POGLEDAJTE: KAKO SMO TRAŽILI PRAVDU ZA RATNOG ZLOČINCA STJEPANA HRŠAKA SA TUŠKANCA U ZAGREBU?
DVADESETAK desničarskih ekstremista danas je u Zagrebu pod nemilom sunčanom vrućinom održalo prosvjedni "skup" na kojem su tražili da bivši partizanski zapovjednik Stjepan Hršak prizna da je sudjelovao te da se pokaje za ubojstva počinjena 1945. godine u Maceljskoj šumi.
Zagrebačka policija ne želi spriječiti mogući linč partizanskog komandanta?
Prosvjednici su uvjereni da je upravo 90-godišnji Hršak, koji je ujedno i bivši partizanski zapovjednik Franje Tuđmana, krajem Drugog svjetskog rata organizirao smaknuće dvadesetak svećenika i bogoslova koji su s ustašama bježali prema austrijskoj granici. No, Hršak takve navode godinama odbija.
Ekstremisti su svoj skup pretvorili u svojevrsne demonstracije protiv aktualne vlasti tražeći da se u Hrvatskoj provede državni udar. "Ideju" o udaru je na svjetlo dana iznio ustaški ekstremist Mladen Schwartz koji je bivšeg pomoćnika ministra obrane i kandidata na proteklim lokalnim izborima Ljubu Ćesića Rojsa pozvao da provede državni udar.
"Dosta je demokracije i tog cirkusa od izbora", prenosi riječki Novi list izjavu Mladena Schwartza.
Nošen poklicima istomišljenika Rojs je obećao da će "Mesiću, Milanoviću i Sanaderu suditi za veleizdaju". Prosvjednici su tijekom skupa više puta uzvikivali povike i uvrede na račun šefa države Stjepana Mesića te na antifašiste i aktiviste židovskih nevladinih udruga. Pored toga najavili su održavanje niz sličnih prosvjeda među kojima će jedan u rujnu biti održan pred kućom Josipa Manolića.
Gotovinu za predsjednika
Prosvjednici su javno uručili "odlikovanje" predsjedniku Mesiću kojeg su nagradili "Veleredom Hude Jame" i to zbog sustavnog nijekanja zločina počinjenih tijekom Križnog puta nad Hrvatima od strane partizanskih postrojbi predvođenih Josipom Brozom Titom.
"Veleredom Hude Jame drugog stupnja" odlikovan je predsjednik Sabora Luka Bebić i to zbog ustrajnog isticanje svoje komunističke prošlosti kao preduvjeta za "osvajanje političkog položaja u nelustriranoj Hrvatskoj."
Tijekom skupa su javno zatražili ujedinjenje desnice oko jednog predsjedničkog kandidata te su predložili da to bude haški optuženik i umirovljeni general HV-a, Ante Gotovina.
Skup su osiguravala četiri policajca, a tijekom njegova trajanja nije bilo drugih incidenata osim buke koju su ekstremisti stvarali tražeći od 90-godišnjeg Hršaka da izađe iz svoje kuće i kaže "tko je pobio fratre, a tko je nevin".
Među prosvjednicima je bio i šef zagrebačke udruge vojnih invalida (HVIDR-a) Ivan Pandža koji je rekao da je "AVNOJ preteča Al Kaide".
HRVATSKI uljudbeni pokret, najavio je za sutra svojevrsnu opsadu obiteljske kuće partizanskog komandanta Stjepana Hršaka, sa svojim pristalicama. Za vrijeme "opsade", pokušat će od Hršaka iznuditi priznanje da je 1945. godine u Maceljskoj šumi organizirao smaknuće dvadesetak svećenika i bogoslova koji su s ustašama bježali prema austrijskoj granici.
Rojs i Schwartz tražit će kajanje!
Riječ je o pripadnicima pokreta koji imaju ekstremno desne političke poglede, a koji u najmanju ruku žele revidirati hrvatsku prošlost. Za politički skup, koji nalikuje na "uzimanje pravde u svoje ruke" ispred obiteljske kuće Hršaka na zagrebačkom Gornjem gradu imaju i uredno izdanu dozvolu zagrebačke policije. Hršak pak smatra kako je to jednostavno maltretiranje, a ne nekakav skup.
Među govornicima koji će od Hršaka tražiti priznanje i kajanje je i notorni Mladen Schwartz, ali i Ljubo Ćesić Rojs te niz govornika kao organizator skupa Tomislav Dragun, Dragutin Šafarić, Dean Golubić, Branko Stojković, Marko Francišković, Vjekoslav Škreblin. Valjda sasvim "prigodno" u okupljanju ispred kuće partizanskog komandanta pročitat će se i pismo-brzojav hrvatskim generalima Anti Gotovini i Branimiru Glavašu. Predsjedniku Mesiću pak uručit će "orden" Velered Hude Jame.
Policija: Poštovali su proceduru
Nas je zanimalo kako je ovaj skup, zapravo uopće dobio dozvolu. Naime, osim slučaja Hršak i mogućeg linča, izražava se potpora bjeguncu od hrvatskog pravosuđa Glavašu, a predsjednika Hrvatske se vrijeđa. U odgovoru policije Indexu, stoji kako je politički skup ispred obiteljske kuće dobio dozvolu jer se poštovala procedura.
"Organizator je pravovremeno prijavio navedeni skup, a sukladno Zakonu o javnom okupljanju prijavio je i svrhu okupljanja. Napominjemo da policija ne izdaje dozvolu za održavanje mirnih
okupljanja i javnih prosvjeda niti je ista potrebita. Policijska uprava zagrebačka će temeljem vlastite prosudbe poduzeti potrebite sigurnosne mjere", stoji u odgovoru zagrebačke policije.
Za Hršaka nema zaštite?
No, u odgovoru se ne spominje kako je Hršak već prije od te iste zagrebačke policije zatražio i zaštitu kada je čuo da bi se pod njegovim prozorima mogli početi okupljati ljudi koji će od njega tražiti da prizna i da se pokaje za nešto što, kako kaže, nije uradio. Policija je nakon informativnog razgovora odlučila kako Hršaku ipak nije potrebna zaštita. Da je policija zaista razmatrala Hršakovu prijavu te da je on zatražio zaštitu priznao je i sam organizator skupa Tomislav Dragun.
"To je istina. Hršak nas je prijavio. Išli smo na policiju koja je na koncu utvrdila kako je sve u redu s našim papirima i da neće biti problema. Mi smo katolici, pozvat ćemo Hršaka da s nama zapali svijeću i izmoli jedan Očenaš, valjda ne tražimo previše", kazao je Dragun za Index potvrđujući da je bilo razgovora u policiji.
Bio komadant i Tuđmanu
Inače, Stjepan Hršak bivši je partizanski komandant, koji danas ima 90 godina. U partizanima je bio zapovjednik kasnijem hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu, a više je puta odlučno negirao da je 1945. godine likvidirao 25 svećenika i bogoslova na Macelju. Protiv njega se vodila i istraga 1992. godine koja opet nije dokazala njegovu umiješanost u ta ubojstva.
No, za članove Hrvatskog domoljubnog pokreta, Hršak je nepobitni ratni zločinac, kojeg između ostalih štiti i predsjednik Stjepan Mesić, a stoga već mjesecima pozivaju "hrvatske domoljube i državotvorce da se okupe 25. svibnja ispred obiteljske kuće partizanskog komandanta.
Vjerojatno će netko i "opaliti"...
"Gledajte, ovo nije poziv na linč nego mirno okupljanje. Ali isto tako ima deset govornika, a ne može se sad svakoga cenzurirati. Vjerojatno će netko i 'opaliti' po Hršaku, ali ja tu ništa ne mogu. U krajnjoj liniji to je i razumljivo da će biti povišenih tonova", objašnjava Dragun ideju okupljanja ispred obiteljske kuće Hršaka na Tuškancu koju naziva "kuća strave" i "vampirska kuća".
"Stjepan Hršak, onodobni zapovjednik krapinske OZNA-e, jedan je od takvih ubojica. I to ne bilo kakav. On je uzor-ubojica. Zaslužni kadar krvavog maršala. Zato su ga i smjestili ovdje, u ovaj raj nebeski, iako za njega i njemu slične, čak ni pakleni dvori ne bi bili dolična kazna", kaže za njega Dragun dodajući kako će pozvati Hršaka da se "obrati". U pozivu stoji da je riječ o "političkom skupu", dok je Dragun u razgovoru za Index rekao kako to nije istina. Štoviše, u pozivu stoji kako se na političkom skupu može biti prisutan "bez ikakvih ograničenja glede iznošenja svojih stajališta"
Mesiću velered Hude Jame
Na tom skupu između ostalog hrvatskom predsjedniku Stjepanu Mesiću dodijeliti će se takozvano antiodlikovanje odnosno "velered Hude Jame", zbog prikrivanja komunističkih zločina.
"Kao što postoje izbori za najružniju djevojku i najogavnijeg psa, tako i mi organiziramo dodjelu antiodlikovanja. Mesić sustavno godinama prikriva partizanske zločine, a isto to radi i Luka Bebić. Predsjednik Sabora isto će dobiti velered Hude Jame, ali niže razine, jer ipak Mesić više radi na tom planu nego Bebić", objašnjava Dragun kojeg su dodatno razbjesnile Mesićeve izjave o tome da ne treba progoniti partizane te da je skup u Bleiburgu bio "ustaški dernek".
Predsjednik kao onemoćali ljubavnik
"Mesić vam je, znate, kao Casanova. Casanova u godinama kada više nije mogao spolno općiti, počeo je pisati memoare. Tako i Mesić shvaća kako njegova zvijezda kopni na političkom nebu Hrvatske pa sada priča sve i svašta", objašnjava Dragun koji je osim što je čelnik desničarskog Hrvatskog domoljubnog pokreta široj javnosti poznat i kao samozvani pravobranitelj koji je pokrenuo više stotina sudskih sporova protiv raznih poznatih osoba od Ive Sanadera, Vladimira Šeksa, Mladena Bajića pa do Carle del Ponte.Također, Dragun je bio i financijski revizor Miroslava Kutle.
-----------------------------------------------------
BRANKO STOJKOVIĆ
B j e l o v a r, 43000
0958148290 (Tel/mob.)
E-mail: brankostojkovic152@yahoo.com
Udruga "ŠTIT"
URED. Masarykova 8
H R V A T S K A
-----------------------------------------------------
Objavljeno: 08.02.2018. godine
-----------------------------------------------------
http://crostojkovic1958.blog.hr
http://stitonosa1958.blogger.ba
-----------------------------------------------------
Broj članaka: 4679.
Post je objavljen 08.02.2019. u 14:29 sati.