Ne, nije ono što mislite, iako je i ovo pitanje uistinu „trendy“ u zadnje vrijeme, a odnosi se na ona, već legendarna 3R (Recycle (reciklirajte), Reuse (ponovo upotrijebite), Reduce (smanjite)).
Prva stvar koja upada u oči po tom pitanju je korištenje (i iskorištenje) ogromnih količina plastičnih vrećica koje nas okružuju (i koje će nas, ako ovako nastavimo, jednog dana ugušiti). Ne zastupam niti jednu stranu po pitanju razgradnje plastičnih vrećica (jer s jedne strane se navode činjenice kako za razgradnju PVC vrećice treba i do 1000 godina, dok na drugim mjestima navode podatke o samo nekoliko godina).
Bilo kako bilo, uvjerena sam da vam je poznat osjećaj kada otvorite ostavu ili neku kuhinjsku ladicu, a odande izleti hrpa naguranih i zgužvanih vrećica. Iako je „green IN“, današnji tempo života nam ne dopušta da se uvijek sjetimo ponijeti platnenu vrećicu u nabavku ili barem nekoliko puta iskoristiti plastičnu.
I što sad? Vjerujem da svi ipak dovoljno volimo našu planetu i da nam nije u interesu gomilanje nepotrebnog otpada (bez obzira na to koliko mu je potrebno da se razgradi), pa se onda postavlja pitanje kako izaći na kraj sa stotinama (a ponegdje i tisućama) plastičnih vrećica koje uveseljavaju našu svakodnevicu.
Recikliranje vrećica otpada jer je to skup i neisplativ tehnološki proces, pa nam u ovom slučaju ostaju različite mogućnosti ponovne upotrebe, a njih je uistinu dosta.
Za početak evo nekoliko jednostavnih prijedloga (koji ne iziskuju peglu npr.,a ni znanje ručnih radova…)
1. Plastične vrećice uvijek možete koristiti i kao vreće za smeće (iako u „green“ vremenima to i nije previše popularno –ali bolje i tako nego da ih bacate u „za to predviđenu“ vreću za smeće).
2. Šaljete li paket, uvijek će dobro poslužiti za zaštitu predmeta koje planirate poslati.
3. Plastična vrećica može biti priručna „kanta za smeće“ prilikom putovanja u automobilu.
4. Ako morate raditi ili boraviti na blatnjavom terenu (ne mislim ovdje na profesionalne radnike), zaštite cipele vrećicama – idealno za vrtlare amatere.
5. Sačuvajte biljke od mraza i hladnoće tako da ih prekrijete vrećicom tijekom noći.
6. Plastične vrećice su idealne rukavice za sve ljepljive i masne predmete (ili otpad).
7. Dno kuhinjske ladice obložite vrećicom – izrežite po mjeri i jednostavno stavite unutra.
Osim ovih školskih primjera ponovnog korištenja vrećica, oni s malo vještijim prstima se mogu odvažiti, pa, npr. načiniti klupko za pletenje PVC vrećica ili spojiti peglom nekoliko slojeva vrećica u jedan čvršći i na taj način kreirati neke nove predmete u kućanstvu.
Prije nego što krenete u borbu s vrećicama, potrudite se, pa ih odvojite (one šuškave, od velikih i plastičnih). Oštećene stavite na posebnu hrpu. Možete uzeti nekoliko praznih koluta toaletnog papira, pa navući svaki taj kolut (kao prsten) oko određenih, (grupiranih) vrećica. To će smanjiti nered i olakšati daljnju upotrebu.
Post je objavljen 22.09.2009. u 10:41 sati.