O deklinacijama se nije mnogo pisalo niti vodilo računa u astrološkoj praksi posljednjih pedeset godina. Koliko mi je poznato jedina grana koja je koristila deklinacije jest kozmobiologija, te je Ebertin čak osmislio kartu s deklinacijskim pregledom položaja planeta. Uzimajući u obzir da astrologija koristi astronomiju kao podlogu, te astronomske veličine i principe kao alat, važnost deklinacija se ne bi smjela tako olako zaboraviti.
Deklinacije nam pokazuju položaj tijela u odnosu na Zemlju i Sunce, a astronomski gledano one se dijele na južne (South) i sjeverne (North). Svaki stupanj longitude se iskazuje kao stupanj deklinacije i to o d 0° do 90° stupnjeva sjeverno (+) ili južno (-). Time dobivamo novi uvid u položaje planeta kao i u objašnjenja zašto neki događaji koji nisu vidljivi u uobičajenoj natalnoj karti, pregledom deklinacija mogu postati više nego očiti. Neki događaj može se dakle iskazati položajem na longitudi i deklinaciji. Zbog čega? Zbog toga što longituda ukazuje na položaj u prostoru u jednoj dimenziji. Deklinacija ukazuje na položaj u prostoru u drugoj dimenziji, te presjek tih dviju dimenzija (veličina) stvara interaktivnu točku koja reagira na tranzite ili progresije. Stoga možemo reći da nas kombinacija longitude i deklinacije informira o momentu nekog događaja kao i o dužini trajanju istog.
Dakle, važno je imati na umu da postoji 360° longituda, koje mjerimo od Istoka na Zapad, i 360° deklinacija koje mjerimo od Sjevera ka Jugu, te da ove dvije vrijednosti formiraju mrežu longituda i deklinacija koje nam ukazuju točan položaj nebeskog tijela u odnosu na Sunce i Zemlju.
No, promotrimo li Sunce u tom svom deklinacijskom kretanju, vidjeti ćemo da se Sunce najviše penje ili spušta do svog maksimuma koji iznosi 23°28´ sjeverno ili južno. Stoga je ovo najviša i najniža točka koju uzimamo u obzir kod deklinacija. Većina planeta se kreće unutar ovog raspona međutim uvijek postoje periodi kada određene planete pređu ovu granicu. Tada planete izlaze van granica (OOB – Out-Of-Bounds) ili iznad | ispod Ekliptike po deklinaciji. Ove planete su od velike važnosti i imaju snažan utjecaj na ljudski karakter, donose ubrzanu životnu aktivnost, utječu na psihološki profil, a često su vrlo aktivne i u momentima nesreća, bolesti, te drugih ljudskih aktivnosti. Čak kada planeta nije OOB tranzit neke druge planete koji sjeda na deklinaciju koju zauzima neka planeta u natalnoj karti jest od velike važnosti. Ukoliko se tranzitni planet nađe na istoj deklinaciji kao u natalnoj karti onda imamo paralelu, a ukoliko se nađe na istoj deklinaciji ali u odnosu na natalni planet u ˝opoziciji˝ onda govorimo o kontraparaleli.
Promatrajući sustav astroloških znakova dakle počevši od Ovna ka Ribama, sustav deklinacija je podijeljen na dva dijela, kao što smo prije napomenuli, na sjeverne (+) i južne (-). Sjeverni obuhvaćaju područja od 0°Ovna do 0° Vage (Ovan, Bik, Blizanci, Rak, Lav Djevica), a južni od 0° Vage do 0° Ovna (Vaga, Škorpion, Strijelac, Jarac, Vodenjak, Ribe). Promatrajući područje koje odgovara deklinacijski maksimum (N) on je na 0° Raka i minimum na 0° Jarca (S). U ovom momentu smo se dotaknuli još jedne poznate astrološke vrijednosti – Solsticij i Ekvinocij. Zajedno s 15° fiksnih znakova ove tri vrijednosti tvore – deklinacijske točke snage, te ovo područje možemo definirati kao:
a) Ovan – Vaga odgovara 0° deklinacije
b) Rak – Jarac odgovara 23°27´ sjeverne i južne deklinacije
c) 15° fiksnih znakova odgovara 16°20´5˝ sjeverne i južne deklinacije.
Možemo zaključiti da promatranjem deklinacija dobivamo još neke informacije koje su bitne bilo za natalnu kartu, bilo za predikcije ili mundane događaje. Pomoću deklinacija vidimo:
- da li je neki planet OOB (Van granica)
- da li su prisutne paralele
- da li su prisutne kontraparalele.
Imajmo na umu da Sunce nikada nije van granica. Isto vrijedi i za Saturn i Neptun u ova naša moderna vremena. Zapravo, ukoliko je planet položen u Blizancima, Raku, Strijelcu ili Jarcu – taj planet može biti van granica. S mjesecom je druga priča. Mjesec ima svoj ciklus u kojem ide OOB po nekoliko dana svaka dva tjedna u periodu od deset godina a nakon toga ne ide OOB slijedećih devet godina. Ciklus je predvidljiv. Ponovo, Pluton čini iznimku zbog svojih ekstremnih orbitalnih promjena.
Dobro bi bilo pogledati u odnosu na kartu Hrvatske koje su poveznice. Naime, karta Hrvatske po deklinacijskom nizu u natalu ima Mjesec OOB (25°36´S). Od planeta, Venera na 16°33´N i Mars na 16°38´N, te Jupiter na 17°31´N, što je sve u kontraparaleli s Neptunom i Plutonom koji se danas nalaze na 15°36´S – 16°17´S. Pored ovoga je natalni Saturn u kontraparaleli s tranzitnim Saturnom i nalazi se u osmoj kući, dok će Mjesec “plesati” preko Sunca i Ascedenta Hrvatske karte u svom deklinacijskom minimumu i maksimumu.
Stoga, na kraju ponovimo što nas čeka na nebu. Ove godine, 2006 imamo paralelu Neptun – Pluton, a s njima se jedno vrijeme spajaju Venera i Jupiter, potom, konjunkcija Plutona s Galaktičkim Centrom u Strijelcu na 26°56´. Mjesec će biti u fazi Velikog Mirovanja, OOB, te će se deklinacijski presijecati s deklinacijom Galaktičkog Centra na 29°0´S tvoreći cijeli niz paralela i kontraparalela tijekom 2006 godine.
Post je objavljen 20.01.2007. u 00:03 sati.