Crna Gora slavi Dan nezavisnosti
U međuvremenu Crna Gora je postala članica najmoćnijeg vojnog saveza NATO, oko čega su se građani takođe žestoko delili. Dvanaest godina od obnove državne nezavisnosti, čini se da se Crna Gora nalazi na tački mnogo nižoj od nulte koja je bila 2006, kada su bile prisutne podele po nacionalnim, religijskim, istorijskim i drugima osnovama. SCG se graničila sa Mađarskom na severu, Hrvatskom, BiH Republikom Srpskom i Italijom morska granica na zapadu, Rumunijom i Bugarskom na istoku, i Albanijom i Makedonijom na jugu. Predsednik Vlade Duško Marković poručio je povodom Dana nezavisnosti da se Crna Gora u proteklih dvanaest godina, od obnove državne nezavisnosti, nametnula kao faktor stabilnosti u regionu, da članstvo u NATO-u direktno pozitivno doprinosi našoj ekonomiji, kao i da će Vlada nastaviti da vodi reformske procese, i da neće dopustiti ni prekrajanja naše istorije ni istorijske manipulacije, navodi RTCG.
Zadovoljni ste poslovnim stanjem. Nove odluke će vam biti veoma značajne. Ističu da je pre 12 godina javni dug iznosio 500-600 miliona, dok danas premašuje dve milijarde evra. Zahvaljujući se na ordenu, Lajčak je čestitao desetogodišnjicu od proglašenja nezavisnosti Crne Gore.
Dan nezavisnosti Crne Gore - Lukšić: Država sigurno korača u evropsku budućnost Crnogorski premijer Igor Lukšić organizovao je, u petak, prijem povodom Dana nezavisnosti na Cetinju, na kome je rekao da je ta država za šest godina nezavisnosti pokazala da može uspešno da odgovori svim izazovima i da sigurno korača u evropsku budućnost. Za predsednika Republičke referendumske komisije RRK izabran je Slovak František Lipka.
Prema zvaničnim rezultatima, na referendumu je glasalo 419. Skupština Crne Gore prethodno je usvojila Zakon o referendumu, koji je dogovoren uz preporuku Evropske unije. Za uspeh referenduma bilo je potrebno da ga podrži 55 odsto izašlih birača. Referendumsko pitanje glasilo je — Želite li da Republika Crna Gora bude nezavisna država sa punim međunarodno-pravnim subjektivitetom. Skupština Crne Gore je na sednici 2. Za predsednika Republičke referendumske komisije RRK izabran je Slovak František Lipka. Pravo izjašnjavanja na referendumu imali su građani koji u skladu sa propisima o izborima imali biračko pravo. Prema podacima RRK, pravo glasa na referendumu imalo je 484 hiljade i 718 građana. Predsednik Vlade Duško Marković poručio je povodom Dana nezavisnosti da se Crna Gora u proteklih dvanaest godina, od obnove državne nezavisnosti, nametnula kao faktor stabilnosti u regionu, da članstvo u NATO-u direktno pozitivno doprinosi našoj ekonomiji, kao i da će Vlada nastaviti da vodi reformske procese, i da neće dopustiti ni prekrajanja naše istorije ni istorijske manipulacije, navodi RTCG. Posebno kad je reč o nestabilnom i nerazvijenom Balkanu, na kojem ni danas nesu ugašene sve vatre koje su progutale hiljade ljudskih života i nemerljiva materijalna dobra.