OSLIKAVANJE LONČIĆA
29.12.2007.g.
Običaj čestitanja je niknuo iz dobrih želja prema drugim osobama oko nas. Povijest dobrih želja je puno duža i starija od knjiga o pozitivnom mišljenju. Provlači se kroz konvencionalne pozdrave svih naroda: Dobar dan! Zdravo (želim ti zdravlje ili budi mi zdravo)! Ovo su dva najraširenija pozdrava u kojem su izražene dobre želje, al ii svi drugi načini pozdravljanja nose u sebi klicu dobrih želja.
Zdravice i napitnice
Kako za punim stolom svi postajemo raspoloženi I dobre volje brzo se i uz čašicu pića pojavila potreba da izrazimo svoje dobre želje domaćinu, slavljenicima i svima do kojih nam je stalo. Tako su nastale zdravice I napitnice.
Zdravica je kraći govor uz piće koje se ispija u nečije zdravlje, uspjeh, čast. A zdravlje je stanje potpunog tjelesnog, društvenog i socijalnog blagostanja i temeljno je pravo čovjeka. Evo jedne takve zdravice iz područja Konavala:
Konavoska zdravica
Ah pomozi Bože i danas i vazda!
Da nam pomogne Bog i današnji dan!
Dobro napijali a bolje životovali,
U dugu vijeku a u kratku grijehu.
Sastali se a ne omrazili se.
Gdje bi se junaci sretali ,
da bi se za lijepo zdravlje pitali,
Dokle bude volja Gospodina Boga
A požuda naša.
Čaše, bilikumi i trilikumi
Danas je pijenje iz čaše uobičajeno, a na tržištu se nudi mnogo vrsta i oblika za sve vrste pića i za sve moguće prigode. Bilikumi i trilikumi su posebna pojava u kulturi pijenja i po svojoj starosti već odavno spadaju u muzeje, ali se još uvjek proizvode.
Horvatski bilikum
Samobor, Osredek
Staklana (Glažuta)
1880. g.
staklo
bilikum: d. 38 cm, promj. cijevi 3,5 cm
Bilikum potječe od njemačke riječi wilkomenn što znači dobrodošao. Te su čaše izrađivane u raznim oblicima - s ručkom, u obliku čizme, bačvice, kubure, pištolja, koji je još nazivan i »horvatski bilikum«. Čaše u Hrvatskoj imaju povijesnu važnost, jer Hrvati su od davnina svoje goste dočekivali kruhom, vinom i solju zahvaljujući Bogu zbog »zemlje koja ih hrani, mora koje ih okružuje i neba koje ih natkriljuje«.
Bilikum oblika pištolja
• Osredek, Hrvatska, 1882.
• bezbojno staklo
• duž.: 40 cm
Bilikum je bio izložen na Međunarodnoj izložbi u Trstu 1882.
Vukovar, Gradski muzej Vukovar
Trilikum - tri povezana vrča (kulturno povijesna zbirka)
• vrijeme nastanka: 19. st.
• materijal i tehnika: keramika
• opis: Povezani vrčevi Čeh, Leh i Meh.
Svi Krapinci znaju staru legendu koja govori da su u vrijeme rimske vladavine na tri brda iznad Krapine u razdvojenim gradovima živjela tri brata: Čeh, Leh i Meh te njihova sestra Vilina.
Braća su se željela osloboditi rimskoga gospodstva, ali ih je sestra, zaljubljena u rimskog namjesnika, izdala. Nakon što su ubili namjesnika, pobjegli su na sjever gdje su utemeljili slavenske države: Čeh Češku, Leh Poljsku, a Meh Rusiju. Vilinu su braća uzidala u kulu, a njezino je dijete divlji vol na rogovima prenio podzemnim putem gdje ga je neki pustinjak sahranio. To se mjesto od onog vremena do danas po lijepoj glavi djeteta zove Lijepa glava - Lepoglava. Povijest trilikuma je usko vezana uz legendu o Čehu, Lehu i Mehu. Krapinski suvenir trilikum su tri spojena keramička vrčića iz kojih se nazdravljala dobrodošlica i zapravo je verzija bilikuma, dvostruke posude iz koje se pila zdravica u čast dolaska u nečiju kuću, a naziv joj potječe od njemačke riječi – willkommen, tj. dobro došli. Keramički ili glineni vrčići su spojeni svojim trbusima i povezani raširenim rukama tako da jedan drugoga grle ili kao da plešu kolo.
Legenda o Čehu, Lehu i Mehu učinila je Krapinu kolijevkom svih Slavena.
Kako vidimo te čaše su često oslikavane i na njima se često ispisivao i prigodan tekst. Na tilikumu nisu uvjek samo Čeh, Leh i Meh, nađe se tu i drugih riječi i poruka. Ja vjerujem da je to bio prvi pisani oblik čestitanja.
A onda je izumljen prvi tiskarski stroj.
JOHANNES GENSFLEISCH GUTENBERG, izumitelj, rođen je oko 1397. u Mainzu, a umro je 3. veljače 1468. u Mainzu
Danas možemo naći i kupiti čestitku za bilo koju prigodu. Možemo i sami izraditi čestitku, ali sjetimo se ponekad da je sve počelo s oslikavanjem „lončića“.
NAJSTARIJA BOŽIĆNA ČESTITKA
Preuzeto sa http://povijest.net/content/view/264/53/
Autor: Miljenko Hajdarovic
Čestitka iz Bridwell Library Collection
Neposredno pred Božić šaljemo desetke čestitki na adrese dragi ljudi i poslovnih partnera.
Najstarija štampana božićna čestitka, koja je ušla u "masovnu" proizvodnju proizvedena je 1843. godine u Engleskoj. Čestitka tiskana u tisuću primjeraka izazvala je i malu buku oko činjenice da se na njoj vidi kako dijete pije vino iz čaše. Engleski slikar John Calcott Horsley (1808.-1882.) izradio je tu čestitku za svog prijatelja Henry Colea. Cole je želio karticu koja bi bila spremna za slanje jer nije imao vremena za pisanje desetaka čestitki rodbini i znancima.
Kartica potječe iz vremena kada tiskanje u boji još nije bilo razvijeno, pa je ručno bojana. Podijeljena je na tri dijela. U centralnom dijelu vidimo obitelj koja pije vino i slavi, a sa strane vidimo prizore milostinje - davanja hrane i odjeće siromašnima. Tekst na čestitci je "A Merry Christmas and a Happy New Year to You." ili na hrvatskom jeziku "Čestit Božić i sretna Nova godina".
Cole, inače pisac božićnih knjiga, štampao je previše čestitki za svoje potrebe, pa je suvišne prodao.
Komercijalno štampanje i prodavanje čestitki krenulo je tek od 1860-ih godina kada je ova tehnika štampanja u boji snizila troškove. Od tada se slanje štampanih čestitki proširilo Engleskom, a zatim i ostatkom svijeta.
Nemojte zaboraviti poslati božićne lijepe želje!
Citirajte ovaj članak na vasoj stranici – ovo sam shvatila kao autorovo odobrenje da objavim ovaj članak
A ovu čestitku sam dobila od naše Elice. Hvala Ely i ne ljuti se što je dijelim sa svima, jer vjerujem da se svi osjećamo upravo tako kako je napisano u njoj, unatoč dobrih želja sve ispadne nekako drugačije….
Od srca ti želim sve najbolje u 2008. godini ....i evo nešto da ti izmami osmjeh ..
Svima, koji su mi poželjeli sve najljepše u 2007 – moram to reći, uopće nije upalilo.
Molim, za 2008. umjesto želja, šaljite novac, nešto alkohola i čokoladu.
Hvala!
Naravno, vi svi svoje želje možete dopisati……
Post je objavljen 29.12.2007. u 16:16 sati.