Oznaka: Rotkva
Povoljan odnos minerala, posebno kalijuma i natrijuma, stvara diuretičko delovanje, omogućavajući odstranjivanje suvišne vode i holesterola iz organizma. Narendanu crnu rotkvu možete poslužiti k0o s0l0tu, 0li je morate dobro začiniti, kako biste uklonili jak i gorak ukus ovog povrća. Karotin je razlicito iskoristiv u zavisnosti od nacina pripreme mrkve: iz sirove neribane 2 odsto, kuvane 18, a sirove ribane cak 82 procenta.
Ukoliko je rotkva ljuća, utoliko je bolja, jer ima više sumpornih heterozida, od kojih potiče ljutina i svojstven miris kad se žvaće ili reže. Posle 12 s0ti se formira sirup od crne rotkve, koji bi treb0lo d0 se konzumir0 pre obrok0 i 1 k0šika 3 put0 dnevno. Dobra je za lečenje kamena i peska u žuči, bešici i bubrezima, za lečenje upale žučne kese, ali i u slučaju kašlja, problema sa želucem, jetrom, kao i kod zatvora… Pomaže u slučaju ateroskleroze jer efikasno čisti krvne sudove i izbacuje holesterol iz organizma.
Rotkva protiv infekcija i virusa - Poslužite ovo jelo vruće, biće hrskavo i ukusno!
Rotkva obiluje askorbinskom i folnom kiselinom, kalijumom, dobar je izvor vitamina B6, riboflavina, magnezijuma, bakra, kalcijuma. Najčešće se koristi koren, a može da se upotrebljava i cela biljka na primer, lišće rotkve je vrlo ukusno. Dobra je za lečenje kamena i peska u žuči, bešici i bubrezima, za lečenje upale žučne kese, ali i u slučaju kašlja, problema sa želucem, jetrom, kao i kod zatvora… Pomaže u slučaju ateroskleroze jer efikasno čisti krvne sudove i izbacuje holesterol iz organizma. Pomešana sa medom koristi se za lečenje katara bronhija i kašlja. Rotkva, posebno crna, preporučuje se kao odbrana od zimskih infekcija. Od rotkve može da se cedi zdrav sok. LEKOVITI SOK OD CRNE ROTKVE Upotrebljava se svež sok dobijen cedenjem oljuštene i sitno isečene najbolje na rende crne rotkve. Može se upotrebiti i sveže nastrugana rotkva. Mora se koristiti samo sveza, jer stajanjem i sok i strugana rotkva brzo gube lekovitost. Ukoliko je rotkva ljuća, utoliko je bolja, jer ima više sumpornih heterozida, od kojih potiče ljutina i svojstven miris kad se žvaće ili reže. Sok se pije protiv bronhita, kašlja, za lečenje jetre i izbacivanje kamena i peska iz bešike i bubrega. Svojom ljutinom izaziva bolji apetit i otklanja teškoće u organima za varenje. Sitno stucano seme ima antimikrobna i antimikotična svojstva, te se objašnjava upotreba u narodnoj medicini za lečenje gljivičnih kožnih bolesti: načini se kašica s malo vode i oblaže. Zabranjeno za čiraše Pacijenti sa osetljivim želucem, oni sa čirom i gastritisom i povišenom kiselošću želudačnog soka ne bi trebalo da jedu rotkvu u bilo kom obliku. Zabranjena je i onima sa upalnim procesima na bubrezima. Sir umutite s jogurtom, pomešajte s rotkvom, začinite i ohladite u frižideru. Na kraju namaz obilno pospite sitno seckanom mirodijom. Neke vrste se gaje samo zbog semena ili mahu na, a ne zbog korena.