Podvodni Plovak Za Soma
Smuđ pruža lep otpor, ali nije snažan. Kako ne biste morali stalno gledati u vrhove štapova, poslužite se elektroničkim indikatorima ugriza, te swingerima koji se upotrebljavaju u modernom šaranskom ribolovu. Znači da se tom vrstom ribolova ne možemo baviti svi nego samo probrani.
Smuđ je jako osjetljiv na bilo kakav otpor, pa je dobro preklopnik na roli ostaviti otvoren i tako omogućiti nesmetano odmotavanje najlona s role. Međutim, ko peca, da bi stigao do dna u takvim uslovima obično koristi teške glave, a verovatno i deblje pletenice. Dve su osnovne vrste smuđeva kod nas.
Masterbih Forum - Dakle koristimo takav način ribolova tamo gdje je dozvoljen.
Ribolov smuđa tog profinjenog barona predstavlja zaista veličanstveni ugođaj. Sportski ribolovci uvijek pronalaze nove načine kako bi prevarili tog prevejanog predatora Dosta zanimljiva riba, vrlo ukusnog mesa na meti je sportskih ribolovaca a naročito iskusnih varaličara. Veoma mali broj sportskih ribolovaca se može pohvaliti sa ulovom smuđa, što nam govori o kakvoj vrsti ribe se radi. Smuđ se lovi ciljano Upravo iz tih razloga on se nemože loviti slučajno, onako usput, nego sa jasno određenom taktikom i ciljem. Ribolov vještačkim mamcima je izuzetno zahtjevan što se tiče koncetracije i izuzetne fizičke aktivnosti. Ajd ti maši cijeli dan sa štapom. To nije ribolov mjesta nego istraživački ribolov koji zahtjeva veliku snalažljivost i okretnost sportskog ribolovca koji pretražuje riječno korito. Smuđ je stanovnik kamenjara i potopljenih šuma pa samim tim kretanje kamemnitom obalom nije baš preporučljivo za sve sportske ribolovce. Upravo iz tih razloga mnogi sportski ribolovci pribjegavaju upotrebi plovka prilikom ribolova smuđa. Plovkom se može pecati kako sa obalte tako i sa čamca, samo je predhodno potrebno pronaći mjesto gdje on boravi i gdje se hrani. On se obično hrani u toku noći tj. U toku ljetnih mjeseci lovi u samoj obali gdje pronalazi hranu tj. Nema boljeg osjećaja kada u toku većeri posmatrate zabačeni plovak sa ampulom, njegovo blago podrhtavanje usljed rada kedera, a posebno kad krene u stranu i nestane ispod površine vode. E zato se živi, to pokreće sportske ribolovce i daje im snagu da izdrže mnoge nesane noći provedene na riječnim obalama. Da bi uspješno lovili smuđa na plovak potrebno je napraviti opdgovarajući sistem što možete pogledati u nastavku teksta. Način vezivanja sistema za lov smuđa na plovak Za ribolov smuđa obično se koriste tanji najloni — osnovni najlon 0,25 , predvez 0,20. Na osnovni najlon postavite odgovarajući stoper za plovak Kada se postavili stoper, navucite plovak težine od 10 — 15gr, nakon toga gumenu perlicu pa ponovo stoper. Uloga gumene perlice i donjeg stopera da odvoji plovak od olovne suze Ispod stopera postavi se olovna suza težine od 7 — 10 gr.