Produkcija: Amen Ra Films / Imaginary Forces / Marvel Enterprises / New Line Cinema
Redatelj: Stephen Norrington
Scenarij: David S. Goyer
Uloge:
Wesley Snipes (Blade).................................Stephen Dorff (Deacon Frost)
Kris Kristofferson (Abraham Whistler)............N'Bushe Wright (Dr. Karen Jenson)
Donal Logue (Quinn).....................................Udo Kier (Elder Dragonetti)
Sanaa Lathan (Vanessa Brooks)....................Traci Lords (Racquel)
Film je izašao u kina 21. kolovoz, 1998 godine
Trajanje: 120 minuta (110 Njemačka cut verzija)
Budžet: oko 45 milijuna $
Zarada: 70 milijuna $ (SAD); 42 600 000 $ (Svjetska zarada bez SAD-a)
Zarada u prvom vikendu: 17 074 000 $
Foršpan filma
Nagrade:
1999 godina - osvojio: ASCAP Award (Mark Isham), Blockbuster Entertainment Award (najdraži horor glumac W. Snipes i najdraži negativac S. Dorff), MTV Movie Award (najbolji negativac S. Dorff)
nominiran za: nagradu Saturn u kategoriji najboljeg horor filma i najbolje šminke (Greg Cannom i Michael Germain), Blockbuster Entertainment Award (najdraži sporedni lik K. Kristofferson), Golden Trailer (najbolja montaža i akcija), MTV Movie Award (najbolja borba - Blade vs. Vampiri u klubu), Golden Reel Award (najbolja montaža zvuka i zvučni efekti)
Blade u akciji...
SADRŽAJ:
"- U današnje doba vampiri su se infiltrirali u moderno društvo i njihov suživot sa ljudima je samo nekolicni odabranih znan, unatoč tome što ostatak svijeta misli da su noćne krvopije samo plod mitologije i ljudske mašte.
Pojavom buntovnog Deacona Frosta, vampira koji nije rođen kao vampir, mlade frakcije u vampirskoj zajednici žele velike promjene, koje uključuju i svjetsku dominaciju nad ljudima. No, da bi Frost uspio u svom naumu, unatoč protivljenju aristokratskih vampira čiste krvi, mora odgonetnuti drevni spis La Magru sa kojom bi probudio drevnog boga krvi, kojeg su u prošlosti svi vampiri štovali.
Na tom tom Frostovom snu stoji Blade, koji je pola čovjek pola vampir. Pravim imenom Eric Brooks Blade je lovac na vampire, koji se zarekao ubijati vampire sve dok je živ. U toj misiji mu pomaže njegov stari prijatelj Abraham Whistler uz čije spravice Blade tamani vampirsku gamad. Frost uspijeva odgonetnuti drevni spis, no za dovršenje samog rituala oživljavanja boga krvi treba nabaviti posebnu Bladeovu krv. No, kako uhvatiti opasnog ubojicu vampira kad on sam ima sve vampirske prednosti (nadljudska snaga, brzina, faktor zacijeljenje rana), a niti jednu njihovu manu (osjetljivost na sunce i češnjak), a uz sve to može šetati po danjem svijetlu...?"
Blade vs. Frost
RECENZIJA:
- 1998 godina je bila vrlo važna ne samo za našu zemlju (treći na Svjetskom prvenstvu u nogometu) nego i za filmsku industriju, jer je tad započela nova i vrlo važna revolucija u specijalnim efektima - bullet time. Iako ćete čitati kako je za razvoj ovakvih efekata zaslužan "Matrix" (1999) braće Wachowski, prava je istina da se prvi put započelo sa takvom vrstom eksperimentiranja upravo na ovom filmu (iako je već Argento tako nešto pokušao 1996 godine sa svojim "The Stendhal Syndrome").
Ovaj film je još jedna filmska strip adaptacija koja je nastala prema Marvelovom strip junaku Bladeu, a koji je stvoren na početku 70-tih godina prošlog stoljeća. Iako, nije bio jedan od glavnih junaka izdavačke kuće Marvel uspio se nekako probiti na filmskom platnu i to sa velikim uspjehom.
Za svega 45 milijuna dolara (što je sasvim solidan budžet za ovakvu vrstu filma) film je uspio sakupiti dosta kvalitetnu glumačku postavu, te filmsku ekipu na čijem su vrhu bili redatelj Stephen Norrington (njegov debi na američkom tlu) i jedan od boljih Hollywoodskih scenarista David S. Goyer (scenarij "Batman Begins", 2005 i "The Dark Knight", 2008, te "Dark City", 1998). Glavna odlika filma u glumačkom smislu jeste Wesley Snipes, čiji je lik Dnevnog Šetača kojeg glumi njegova uloga života, sa kojim je uhvatio stripovsku bit junaka (plus što je Snipes bio i jedan od producenata ovog filma, pa je imao nesputane ruke u razvoju, kontroli i prezentaciji samog lika). Doduše uz eleganciju veliki plus samom liku je donijelo to što Snipes zna borilačke vještine (ima crni pojas 5 stupnja i uz put vježba Capoeiru) što i dovodi do najboljeg dijela filma - borbe.
Sama koreografija borbi je jedna od najboljih ikad viđenih na filmu i što je najvažnije scene ne sadrže neke krupne planove ili slična izbjegavanja, gdje se gledatelju sakrivaju nedostatci prilikom brzih izmjena fiktivnih udaraca. Tu je Snipes u svom elementu i jednostavno ga je uživancija gledati u akciji dok maklja krvopije.
Sam "Blade" ima dosta sličnosti sa "Matrix" trilogijom (cvike, kožni mantili, borbe, bullet time), no ipak je bliži filmovima poput - "Spawn (1997) i "The Crow" (1994) u onom svom mračnom opredjeljenju (većina filma se događa po noći, gotički ugođaj, tamno siva slika).
Moram spomenuti da je jako dobar glumački izbor bio Kris Kristofferson, koji u filmu glumi Abrahama Whistlera, što filmu daje realističniji izgled, jer kad imaš kvalitetnog glumca kao što je Kris, onda znaš da će on od sporednog lika napraviti pamtljivo lice.
Da ne bi film spao na puko hvaljenje spomenut ću neke negativne stvari filma:
- filmu fali dubina i bolja karakterizacija sporednih likova, te u nekim trenutcima film izgleda površno napravljen i to najviše u onom scenarističkom dijelu (odmah se sjetim da je Goyer bio također scenarist filmova poput - "Death Warrant" (1990) i "Nick Fury: Agent of Shield" (1998)
- CGI efekti nisu toliko loši i mogu proći, no neke scene (npr. odsjecanje Frostove ruke) nisu trebale biti prikazane u kompjuterskoj (koja je zasigurno mnogo lakša za napraviti zar ne?) tehnici nego u opipljivijoj varijanti (Tom Savini i recimo Giannetto De Rossi bi mnogo mogli pokazati današnjim kompjuterskim mladićima) sa efektima koji zahtijevaju lažnu krv, silikon i gumu
- koliko odličan bio početak filma toliko je kraj razočaravajuć (ovdje mislim na finalnu borbu Bladea i Frosta/La Magre), jer se upravo na tom kraju vidi da i redatelj i producenti nisu baš bili sigurni kakav kraj treba biti (po meni veliko finale gdje bi se Blade borio sa Frostom bogom, a to znači ovaj bi ipak trebao biti neka vrst čudovišta...pa barem imao samo rogove i crvene leće)
Unatoč tih par negativnosti na film gledam kao uspijelu filmsku strip adaptaciju (tako ga i morate gledati...ovo ipak nije drama sa Oskarovskim pretendecijama) gdje je lijepu izmiksan horor (vampiri) sa izraženom dozom akcije (borbe, oružja, killovi), te u sam žanr uvodi i znanost (hematologija) kao jednu od bitnih činbenika u vampriskom filmu, a koji je uvod u samu trilogiju, gdje je drugi dio serijala i najbolji od tri (koliko ih je do sada snimljeno).
Pošto je Snipesu Blade zlatna koka i kad mu karijera padne na samo dno (a kako je krenuo sa filmskim aganžmanima u zadnje vrijeme i vrlo vjerojatno hoće) naš će se Blade kad tad vratiti u četvrtom dijelu...a ja jedva čekam (pa unatoč tome što je treći dio bio jako slab, no ipak gledljiv).
Zanimljivosti u vezi filma (TRIVIA):
- LL Cool J je bio prvi izbor za Bladea (dok su ostali bili Denzel Washington, Martin Lawrence i Laurence Fishburne), a Jet Li je trebao glumiti Deacon Frosta, no on je to odbio zbog uloge u "Smrtonosnom oružju 4" (1998), dok je za redatelja zamišljen David Fincher, no on je morao odustati zbog drugih projekata
- W. Snipes se vezao za ovaj projekt jer je sa izdavačem Marvel Comics pregovarao o ulozi Crne Pantere (Black Panther) jednog od zapaženijih iz tima Osvetinka (Avangers), pa kad je taj projekt na ostao na čekanju Snipes se prihvatio uloge o Dnevnom Šetaću
- cameo pojava redatelja Stephena Norringtona može se vidjeti kad Blade ganja policajca Kriegera, a Stephen je vampir koji na ulici grize djevojku za vrat
- lik Whistlera je uvršten u film zbog Bladeove cameo pojave u animiranoj seriji o Spider Manu, a koja se jako svijdela producentima i samim Marvelovcima
- broj ubijenih u filmu - 88
- vampiri na Frostovoj zabavi gledaju "Mortal Kombat" (1995)
- Donal Logue (Quinn) je u sceni otimanja sa N'Bushe Wright (dr. Karen Jenson) ozljedio čeljust
- neke scene su snimljene sa specijalnom kamerom koja ima anamorfični objektiv i tzv. single-unit sound - jedini takve vrste na svijetu
- legendarni Stan Lee (tvorac većine Marvelovih superjunaka, no ne i Bladea) je imao camo pojavu, koja je kasnije izrezana iz filma (scena kad policajci naiđu na Quinnovo tijelo koje gori, a Lee je trebao biti jedan od njih)
- u zadnjoj sceni borbe između Bladea i Frosta Deacon kaže "- Moj red..." što je očigledna referenca na jedan od najboljih vampirskih filmova "The Lost Boys (1987)"
- Blade u jednoj sceni tiho prošabće "- What... the... fuck?" što je još jedna izravna referenca na "A Fistful of Yen" segment iz filma "The Kentucky Fried Movie" (1977)
- Vampirska Biblija se zove "The Book of Erebus" (hrv. Erebusova Knjiga). Erebus je stari grčki bog tame iz grčke mitologije, a bio je jedan od prvih potomaka Kaosa; "La Magra" znači na talijanskom i španjolskom - rijedak (engl. the thin one)
- na prvom probnom prikazivanju pred publikom film je imao očajne kritike i bio je slabo prihvaćen, pa su neke scene morale biti nanovo montirane ili snimljene (najviše se to primjećuje kod scene mačevanja Bladea i Frosta, a koja u prvotnoj verziji uopće nije bila postojala)
- scena potjere u podzemnoj željeznici je imala metro sa kartonskim putnicima, među kojima je jedina živa osoba bio FX majstor koji je bio sakriven među njima
- snimljen je i alternativni kraj (Stephen Norrington opet imao cameo), te također ima snimka kako se Frost pretvara u La Magru, a sve to možete naći na prikladnom DVD-u filma
THE SCENA:
Blade vs. krvopije u disku
*Večeras na HTV-u 1 oko 23.20 sati
Post je objavljen 21.02.2009. u 18:56 sati.