Paulus ili 'von Paulus'
Friedrich Wilhelm Ernest Paulus, feldmaršal (odgovara činu stožernog generala HV), zapovjednik njemačke 6. armije, zbog svoje neodlučnosti kriv je za katastrofu i gubitak vojnika tijekom bitke za Staljingrad (23. kolovoz 1942. - 31. siječanj 1943.).
Iako su postojali pokušaji prebacivanja njegove krivice Hitleru i njegovim suludim odlukama (Hitler je izričito zabranio povlačenje 6. armije iz Staljingrada), vojnički gledano krivica za gubitak vojnika je samo Paulusova.
Iako je bio promaknut u čin feldmaršala, pa iako je i nosio plemićku titulu 'von', ni jedno, ni drugo nije opravdao i od samog početka bio je vrlo loš i poguban zapovjednik za elitnu njemačku 6. armiju.
Naime, Heinz Wilhelm Guderian, Generaloberst (odgovara činu generala zbora HV) , prvi ga je točno i jako dobro opisao: briljantno inteligentan, savjestan, marljiv, inovativan i talentiran, ali bez potrebne odlučnosti, čvrstine i nedostatka zapovjednog iskustva.
Upravo ta Paulusova neodlučnost bila je presudna za katastrofu njemačke 6. armije, a njegov načelnik stožera 6. armije Arthur Schmidt, Generalleutnant (odgovara činu general bojnika HV), gorljivi nacist i Hitlerov poslušnik, samo je 'podgrijavao' tu Paulusovu neodlučnost.
Prvo je Paulus neoprezno ušao s tenkovima u sam grad gdje su tenkovi zaglavili i uništeni ruskom protuoklopnom borbom.
Paulus je dobro procijenio da je otišao predaleko, a da mu saveznici (Rumunji, Talijani i Mađari) neće biti od velike pomoći (naime te postrojbe bile su vrlo loše naoružane i opremljene), crte opskrbe bile su 'prenategnute', a njegova 6. armija na samom je kraju te opskrbe.
Paulus je bio svjestan da su mu postrojbe, nakon višemjesečnih borbi, borbeno potrošene, pa je realno zaključio da bi se morao povući prije nego ga neprijatelj okruži, barem dok su njegove snage još mobilne i pokretne te dok još imaju goriva i streljiva.
Međutim, Paulus je neodlučan i kod pokušaja deblokade koji je poduzela njemačka 4. oklopna armija pod zapovjedanjem feldmaršala Fritz Erich von Lewinski (Manstein). Iako mu je sam Manstein sugerirao nek zanemari Hitlerovu zapovijed i krene u proboj njemu u susret, opet je Paulus neodlučan.
Da je kojim slučajem Paulus pokrenuo svoju 6. armiju u proboj, pitanje je koliko je imao goriva (možda za nekih 20 km), tko zna kako bi sve završilo. Naime, Mainstain je stigao s 4. oklopnom armijom na samo 40-tak kilometara od Staljingrada, pa da je Paulus sa 6. armijom krenuo i 'zaglavio' na 20-tom kilometru (udaljenost dviju njemačkih armija bila bi samo 20 km ... tko zna, što se tada moglo dogoditi!?
No, Paulus je 'prestrašenog' karaktera i neodlučan, ostao je u gradu i zapečatio sudbinu svojih vojnika. Od 330 000 vojnika koliko je brojala njemačka 6. armija, u Staljingradu je preživjelo jedva 90 000, a u Njemačku se nakon rata vratilo njih oko 6000.
No, preživjeli vojnici pričali su da je u posljednjim tjednima Paulus doživio živčani slom, a odluke je donosio i zapovijedao zapravo Schmidt.
Post je objavljen 26.09.2023. u 17:27 sati.