1943.
tri velika svjetska državnika: sovjetski lider josif staljin, predsjednik sad franklin roosevelt i britanski premijer winston churchill, održali su u teheranu, 28. studenoga 1943. prvi zajednički sastanak, čije su teme i dogovor u konačnici rješile II. svjetski rat i neka poslijeratna otvorena pitanja.
razmatrano je otvaranje drugog fronta u europi, odnosno dogovorena je invazija na francusku do lipnja 1944.; operacije na istočnom frontu te poslijeratno uređenje evrope i pitanje jugoslavije.
obećana je veća pomoć titovim partizanima i uspostava jugoslavije "u potpunom teritorijalnom integritetu i neovisnosti, s tim što će pitanje njenih zapadnih granica biti riješeno poslije rata".
1954.
američki književnik ernest hemingway (1899-1961) postaje dobitnik nobela
za cjelokupnji književni opus. nagrada mu je dodijeljena 28. studenoga 1954.
ugledni američki novelist i romanopisac radio je kao novinar; bio sudionik I. svjetskog rata; živio i radio u parizu; s ratišta španjolske, odlučno je na strani republikanaca; bio ratni dopisnik u kini; u II. svjetskom ratu pisao izvješća sa zapadnog fronta; počinio samoubojstvo. to bi bilo najkraće o njegovoj biografiji.
u književnosti se javio novelama koje su odmah bile zapažene, a ovaj književni žanr njegovao je ustrajno do kraja života. izašlo je više zbirki njegovih novela, a starac i more (1952), dobila je svjetsku slavu (ekranizirana uz nezaboravni lik spencera tracyja).
hemingway je zadržao karakterističan stil, na granici novinarstva i književnosti: kratka rečenica, mnoga ponavljanja; objekcija i osobni dojam; akcija u koju su utkana sva emotivna stanja likova.
okupiran je s tri osnovne teme: rat; borba s bikovima i lov.
od više romana koje je napisao ovdje spominjem:
'zbogom oružje' (1929) - tema 1. svj. rat;
'kome zvono zvoni' (1940) - tema španjolski rat;
'smrt popodne' (1932) - tema korida ...
1820.
njemački trgovac, sociolog, filozof, revolucionar, koautor komunističkog manifesta, prevoditelj i izdavač marxova kapitala, fridrich engels, rođen je u barmenu (blizu kölna), 28. studenoga 1820. (umro u londonu, 1895).
iz dobrostojeće obitelji njemačkog industrijalca, odgojen je u religioznom duhu u kojem i živi do odlaska u berlin. tamo se susreće s novim idejama, njihovim protogonistima i postaje velikim pristalicom mladohegelijanaca, a potom i socijalista.
socijalistička dionica engelsova života potrajat će ostatak njegova života. učvrstit će se i stabilizirati u bliskom susretu s karlom marxom s kojim je ostao nerazdvojan u prijateljstvu i ideji.
krstario je europom; sudjelovao u revolucionarnom ustanku u njemačkoj; emigrirao u svicarsku; radio u londonu; vraćao se u domovinu; materijalno pomagao marxa da završi studij ekonomije i 'kapital', ali i njegovu obitelj, zbog čega je morao ponovno postati tvorničarem. zajedno s marxom piše 'komunistički manifest'.
poslije marxove smrti, trajno nastanjen u londonu, prevodi i objavljuje II., a potom i III. svezak kapitala.
1907.
talijanski pripovjedač, kritičar, esejist, publicista alberto moravia, židov iz moravske, rodio se 28. studenoga 1907. u rimu (umro 1990).
njegovi romani: 'ravnodušni' (1929); 'promašene ambicije' (1935); 'maskerada' (1941) su groteska na fašizam.
nasuprot njima su djela 'rimljanka' (1947); 'neposluh' (1948); 'čočara' (1957) ... dramski tekstovi, tematski uronjeni u predratno, ratno i postratno talijansko društvo.
sumornim i često pesimističkim pisanjem moravia se pokazuje socijalnim kritičarem s dobrim opažanjem same biti suvremenih društvenih i moralnih promjena okruženja.
1680.
28. studenog 1680. umro je gianlorenzo bernini (giovanni lorenzo bernini), jedan od najznačajnijih baroknih umjetnika u rimu i uopće, talijanski kipar, graditelj i slikar.
bio je glavni arhitekt u bazilici sv. petra i uz mnoge druge svoje radove tu je na okupu njegova umjetnička ostavština, primjerice:
- veličanstveni baldahin iznad glavnog oltara;
- spomenik papi urbanu VIII.;
- spomenik papi aleksandru VII.;
- katedra sv. petra, okružena kipovima četvorice crkvenih naučitelja;
u ostala poznata berninijeva djela spadaju:
- ekstaza sv. terezije (crkva s. maria della vittoria);
- kolonada na trgu pred bazilikom;
- fontana na četiri rijeke s obeliskom, piazza navone (četiri diva predstvaljaju rijeke: ganges, dunav, nil i rio de la plata).
mnogo više o berniniju na linku.
dan brown je u svom romanu 'anđeli i demoni' prošetao rimom prateći gotovo sva berninijeva remek djela. ako zbog ničeg drugog, isplati se pročitati je zbog detaljnjih opisa graditeljstva i skulpture ovog izvanrednog umjetnika baroka.
Post je objavljen 16.02.2007. u 10:08 sati.