Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/asboinu

Marketing

Stjegoslovlje

Narod Pima – 'riječni ljudi'

Narod Pima (Akimel O'odham) nekada su bili susjedni narod narodu Maricopa, a danas s njima dijele rezervat u američkoj saveznoj državi Arizona. Narod Pima sebe naziva 'Akimel O'odham' što u prijevodu s jumanskog označava 'ljude s rijeke' ili 'riječne ljude'.

Španjolski konkvistadori opet su pogrešno protumačili jumansku riječ 'pi'ani mac' (pimac) što u prijevodu zapravo znači 'ne znam', a upravo tu riječ često su čuli od starosjedilaca kada bi ih pitali ili tražili nešto ili nekakvo objašnjenje.

Kasnije, pojavom engleskih i francuskih trapera i trgovaca, na ovom području (američki jugozapad) oni opet krivo tumače i izgovaraju jumansku riječ 'O'odham', kojom Pime pokušavaju objasniti da su oni narod, pa se tada utemeljuje anglikanski naziv ovog plemena kao 'Otham'.

Pime su vrlo zoran primjer kako su zapravo prvi 'bijeli ljudi' (pri tomu mislim na španjolske konkvistadore i misionare, a potom i na engleske i francuske trapere i trgovce) kod identifikacije starosjedilačkih naroda sve pogrešno zabilježili, protumačili i ispremiješali.

Upravo ovdje, na području današnje američke savezne države Arizona, cvala je i procvala (neposredno prije pojave bijelaca) napredna kultura Hohokam. Naziv je posuđen upravo od jumanskog jezika, točnije iz izvedenice 'Hoo-hoo-gaham' (izgovara se Huhugam), a doslovni prijevod bio bi 'oni koji su prije otišli', dakle mi bi to u hrvatskom jeziku jednostavno nazvali 'pređi' (preci).

Dakle, Pime su potomci samo jednog dijela starosjedilačkog naroda kulture Hohokama, a drugi dio su narod Papago (Tohono O'odham). Pime su tako skupina naroda (plemena) koja su živjela uz rijeke ili 'Gornji Pime' (Pima Alto), pa u tu skupinu pripadaju: Akimel O'odham, On'k Akimel O'odham (uz rijeku Salt) i Keli Akimel O'odham (uz rijeku Gila), a poznatiji su kao 'riječni ljudi'.



Zastava Pima koji žive u rezervatu Salt River (zajedno s narodom Maricopa, u prethodnom tekstu sam opisao zastavu rezervata Gila River) je bijele boje u čijem središtu se nalazi zajednički okrugli plemenski pečat.

U prstenu pečata čija je ispuna bijele boje tiskanim crnim slovima u gornjem dijelu piše GREAT SEAL. Grboslovno desno i lijevo od tog natpisa prikazane su dvije crne strijele koje su vršcima okrenute prema natpisu, a ispod tih strijela piše SALT RIVER PIMA – MARICOPA INDIAN COMMUNITY.

Za kraj, pripadnik naroda Pima Ira Hamilton Hayes jedan je od 45 preživjelih američkih marinaca koji su jurišali pod 'paklenom paljbom' na kotu Suribachi na otoku Iwo Jima. Tako je i jedan od šestorice koji je podigao američku zastavu na toj koti čije je zauzimanje plaćeno vrlo skupo (poginulo je 40 američkih marinaca).

Narod Pima izuzetno se ponosi na svog hrabrog pripadnika, a vlada SAD podigla je i uredila monumentalni spomenik ovom hrabrom ratniku-marincu kojem je dodijeljen čin Corporal (odgovara činu desetnika u HKoV NATO Code OR-5). Spomenik ratniku Pime nalazi se u Veteranskom memorijalnom parku Sacaton u Arizoni.




Post je objavljen 24.02.2019. u 09:24 sati.