Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/josipportada

Marketing

2010.-GODINA OPASNOG ŽIVLJENJA

Autor Josip Portada
Petak, 14 Siječanj 2011 09:55

Prošla godina za paške obrtnike bila je jedna od najtežih u posljednjih dvadeset godina, a procjenjuje se kako bi mnogi obrtnici, ne promijenili li se nešto na bolje, ove godine mogli odustati od posla i potražiti sigurno zaposlenje, dok neki planiraju odlazak. Mnogi ugostitelji i trgovci navode kako su prošle godine, u odnosu na onu prethodnu, ostvarili samo 30 posto prometa. Svakovrsna davanja i porezi su ostali isti ili su se povećala tako da se mnogi nalaze u nezavidnoj položaju. „Čekamo ljeto, ali ako još jedna sezona bude loša, trebat će razmišljati o nekim promjenama,“ kažu obrtnici. Prema službenim podacima ove je godine u Pagu zatvoreno samo desetak obrta, međutim, stanje je puno gore što potvrđuje i Andreja Bukša, predsjednik Udruženja obrtnika Grada Paga. Bukša navodi kako službeni podaci ne prikazuju pravo stanje stvari. Mnogi obrtnici rade fiktivno, odnosno imaju otvorene obrte, ali ne rade i čekaju proljeće i ljeto. Najteže stanje je u građevinarstvu i ugostiteljstvu. Prvi puta nakon više od četrdeset godina u Pagu nije otvoreno niti jedno veće gradilište, a građevinari su imali posla samo na adaptaciji nekoliko kuća. Investitori masovno odlaze iz Paga jer ne mogu dobiti građevinsku dozvolu. Zbog toga je posve nestalo tržište nekretnina i od sedamnaest agencija koliko ih je koncem prošle godine radilo u Pagu ostala je samo jedna. Broj od dvije stotine objekata, koliko ih se godišnje gradilo u Pagu, danas je za građevinare znanstvena fantastika. Gdje nema gradnje nema ni radnika, a Andreja Bukša smatra kako se to odrazilo na rad ugostitelja.
„U Pagu se nekada dosta gradilo i bilo je radnika koji su imali organiziranu marendu ili ručak u nekom od restorana, a nakon posla su odlazili u kafiće tako da je i preko zime bilo prometa, ne onako kako u proljeće ili na ljeto, ali su od toga ugostitelji ipak mogli plaćati osnovne obaveze i nešto zaraditi. Međutim, u Pagu je sve stalo, nema gradnje, a zbog toga nema ni radnika i to se jako osjeti u ugostiteljstvu jer je promet vrlo slab i većina ugostitelja jedva preživljava,“ kaže Andreja Bukša.
Težak položaj obrtnika mogao bi se odraziti i na stanje u cijelom Pagu jer obrtnici zapošljavaju najveći broj radnika.
„U Pagu ima oko dvije stotine osamdeset obrtnika i većina zapošljava jednog, dva ili više radnika i nije teško izračunati kako je ukupan broj radnika zaposlen u obrtništvu dakle veći od broja radnika zaposlenih u velikim tvrtkama,“ kaže Bukša.
Obrtnici svakog mjeseca moraju osigurati plaću za radnike, ali i dovoljno novaca za plaćanje svih obaveza za sebe, posebno za mirovinsko i socijalno koje mnogi plaćaju i za članove obitelji. Među obrtnicima je malo optimizma i mnogi smatraju kako se ove godine ništa neće ozbiljnije promijeniti. Jedan poznati paški ugostitelj kaže kako se teška situacija neće moći dugo izdržati.
„Obrtnik sam više od trideset godina, i sada sam prvi puta morao iskoristiti dio od nevelike ušteđevine za pokrivanje troškova rada. Uvijek je bilo barem nešto prometa i snalazili smo se, ali sada mnogi izvlače posljednji novac iz crnih fondova, a neki nemaju ni to, a na taj se način ne može još dugo raditi,“ kaže paški obrtnik koji je želio ostati anoniman.
Njegove riječi najbolje opisuju ono što se događa u obrtništvu u Pagu. Obrtnici su pritisnuti golemim davanjima i slabim prometom i mnogi ne vide drugi izlaz osim zatvaranja obrta, što su do sada uporno izbjegavali nadajući se promjenama na bolje.

Post je objavljen 03.11.2019. u 02:07 sati.