Simptomi i znakovi žučnih kamenaca
Većina pacijenata sa akutnim holecistitisom se oporavi u roku od par dana. Prvo sam naglo mrsavio i imao strahovite bolove u zelucu. Kamenci u jetri najčešće su bezopasni, ali oni u žuči, pogotovo oni veći od 1 cm, mogu izazvati komplikacije pa se preporučuje prije tretmana posavjetovati s liječnikom. V0š lek0r će možd0 mor0ti d0 izvrši l0p0roskopsko ukl0nj0nje žučne kese, što je česta oper0cij0.
Smjernice American College of Physicians navode da ako osoba nema nikakve simptome, ne treba žuriti s liječenjem. Bolovi su jaki i dugotrajni i mogu trajati i do nekoliko dana. Koristite smeđi pirinač i integralne žitarice.
Simptomi i bolovi koje ne biste smjeli zanemariti - Postovanje, Majka je bas juce laparoskopski operisana i izvadjena je zucna kesa. Postoji mišljenje da kolesterolski kamenci nastaju samo u žučnjaku u čijem žučnom soku postoji veća koncentracija kolesterola i relativni manjak ukupne količine žučnog soka i nekih drugih sastojaka kao fosfolipida masne čestice masnoća-lipida.
Želudačne tegobe ublažava mlak čaj od nane Gorušica, gastritis i upala žučne kese najčešće su posledice prekomernog unosa hrane, masnih i začinjenih jela koja se teško vare. Ove nezdrave navike, tipične za praznike, kod mladih i zdravih osoba uglavnom ne ostavljaju posledice, ali se zato negativno odražavaju na hronične bolesnike i na starije. Šanse da se posle prejedanja loše osećamo još su veće ako hranu zalivamo alkoholom ili hladnim gaziranim pićima koja takođe loše utiču na naš digestivni trakt. ANTACIDI KUPE KISELINU — Kiselkast ili gorak osećaj u ustima, pored pečenja, predstavlja pouzdan znak da pacijent ima gorušicu. Ona se najčešće javlja sat vremena nakon obroka zbog pojačanog lučenja želudačne kiseline. Osećaj u ustima posledica je vraćanja želudačnog sadržaja u usta, tzv. Višak kiseline, navodi ona, najbolje će pokupiti tzv. Međutim, njen je savet da ove tablete treba uzimati strogo prema uputstvu jer prekomerna doza može da izazove nove komplikacije kao što su opstipacija i usporena peristaltika tj. Previše masne i začinjene hrane takođe može da dovede i do oštećenja žučne kese, pa čak i da izazove njenu upalu. Upala se češće događa kod osoba koje imaju kamenčiće u žučnoj kesi, ali može da zadesi i one koji kamenje nemaju, ali kombinuju masnu i začinjenu hranu sa alkoholom i hladnim, gaziranim napicima. Do njih dolazi zato što organizam ne može da izluči dovoljno enzima koji se mešaju s hranom i omogućavaju njeno varenje. Ovi enzimi luče se u ćelijama želuca i jetre i pankreasa, a skladište se u žučnoj kesi — kaže dr Bulat. Problemi sa žučnom kesom, koje najčešće nazivamo napad žuči, prepoznaje se po bolovima ispod desnog rebarnog luka koji se šire prema desnom ramenu i plećki, bolovima u srednjem delu stomaka i ispod grudne kosti. Ove tegobe često prate dijareja ili povraćanje. ČAJ I DIJETA SMIRUJU ŽUČ Tegobe, prema rečima naše sagovornice, počinju nekoliko sati nakon unetog obroka i ublažavaju se blagim čajevima sobne temperature, a najbolje čajem od nane. Ako to ne pomogne treba jesti: — suv keks — dvopek — bareni pirinač — bareni krompir — posne supe Uz dijetetski režim ishrane doktorka preporučuje mirovanje i naglašava da nikako ne treba uzimati sodu bikarbonu jer ona pomaže samo kratkoročno. Međutim, soda bikarbona donosi samo kratkotrajno olakšanje, a nakon sat ili dva izaziva pojačano lučenje želudačne količine, što u određenim slučajevima može da dovede do teškog oblika akutnog gastritisa. Čajevi, dijetalna ishrana i mirovanje trebalo bi da otklone tegobe u roku od 24 sata, ali ako do toga ne dođe, treba potražiti pomoć lekara. Ovakav razvoj bolesti zahteva nadzor lekara, nadoknadu tečnosti kroz infuziju, a određene komplikacije moraju da se leče i antibioticima — objašnjava doktorka.