Zadnjih dana imam dosta vremena, a kako sam otpočetka ove godine odlučila okrenuti nove listove u knjizi svog života, ovime zatvaram jedno od zadnjih poglavlja. Razmišljajući o prošlosti prelazim na život u sadašnjosti i pokušavam više ne podsjećat se kaj je bilo tog i tog datuma. Za to služi dnevnik kojem sam se ponovo počela redovito 'javljati'.
Važan dio moje prošlosti je postao internet. Od dana kad sam napravila blog i Facebook previše toga se dogodilo. Ajmo krenut otpočetka kako bi razjasnila i vama, a i sebi stvari koje ću posložiti svaku na svoju policu u ormar koji ću zatvoriti i nadajmo se ne tako skoro ponovo otvoriti.
Prvo smo svi imali blogove. Ja sam bila 5. razred kad je ovaj portal postao popularan i kad su ga sve cure u školi imale. Preko njega smo se upoznavale sa curama iz starijih generacija, preko njega smo se dogovarale kaj ćemo radit sutradan, preko njega smo sve doznavale jedne o drugima.
Onda je došla era u kojoj je Skype postao popularan. Sjećam se kako smo cura iz prošlog posta i ja satima znale razgovarati preko njega. A kad smo se odvažile i dodale dečke koji su nam se tada sviđali, razgovori su trajali do ranog jutra.
Pa je MSN postao popularan. Sjećate se kad smo ko ludi jedni drugima mažnjavali emotikone? Postali su nam ko Pokemoni: morali smo ih skupit sve. A kad je bezobrazni striček koji je napravio MSN ograničio broj slanja emotikona na 5, svi smo se živcirali jer smo morali stalno stiskati 'Enter' da možemo poslati poruku u cjelosti :D
Ali uz sve to i dalje smo se skupljali na školskom, i dalje smo igrali odbojku poslije škole, i dalje smo razmjenjivali sličice i svi svakome sve govorili u lice. Bile su to tad dječje sitnice koje su nam se činile ogromnim problemima, ali smo bili iskreni te nitko nije bio dvoličan.
A onda je 2006. kod nas postao popularan Facebook. Mark Zuckerberg je mislio kako nam je svima olakšao komunikaciju, a zapravo nas je zatupio i prikovao uz kompjutere. Zaboravili smo kako je to komunicirati s nekim oči u oči. Zaboravili smo kako je to čuti nečiji glas preko telefona, sada samo čitamo nečije riječi. Zaboravili smo doć kod nekoga doma i listati foto albume. Sada gledamo preko interneta te 'lajkamo'.
Svaka čast onima koji se mogu kontrolirati i ne ići na fb preko mobitela. Ali malo je danas takvih. Da nema korizme, i ja bih bila jedna od onih koji čak i u tramvajima vade mobitele iz džepova i 'odlaze u inboks'. Sad se znam kontrolirati, a počinjem i s odvikavanjem. Postao je kao droga, a mi smo ovisnici.