnje vodeće sile (Amerika, Engleska i Francuska) pak su željele zadržati 'nekakve' interesne sfere u toj 'državi' (moru te države).

Nadmudrivanjem i zakulisnim potezima svatko je nešto na kraju ipak dobio, pa čak i 'država od 33 dana' koja je ušla u integraciju, koja joj odmah ujutro slijedećeg dana nije odgovarala, ali to je tada bilo tako, a tako je uvijek kada nisi na strani pobjednika.

Jedino vojnici, naivni, neiskvareni i uvjereni u 'nekakvu pravu stvar' pokušali su sve što je tada bilo u njihovoj moći (čak su nekoliko dana bojni brodovi 'Radetzky' i 'Zrinyi' nosili prefiks 'USS' i vijorili Američku zastavu), ali bila je to samo predstava, pa su 1920. ipak predani Italiji.

Post je objavljen 01.11.2023. u 14:44 sati.