Ovisnost o računalu - bolest koja se širi
Mladića iz Đakova u zagrebačku je dnevnu bolnicu dječje psihijatrije dovela policija. On je jedan od 14-ero djece koliko ih se godišnje u Hrvatskoj liječi od ovisnosti o računalima.
Kad sam opazila da to postaje ozbiljno, pokušali smo ga odvojiti od računala isključivanjem interneta, no tada bi izgubio kontrolu, prijeteći da će se odseliti ili učiniti ono najgore. Budući da je odbijao svaki pokušaj stručne pomoći, morala sam poduzeti najteži korak u svom životu i - odvesti ga na liječenje u pratnji policije. Dok sam gledala kako ga prisilno odvode, jer se tome opirao, srušio mi se cijeli svijet - ispričala je majka mladića.
Međutim, bijes, agresija i demoliranje stvari uobičajena su reakcija ovisnika o računalnim igrama i s takvim napadajima sve može završiti vrlo tragično, objašnjava psihijatar Enes Kušmić, voditelj Dnevne bolnice zagrebačke Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež.
Kada roditelji pokušaju isključiti računalo, dolazi do napadaja bijesa koji mogu rezultirati razbijanjem računala, kućnih stvari, a može doći i do samoozljeđivanja, primjerice rezanja oštrim predmetima. Svaki peti učenik u Hrvatskoj za računalom dnevno provede dva, tri i više sati, djeca pred TV ekranom provedu 1100 sati godišnje, a ovisnost o računalnim igrama sve je češća dijagnoza, pokazuju posljednja domaća istraživanja čiji je rezultat u skladu sa svjetskim brojkama i podatak koji zabrinjava stručnjake.
- To su vrlo teški, ozbiljni i komplicirani poremećaji. Pacijenti dolaze uglavnom iz dvije skupine; djeca koja imaju poremećaj ponašanja i hiperaktivna djeca vrlo su često ovisni o kompjuteru. Ovisnost se javlja već u dobi od sedam, osam godina.
Djeca obično dolaze u školu neispavana i kasne na prve sate zato što ne mogu prekinuti igrati igricu, kasne na sat i onda nam budu upućeni zbog povećanog broja neopravdanih sati koji se u početku karakteriziraju kao markiranje - objašnjava Kušmić. Ovisnost o računalima i igrama liječi se u dnevnoj bolnici, a ako su napadaji bijesa jako izraženi i nekontrolirani, objašnjava Kušmić, dijete se prima na bolnički odjel. Takav tretman primjenjuje se, kaže, kad je dijete opasno za sebe ili kad se počne suprotstavljati roditeljima fizički, pa čak i nožem.
Terapija za liječenje od ovisnosti o računalima jest psihoterapija i antidepresivi. Riječ je o suvremenim antidepresivima, poput Prozaca, a psihoterapija nije individualna nego bračna i obiteljska te mora trajati najmanje šest mjeseci.
Izvor: Jutarnji.hr (Utorak, 03 Lipanj 2008.)
Vezani članci: U Vrapču se liječe ovisnici o Facebooku
Post je objavljen 26.03.2009. u 14:42 sati.