Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/japan-demystified

Marketing

Zasto Japanci izvan Japana uvijek "zapomazu" za japanskom hranom?

OK. Puno sam puta cuo kako se Japanci zale na kvalitetu u japanskim restoranima izvan Japana. Dok bih bio sa japanskim drustvom na veceri u, primjerice New Yorku, samo bih cekao kad ce izletiti "uzdah" popracen recenicom - Ovo je jestivo ili Ovo nije ni priblizno dobro kao u Japanu.
Prije proslogodisnjeg zajednickog putovanja u Hrvatsku, japanski su me prijatelji, sa vidnom zebnjom, ispitivali - Sto cemo jesti? Ima li u Hrvatskoj japanskih restorana?Na nekim drugim putovanjima, otprilike negdje treci dan bi nastala kriza - Nedostaje mi japanska hrana. Kad idemo natrag?
Nedavno sam bio u Philadelphiji u restoranu Morimoto, koji je vjerovatno najslavljeniji japanski restoran u poznatom dijelu unirvezuma, a vodi ga Iron Chef Masaharu Morimoto - i rezultay je bio taj da sam i ja glasno kazao - I to je to?! Bolje jedem u sicusnom restorancicu pored mog tokijskog stana koji ima 8 sjedecih mjesta.



Razlog zbog cega Japanci ocajnicki treci-cetvrti dan izbivanja izvan Japana traze nesto "izvorno" Japansko za pojesti je - ovisnost. Ali ona prava ovisost. Ovdje je rijec o biologiji, kemiji, biokoemiji i fiziologiji. A krivac je glutaminska kiselina. Izolirana i iskristalizirana ima okus slican morskim algama, a nezgoda je u tome da gotovo sve japanske osnovne prehrambene namirnice sadrze ogromne kolicine ove kiseline. Opet, za razliku od ostatka svijeta gdje to i nije takav slucaj. Dnevnom se potrosnjom u Japanu u tijelo unose ( uvjetno kazano) ogromne kolicine glutaminske kiseline da tijelo redovito "trazi" nove doze.
Slicna je situacija i sa cajem u Japanu. Japanski je caj, kazu, u dosta slucajeva tretiran sa ovom kiselinom koja se u beznacajnim kolicinama nalazi u cajevima iz npr. NR Kine, Taiwana ili drugim napicima poput kave.

Najbolji nacin za "smiriti" vaseg japanskog gosta je, ako mu se vec ne moze ponuditi izvorni japanski okus, otrcati u ducan i spremiti mu japanski caj. Nakon samo nekoliko gutljaja tijelo ce prestati traziti dodatne doze glutaminske kiseline, a vas ce japanski prijatelj , ovaj put, zadovoljno uzdahnuti nakon cega ce uslijediti recenica - Ovako je i u Japanu!





Post je objavljen 01.08.2011. u 05:23 sati.