SUKOB INTERESA I NESPOJIVOST DUŽNOSTI U
REPUBLICI HRVATSKOJ
PARTNERSTVO ZA DRUŠTVENI RAZVOJ, udruga civilnog društva, predstavila je rezultate istraživanja i dvojezičnu publikaciju SUKOB INTERERSA I NESPOJIVOST DUŽNOSTI U REPUBLICI HRVATSKOJ, u ponedjeljak 10.lipnja u hotelu Palac u Zagrebu.
Kratko uvodno predavanje održao je prof.dr. Aleksandar Štulhofer, a rezultate istraživanja predstavio je izvršni direktor partnerstva za društveni razvoj Munir Podumljak.
O sukobu interesa u praksi i kako ga spriječiti govorili su Dalija Orešković Predsjednica povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Željka Burić, načelnica Samostalnog sektora za suzbijanje korupcije, Tomislav Mičetić glavni tajnik Ministarstva uprave i Ana Raić Knežević potpredsjednica Hrvatskog novinarskog društva .
CIP zapis dostupan u računalnom katalogu NSB : 827537
ISBN : 978-953-55446-2-3
Istraživanje sukoba interesa i nespojivost funkcija provedeno je u tri zemlje; Rumunjskoj, Hrvatskoj i Moldaviji u namjeri da se 1. utvrde razlike u društvima u smislu razumijevanja sukoba interesa 2. upravljanje sukobom interesa 3. suzbijanje korupcije temeljene na sukobu interesa 4. učinci procesa pridruživanja i post pregovarački mehanizmi na sukob interesa i korupciju.
Cilj istraživanja nije bio međusobno uspoređivati zemlje već mjeriti utjecaj EU integracija i reformi u tim zemljama na pojavu sukoba interesa u prostoru javnog interesa.
Za praćenje sustava za suzbijanje sukoba interesa potrebno je razumjeti što sukob interesa znači. To se i inače spominje kao jedan od ključnih problema u zemljama koje pristupaju Europskoj uniji, kao i u razlikama u poimanju sukoba interesa između europskog sjevera i juga.
Regionalna suradnja na području suzbijanja korupcije započela je u okviru Pakta o stabilnosti usvajanjem Protukorupcijske inicijative o stabilnosti, SPAI , u Sarajevu u veljači 2000.g Memorandum o suglasnosti koji se odnosi na suradnju u suzbijanju korupcije kroz Protukorupcijsku inicijativu Jugoistočne Europe potpisalo je devet država; Republike Albanija, Bugarska, makedonija, Moldavija i Srbija, te Rumunjska, Crna Gora, BiH i Republka Hrvatska.
Bio je to prvi dokument za usmjeravanje politike u borbi protiv korupcije.Iako su zemlje zapadnog Balkana bile preplavljene korupcijom do tada nije bilo nacionalnih ni lokalnih inicijativa za rješavanje takvih pojava. Borba protiv korupcije bila je uvedena preko diplomatske potpore međunarodne zajednice koje su bile potpisnice Pakta o stabilnosti.
Hrvatska je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju potpisala 29.10.2001.a stupio je na snagu 1.3.2002. godine
Hrvatska je u razdoblju 2000. i 2001. osnovala USKOK unutar Državnog odvjetništva, Odjel za suzbijanje gospodarskog kriminaliteta i korupcije u sklopu ministarstva unutarnjih poslova te Odjel za suzbijanje pranja novca u okviru Ministarstva financija. Hrvatska se 1.12.2000. pridružila skupini od 49 zemalja koje su protiv korupcije, GRECO, (The Group of States agoinst Corruption) koje je osnovalo Vijeće Europe, a koje kao središnje europsko antikorupcijsko tijelo putem evaluacijskih krugova nadzire usklađenost zemalja članica s antikorupcijskim standardima.
Saborsko povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa osnovano je 2003. godine. Razvoj programa borbe protiv korupcije podijeljen je u tri faze od 2000. do 2012. godine, a svako razdoblje karakterizira razvoj zakonodavnog okvira. Mogu se uočiti mnoge izmjene istih zakona u tom razdoblju.
S lijeva: Ana Knežević Raić, Dalija Orešković, Munir Podumljak, Aleksander Štulhofer,
Željka Burić i Tomislav Mičetić
Izvršni direktor udruge civilnog društva PARTNERSTVO ZA DRUŠTVENI RAZVOJ Munir Podeumljak pojasnio je osnovne i često spominjane termine koji opisuju sukob interesa i korupciju.
SUKOB INTERESA je sukob između jednog ili više interesa pri čemu manje važan ili manje principijelan interes prevladava nad važnijim ili principijelnijim interesom. Time se poslu u realizaciji šteti ili mu se smanjuje učinkovitost. Izraz Sukob interesa vrlo često se korisati u političkom govoru u vezi s javnim sektorom gdje on podrazumijeva sukob između i javnog i privatnog sektora, ali i u vezi s privatnim sektorom gdje podrazumijeva sukob između interesa tvrtke i njezinih djelatnika.
Pojam „sukob interesa“ je suprotan pojmu dobrog upravljanja, te je u izravnoj vezi s pojmom korupcije. Taj pojam isključuje odgovornost, transparentnost, povratne informacije,učinkovitost, ekonomičnost, pravičnost, i najčešće poništava vladavinu prava u korist klijentelizma, pogodovanja i korupcije.
U trenutku kada sudjelujemo u odlučivanju o javnom interesu, onda naš privatni interes nije od javnog interesa „ podsjetio je Podumljak
DOBRO UPRAVLJANJE je propisana procedura koja ima slijedeće karakteristike: sudjelovanje, suglasnost, odgovornost, transparentnost, razumijevanje, učinkovitost, ekonomičnost, pravičnost, uključivost i usmjerenost na vladavinu prava. Sukob interesa isključuje ili otežava sudjelovanje odgovornost, transparentnost, povratne informacije, učinkovitost, ekonomičnost, pravičnost, uključivost i vladavinu prava. Postojanje sukoba interesa u bilo kojem upravljačkom procesu; donošenje javnih politika, donošenje odluka, primjeni i provedbi zakona, itd. dovodi do promjena u propisanom postupku dobrog upravljanja i dovodi na kraju do lošeg upravljanja.
Nasuprot tome - izostanak sukoba interesa – preduvjet je za višu razinu dobrog upravljanja.
KORUPCIJA je korištenje javnog položaja za osobni probitak, najčešće je definicija korupcije.
Korupcija počiva na ostvarenom sukobu interesa čiji je ishod prevladavanje privatnog interesa nad javnim, sa štetom i posljedicama za javni položaj, odnosno javne poslove.
SUKOB INTERESA temelj je KORUPCIJE, iako izraz SUKOB INTERESA ne treba uspoređivati s izrazom KORUPCIJA.
SUKOB INTERESA postaje korupcija kada postaje povezan s privatnom materijalnim ili ne materijalnom korišću. Ali već samo postojanje sukoba interesa bilo potencijalnog bilo prividnog ili stvarnog treba u pravilu pobuditi sumnju u korupciju na temelju čega treba provesti utvrđivanje činjenica i okolnosti povezanih sa sukobom interesa.
Post je objavljen 10.06.2013. u 23:39 sati.