Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/doktoricamuratsusic

Marketing

DA LI SE ALERGIJE I ATOPIJSKI DERMATITIS MOGU SPRIJEČITI?

Photobucket


Preosjetljivost, odnosno alergija na hranu i/ili okolišne alergene može biti važan čimbenik u nastanku bolesti i podržavanju simptoma atopijskog dermatitisa (AD). U djece s AD alergije su značajno češće nego u zdrave djece. Međutim, uzrok nastanka i pogoršanja kliničke slike često nije poznat te se alergija ne može dokazati.

U dojenčadi, naročito one s težom kliničkom slikom, češća je preosjetljivost na pojedine namirnice, dok je preosjetljivost na okolišne alergene iznimno rijetka. Danas znamo da neke namirnice češće izazivaju alergijske reakcije. Najčešće se dijagnosticira alergija na jaje, kravlje mlijeko, soju, kiki-riki ili ribu.

Da li postoje posebne preporuke za trudnice ili majke koje doje svoju bebu u smislu prevencije alergija? Dijeta u trudnoći i tijekom dojenja, osim možda izbjegavanja konzumacije kiki-rikija nema, prema novim saznanjima, preventivni učinak na nastanak alergija. Zbog navedenog se nikakve dijete ne savjetuju! Dokazano je, međutim, da dojenje predstavlja jednu od najznačajnijih mjera u prevenciji nastanka alergija, naročito atopijskog dermatitisa. Europska i američka udruženja za prehranu i alergijske bolesti djece savjetuju prehranu majčinim mlijekom barem 6 mjeseci. To na žalost ne znači da bebe koje su na prehrani majčinim mlijekom ne mogu oboljeti od atopijskog dermatitisa.

U djeteta s AD, kao i u djece koja imaju veći rizik da obole od alergija (ako imaju roditelje ili braću i sestre koja boluju od AD, preosjetljivosti na hranu te alergijskog rinitisa ili astme) savjetuje se započeti s nadohranom od 6. mjeseca života, kao i u zdrave bebe. Savjetuje se uvoditi namirnice postupno, jednu po jednu, i to one koje rijetko uzrokuju alergiju. Može se započeti s voćem ili povrćem, npr. jabukom, kruškom, breskvom ili mrkvom, korabom, špinatom, blitvom, krumpirom. Od žitarice prvo uvedite rižu i kukuruz a potom namirnice od pšeničnog brašna.

Svakako se savjetuje odgoditi uvođenje jaja nakon navršene 1. godine te orašastih plodova, naročito kiki-rikija nakon navršene tri godine. Nemojte zaboraviti da kiki-rikija u tragovima ima u brojnim proizvodima, raznim čokoladama, te popularnim „smokićima“ koje djeca tako rado jedu! Uputno je ne uvoditi ribu u prehranu prije godinu dana te namirnice na koje su alergijske reakcije česte kao što su ananas ili kivi.

U starijoj dobi češće dokazujemo preosjetljivost na alergene iz okoline (npr. grinje, kućna prašina, dlake životinja, pelud, perje itd.), dok se alergija na namirnice najčešće gubi. Vašu bebu zaštitite od duhanskog dima jer je izloženost duhanskom dimu danas prepoznata kao jedan od najvažnijih čimbenika rizika nastanka bronhalne astme.

Vaša doktorica


Post je objavljen 18.04.2010. u 12:22 sati.