Na temu me potakla kolumna Johna von Düffela, koju ce uskoro objaviti u knjizi How to be a Bürger http://www.matthias-kehle.de/portraits/dueffel.htm
Jel biti tocan u danasnjem uzurbanom svijetu postala karakteristika glupih i naivnih? Time sto cijenimo SVOJE vrijeme na racun tudjeg, pokazujemo sto? Premoc? Vaznost? Ekskluzivitet?
Prije nekih 50-ak godina je tocnost kao karakterna osobina imala sasvim drugu konotaciju. Sto nam se u medjuvremenu dogodilo? Rastrgani izmedju bacanja oka na reality show na tv-u, drugim kutkom oka chatamo na nekom forumu a lijevom nogom njisemo kolica naseg podmlatka kako ne bim plakao i ometao nas u nasem ispunjenom zivotu. Da li je to generalni pad vrijednosti u nasem gradjanskom drustvu? Oni koji rade, zele mozda pokazati da su vrijedniji gradjani drustva nego ostali, da omogucuju da socijalni sistem koliko toliko funkcionira, da podizu BDP, te da jos onako usput prehranjuju 3 umirovljenika. Danas, ako ne izgledate kao da ste totalno u stresu, netko bi lako mogao pomisliti da nema potraznje za vasim vremenom, da ste besposleni i ne daj boze, paraziti drustva. Stres je postao statusni simbol a ne kao prije, znak da ne znate dobro organizirati svoje vrijeme i da nemate samokontrole ili sebe pod kontrolom. U vremenu u kojem sve manje ljudi ima posao a oni koji ga imaju-imaju ga sve VISE, postalo je cool biti opterecen. Ako NEMATE vremena, znaci da je vase vrijeme dragocjeno, osnovi ekonomski zakon ponude i potraznje, znaci za VASIM vremenom ima vise potraznje nego vi imate ponude. Kao i u business svijetu i ovo je znak da nesto radite dobro. Navodno.
Ne volim stres. Za mene osobno je to i dalje znak da nesto radim NEDOVOLJNO dobro; bila to organizacija, uskladjivanje termina ili procjenjivanje vlastitih kapaciteta. Ne pusim price kako je cool raditi 4 dana pred termin kao sumanuta (daleko od toga da nisam, nazalost, i to radila) i time sebi dokazivati svoju übermenschlichkeit, dok drugima oko sebe u tih par dana zivot okrenemo naglavacke jer alarmiramo sve moguce snage da nas odterete u onim uobicajnim svakodnevnim obavezama. I dalje smatram da je to nedostatak samodiscipline POCETI POSAO NA VRIJEME te ne dozvoliti da zbog naseg manjka organizacije cijelo "preduzece"- ono privatno, trpi.
Ili recimo to ovako, sto sam starija, sve vise mi gode UREDJENI odnosi, nezivciranje, laganini ali konstantan radni tempo i toliko i toliko sati sna. Bilo bi zalosno da s godinama nisam nista naucila zar ne?
Za to moram ponesto i zrtvovati, recimo svoj kampanjski odnos prema poslu. No to je mali ulog u odnosu na ono sto u konacnici dobivam.
Ako bi one "uspjesne" procjenjivali samo po tome koliko vremena imaju, lako bih mogli doci do pogresnih zakljucaka. Recimo jedan preuspjesan menadzer Deutsche Bank moze imati jednako malo vremena kao i student recimo slavistike koji mora raditi jos 2 posla da bi se mogao skolovati. l po nekim opcevazecim drustvenim mjerilima, oni svejedno NISU jednako uspjesni.