Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/paor

Marketing

Kolaps pregovora o liberalizaciji svetske trgovine



Ženeva - Globalni trgovinski pregovori u okviru Svetske trgovinske organizacije propali su pošto vodeće trgovačke sile nisu uspjele da se saglase o koracima za liberalizaciju trgovine poljoprivrednom i industrijskom robom.


Indijski ministar trgovine Kapal Nat izjavio je u Ženevi da su pregovori prekinuti i da biti 'potrebni mjeseci ili godine' da se ponovo pokrenu.


'Ovo je ozbiljan udarac', rekao je šef brazilske diplomatije Celeso Amorim. U pokušaju da oživi pregovarački proces, šef STO Paskal Lami sazvao je sastanak sa ministrima Australije, Brazila, 25 država EU, Indije, Japana i SAD. Vodji Grupe osam vodećih industrijskih država potvrdili prošle sedmice na svom samitu u Rusiji podršku pregovorima WTO, ali nisu uspjeli da pokrenu pravu pregovaračku akciju koja bi vodila zaključenju takozvane runde iz Dohe iz 2001. ž




Cilj tih pregovora su bili unapredjenje svjetske privrede i izvlačenja miliona ljudi iz siromaštva. Sekretar SAD za poljoprivredu Mike Joan kaže da su predloženi koraci 'postajali sve slabiji i slabiji tokom proteklih tjedana.' Ali drugi zvničnici kažu da su SAD morale da poboljšaju ponudu za smanjenje subvencija svojim farmerima. Medjutim, SAD su čvrsto pri stavu da će se prikloniti tek onda kad EU smanji carine na uvoz poljoprivrednih proizvoda i kada vodeće zemlje u razvoju, kao Brazil i Indija, sruše prepreke u trgovini industrijskom robom.


Runda iz Dohe je zaglavila zbog razlika izmedju bogatih i siromašnih zemalja, kao i trzavica izmedju SAD i EU. Ni 14 sati zasjedanja u nedelju u Ženevi nije dovelo do pomaka u ključnim pitanjima poljoprivrednih subvencija, nazvanih 'domaća podrška', gde su SAD pod pritiskom na učine veće ustupke. Vašington je zahtjevao da EU i druge članice WTO koje je označio kao 'protekcionističke', krenu dalje u pristajanju na snižavanje poljoprivrednih carina prije nego što SAD učine dodatni korak u smanjenju subvencija svojim farmerima. Washington kaže da je američka ponuda za smanjenje subvencija za 60 postotaka značajna, ali trgovinski rivali tvrde da to kresanje zapravo ne smanjuje priliv državnog novca američkim farmerima.

Post je objavljen 07.08.2006. u 21:06 sati.