DIREKTIVA O TRANSPARENTNIM I PREDVIDLJIVIM RADNIM UVJETIMA NA SNAZI OD 1.8. 2022.
PRAVO NA POTPUNU INFORMACIJU O BITNIM ASPEKTIMA POSLA I RADA
Pod naslovom : Socijalna Europa: Transparentniji i predvidljiviji radni uvjeti za radnike u EU Social Europe: More transparent and predictable working conditions for workers in EU
je priopćenje za javnost iz Bruxellesa, gdje se kaže da dana 1. kolovoza u mjesecu godine 2022. je krajnji rok za države članice EU-a da prenesu Direktivu o transparentnim i predvidljivim radnim uvjetima u nacionalno zakonodavstvo.
Direktiva (EU) 2019/1152 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o transparentnim i predvidljivim radnim uvjetima u Europskoj uniji PE/43/2019/REV/1
Directive (EU) 2019/1152 of the European Parliament and of the Council of 20 June 2019 on transparent and predictable working conditions in the European Union PE/43/2019/REV/1
Direktiva pruža opsežnija i ažuriranija radnička prava i zaštitu za 182 milijuna radnika u EU-u.
S novim pravilima, radnici će imati pravo na veću predvidljivost svojih radnih uvjeta, primjerice u pogledu zadataka i radnog vremena. Također će imati pravo dobiti pravodobne i potpunije informacije o bitnim aspektima svog posla, kao što su mjesto rada i primanja. Ovo označava važan korak za snažnu socijalnu Europu i doprinosi pretvaranju europskog stupa socijalnih prava u opipljivu stvarnost za ljude diljem EU-a.
Povjerenik za zapošljavanje i socijalna prava Nicolas Schmit rekao je: „Direktiva o transparentnim i predvidljivim uvjetima rada izravan je odgovor na stvarnost naših tržišta rada koja se brzo mijenja. Ljudi imaju pravo na potpuniju informaciju o uvjetima svog zaposlenja i veću predvidljivost u svom svakodnevnom životu. Nova pravila pomoći će jamčiti kvalitetna radna mjesta, dati radnicima stabilnost i omogućiti im planiranje života.”
Radna prava i zaštita prošireni su i ažurirani prema novom svijetu rada
S Direktivom o transparentnim i predvidljivim uvjetima rada radnici u EU imat će pravo na:
-Potpunije informacije o bitnim aspektima njihova rada, koje treba primiti rano iu pisanom obliku;
-Ograničenje duljine probnog rada na početku posla na šest mjeseci;
-Zaposliti se kod drugog poslodavca; sva ograničenja ovog prava moraju biti opravdana objektivnim razlozima;
-Budite obaviješteni u razumnom roku unaprijed kada će posao biti obavljen – posebno za radnike s nepredvidivim radnim rasporedom i radom na zahtjev;
Učinkovite mjere koje sprječavaju zlouporabu ugovora o radu bez radnog vremena;
-Dobiti pismeni odgovor na zahtjev za premještaj na drugo sigurnije radno mjesto;
-Primajte besplatnu obaveznu obuku u vezi s poslom gdje je poslodavac to dužan osigurati.
Procjenjuje se da će dodatnih 2 do 3 milijuna radnika u nesigurnim i nestandardnim oblicima zaposlenja, uključujući skraćeno radno vrijeme, privremeni rad i rad na zahtjev, sada uživati prava na informacije o svojim uvjetima zaposlenja i novu zaštitu, kao što je pravo na više predvidljivosti u svom radnom vremenu. Istodobno, Direktiva poštuje fleksibilnost nestandardnog zapošljavanja, čime se očuvaju njegove koristi za radnike i poslodavce.
Direktiva će također koristiti poslodavcima jer će osigurati da zaštita radnika ostane u skladu s najnovijim razvojem tržišta rada, smanjenjem administrativnih prepreka za poslodavce, na primjer omogućavanjem elektroničkog pružanja informacija i stvaranjem jednakih uvjeta za sve poslodavc EU, koja omogućuje pošteno tržišno natjecanje na temelju iste minimalne razine radnih prava.
Države članice moraju do danas prenijeti Direktivu u nacionalno zakonodavstvo. Kao sljedeći korak, Komisija će ocijeniti cjelovitost i usklađenost nacionalnih mjera o kojima je obavijestila svaka država članica te poduzeti mjere ako i gdje je to potrebno.
Europski stup socijalnih prava navodi „sigurno i prilagodljivo zapošljavanje” i „informacije o uvjetima zapošljavanja i zaštiti u slučaju otkaza” kao ključna načela za pravedne radne uvjete. Navedeno je da radnici imaju pravo biti pismeno obaviješteni prilikom zasnivanja radnog odnosa o svojim pravima i obvezama iz radnog odnosa, uključujući i probni rad.
Nova Direktiva o transparentnim i predvidljivim radnim uvjetima (EU/2019/1152) zamjenjuje Direktivu o pisanoj izjavi (91/533/EEZ) koja je bila na snazi od 1991. godine i dala je radnicima koji započinju novi posao pravo na pisanu obavijest bitnih aspekata njihovog radnog odnosa.
Današnju prekretnicu sutra će pratiti još jedno veliko postignuće u okviru Europskog stupa socijalnih prava. Pravila na razini EU-a za poboljšanje ravnoteže između poslovnog i privatnog života za roditelje i skrbnike usvojena 2019. države članice trebat će prenijeti u nacionalno zakonodavstvo do 2. kolovoza 2022.
Ova Direktiva je upućena državama članicama.