DAN POSLIJE SLAVLJA
01.01.2008.g.
Sretna vam ova godina!
Još dobivam čestitke sličnog sadržaja, zapravo tek pristižu jer se mamurna civilizacija tek budi iz omame slavlja. Kladim se da je 90% odrasle populacije mamurno i to već neko vrijeme, nama ne treba polarno ludilo, imamo mi svoje zimsko ludovanje.
Iza nas su Bajram, Bozic (I), Nova godina(I), Bozic(II), Nova godina(II)… Doba je lijepih želja, čestitanja i dobrih odluka, koje odmah prekršimo. Maksime: „pij malo, pij dobro“ i „jedi malo, jedi dobro“ se u ove dane legalno i svjesno poništavaju. Svi znamo i govorimo, ne bi trebalo, ali šta da se radi, takav običaj, vjernici i slavljenici hranom i pićem sve dokazuju i potvrđuju.
Prvi je dan u godini, glava vam je k'o kuća, težina i mučnina u želucu, a konfekcijske sms čestitke koje neprestano pristižu, samo pojačavaju iritaciju koju su masna hrana, piće i nespavanje već zakuhali. To se zove MAMURLUK.
Sve što uzmete samo malo olakšava situaciju, ali pravog lijeka nema,jer je mamurluk samo druga riječ za posljedice trovanja alkoholom.
Alkohol jest otrovan – popijte dovoljno i umrijet ćete. U blažim slučajevima bit ćete samo mamurni, a ono što zabrinjava nije samo količina alkohola, nego i pratećih kemikalija koje se konzumiraju u alkoholnim pićima. Posebno gadna kemikalija je acetaldehid: novija istraživanja pokazuju kako je baš on najodgovorniji za najgore mamurluke.
Uz vodu, najbolji protusaveznici alkoholu su vitamini B i C. Kako se vitamini skupine B koriste se apsorpciju alkohola, tijelo ga se dan poslije ne može zasititi. Otopina kvasca u vodi sjajan je nadomjestak, dok vitamin C potrošen u jetri nadoknadite s barem 2 šumeće tablete toga dana.
Savjeti protiv Mamurluka su često kontroverzni, evo nekih:
- Kao preventiva se savjetuje i popiti dva aspirina, 600 mg C vitamina, jednu-dvije tablete B kompleksa te smiksati i odjednom popiti: jednu bananu, jednu malu limenku bilo kojeg energetskog napitka, šest velikih jagoda, dvije jušne žlice meda, šalicu narančinog soka, jednu-dvije šalice mlijeka (kravljeg ili sojinog), Ľ čajne žlice soli te prstohvat mljevenog muškatnog oraščića. Ovo piće je vitaminsko-mineralna bomba koja bi trebala umanjiti toksično djelovanje alkohola i bolje vas pripremiti za cuganje. Iako nema lijeka koji će spriječiti mamurluk, vitamini i minerali svakako će ublažiti simptome i ubrzati oporavak.
Kako ovo većina vas sigurno nije poduzela, idemo s novim preporukama:
- Tradicionalni i pučki recepti za uklanjanje mamurluka su brojni i mnogima dobro poznati. U našim krajevima najčešće se spominju rasol od kiselog kupusa, juha od rajčice, voda, nazaslađena kava s limunom, jogurt ili domaća pileća juha. No, tko još kiseli kupus doma? Neki savjetuju i žličicu sode bikarbone u čaši vode ili čašu cedevite sa žličicom soli.
Pokušajte iz ovakvog kiselog zelja iscijediti rasol. Možda da ga namočite par sati u hladnoj vodi i dobijete nešto nalik rasolu, ali samo nalik.nema rasola bez bačve....
Ne pijte kapuccino, nego nezaslađenu kavu s limunom, ma kako vam bljutava bila..
Juha od rajčice bi u siječnju mogla biti češće na stolu i zbog viška kilograma koje smo skupili za vrijeme blagdana. Može poslužiti i sok od rajčice kao hladna varijanta(Pago ili neki drugi).
Općenito bi u prehrani trebalo prebaciti težište na voće i povrće.Zdravo i za povećanu kilažu, a i za stanjeni novčanik.
Šetnja po zraku, sportovi u prirodi, ribičija, možda ulovite zlatnu ribicu koja bi nam ove godine svima trebala.naime, nije isključeno da vas glava dodatno boli i od toga jer ste se prekomjerno istrošili.
Evo još nekoliko navodno provjerenih načina kako se što bezbolnije riješiti mamurluka??? Neki savjet za brzi spas od glavobolje i povraćanja?
DAN POSLIJE:
- prva stvar, pij dosta vode i uzmi ponovo multivitamin. Vitamin C i B mogu (uvijek ta ključna riječ "može") pomoći da se tijelo brže oslobodi ostatka toksina.
- doručak koji uključuje jaja (zbog cisteina), bananu (zbog potasiuma), voćni sok (zbog fruktoze) ili sportski napitak (zbog elektrolita, šećera i soli)
- Izbjegavati kavu, čajeve (osim voćnih) i sodu jer prouzrokuju dodatnu dehidraciju.
- Ako imate glavobolju, suzdržite se od aspirina, jer će nadražiti već ionako osjetljivu sluznicu želuca. Ne uzimajte paraceptamol. Iako se često koristi kao zamjena za aspirin, metabolizam alkohola može pojačati toksično djelovanje ove supstance na jetru. Oprezno i s drugim lijekovima.
- Popijte kavu ili uzmite kofein putem drugih izvora. Iako utjecaj kofeina na mamurluk nije znanstveno dokazan, tradicionalno se primjenjuje već stoljećima.
Sve su ovo i naši stari, pametni ljudi znali, osim možda ključne stvari: da treba piti dosta vode i izbjegavati kavu i sodu.
Ne pijte mlijeko!
Pijte jogurt, hladan. I vode što više.
Uzmite 1g C vitamina sa puno vode
Zapisi iz poznate srednjovjekovne medicinske škole iz Salerna svjedoče o sasvim drugačijoj doktrini tadašnjih stručnjaka. Oni su poučavali prema sljedećoj izreci:
«Ako te uvečer vino svlada, popij još malo ujutro kako bi se izliječio».
No, metoda „klin se klinom izbija“ se danas ne preporuča.Još su naše bake govorile: «Tko vino večera, vodu doručkuje», mamurluk je između ostalog i posljedica dehidracije..
Ono što sigurno liječi mamurluk je vrijeme. Odmor, blaga hrana bogata vitaminima i obilje vode, juha i svježih voćnih sokova također mogu biti od pomoći.
Post je objavljen 01.01.2008. u 12:38 sati.