1901.
car hirohito - istraživač pomorske biologije
Car Hirohito, rođen 29. siječnja 1901. u Tokiju, bio je formalni partner Hitlera i Mussolinija ali je nadživio slom Japana u II. svjetskom ratu. Pokazalo se da su vojni krugovi samostalno vodili krvave pohode, čak i protiv njegove volje. Hirohito se 1945. odrekao ''božanskog statusa'' i u demokratiziranoj zemlji vladao kao ustavni monarh.
Pokopan je 1989. uz mikroskop kojim je samozatajno proučavao pomorsku biologiju.
/jutarnji list/
1455.
njemački humanist, znastvenik, poznavatelj istočnih jezika, pisac djela rudimenta lingua hebreicae, kojim je obuhvaćeno razdoblje postbiblijske židovske književnosti i stari zavjet, a neki ga nazivaju i mistikom (kabalistom) johann reuchlin rođen je 29. siječnja 1455.
o njegovom osobnom životu malo što mi je poznato (osim godine smrti 1522). ali o jednoj epizodi njegova života u kojoj je bio izložen zbog svojih stavova, istraživanja i pisanja mogu napisati sljedeće.
reuchlin, poznati njemački znanstvenik je 1510. napisao poslanicu der augenspiegel, suprotstavljajući se uništavanju židovskih knjiga i progonu židova u njemačkoj. poslanicu je naslovio njemačkom caru maximilianu, tražeći da se (ako se baš mora) pri uništenju knjiga izvrši procjena njihova sadržaja. uz to je javnom sudu podastro licemjerje i uskogrudnost zagovornika tog čina i postupaka. svojim humanizmom javno se suprotstavio reakcionarnoj skolastičkoj isključivosti. štoviše bio je zagovornikom otvaranja posebnih kolegija hebreizma na sveučilištima.
njegov umjereni humanizam bio je trn u oku njemačkim dominikancima koji su ga optužili za herezu.
zanimljivost vezana uz ovo ime njemačkog humaniste je djelo defensio praestantissimi viri ioannis reuchlin (obrana vrsnog muža johanenesa reuchlina) iz pera našeg humaniste jurja dragišića franjevca i nadbiskupa barlette, kojom je (u svojstvu član posebnog papinog poslanstva u toj istrazi) dao oslobađajuću presudu reuchlinu.
1860.
ruski novelist i dramatičar, po zanimanju liječnik anton pavlovič čehov, rodio se je na današnji dan 29. siječnja 1860.
njegov knjževni početak bile su kratke humoreske, a tek kasnije novele u kojima obrađuje izgubljene i otuđene likove. njegeove novele se ne bave posebnim dogođajima, zbivanjima pa ni likovi nisu naglašeni glasnogovornici njegovih stavova. iako postoji fabula, čehov na nju ne stavlja težište. štoviše njegova novela prikazuje atmosferu, odaje dojam i ugođaj oko samih likova u kojoj se oni kreću i očituju. u pravilu su kratke i sažete, pejsažne s lirskim digresijama.
isto je i s dramama u kojima se okreće scenskim raspoloženjima, nevidljivom ali opipljivom ugođaju satkanom oko likova koje ih prikazuje u posebnom svijetlu živih i neposrednih ljudi. zbog majstorskog prikaza cjeline i prije opisanog ugođaja, čehov nosi epitet osnivača ruske impresionističke drame ili lirske drame.
pogledati i ovdje
Post je objavljen 21.02.2007. u 16:52 sati.