Anatomija međice
Nadam se da ce ti pomoci i da prodjes sto lakse na porodjaju! Generalna je preporuka da masažu izvodite tijekom ili nakon tuširanja ili kupke, kad vam je koža meka i opuštena.
Kvalitetna psihofizička priprema za porod, masaža međice, pravilan položaj za rađanje čučanje, klečanje, , , iskusna primalja, podržavajući liječnik te polagan i kontroliran izgon djeteta ključni su za smanjivanje porodnih trauma međice, kao i epiziotomije. Većina lekara veruje da je epiziotomija neophodna za lakši porođaj jer pretpostavljaju da bi ukoliko se ne obavi, vaginalni mišići mogli ostati pomalo opušteni što epiziotomija urađena u pravo vreme može sprečiti, za šta ne postoje naučni dokazi. Međutim, u kojoj su provedena tri ispitivanja s više od 2400 žena, došla je do zanimljivih zaključaka. Neke žene koriste tu masažu u nadi da će tako izbjeći traumu međice pri porodu.
Masaža međice u trudnoći: povećava elastičnost i priprema za porod - Pritisak u trudnoći povećava vjerojatnost da će se dno zdjelice olabaviti, zato je važno u trudnoći vježbati mišiće zdjelice.
Moguće je izbjeći ovaj kirurški zahvat koji se… Upute prije izvođenja masaže Prije masaže potrebno je skratiti nokte i oprati ruke te ih obrisati papirnatim ubrusom. Također je potrebno pripremiti ulje za međicu. Ulja koja su namijenjena upravo za međicu nema u Hrvatskoj, ali kao alternativa se može koristiti neko neutralno ulje, bademovo ulje, ulje od arnike i sl. Kao alternativa može vam poslužiti i vodeni lubrikant. Možete se služiti ogledalom kako biste bolje vidjeli međicu. Izbjegavajte područje oko ušća maternice. Cijela masaža obavlja se nježnim pokretima kako bi se izbjegle ogrebotine. Međicu možete masirati tri do četiri puta na tjedan po četiri minute ili čak svaki dan. Potreba za epiziotomijom smanjuje se za nekih 15-ak posto ako je žena u trudnoći masirala međicu. Tekst: Ivančica Tarade Foto: Thinkstock.