Egipatska misterija Epakte
(grč. Epaktos – doveden, pridodat). Pet pridodanih Totovih dana mjesecu Hatora u godini Mjeseca, koje je kockom dobio od Khnuma. Pet božanskih dana (prijestupni dani kojima godina Sunca premašuje godinu Mjeseca) u kojima se rodilo pet egipatskih božanstava. Obratite pozornost! Imena bogova u zagradama dodao je Athumanunh poradi lakše 'dijagonale' za razumijevanje misterija Epakte.
Kako bi sada Athumanunh objasnio misteriju Epakte mora se poslužiti zapisom grčkoga pisca Plutarha koji je dešifrirajući stare zapise hijeroglifa, ili namjerno ili slučajno, poistovjetio drevna egipatska, s drevnim grčkim božanstvima. No, iako je plod Plutarhove mašte u prvom trenutku zbunio Athumanunha, to bi na kraju trebalo ovako ispasti:
''Reja (Nut) je kriomice bila sa Saturnom (Geb), a iznenada ih otkri Sunce (Ra). Razbješnjelo Sunce (Ra) baci prokletstvo na Reju (Nut) kako ne bi mogla roditi ni u jednom mjesecu u godini. Merkur (Tot), budući i sam potajno zaljubljen u prelijepu Reju (Nut), iz zahvalnosti za njezine nježnosti i naklonost, kocka s Mjesecom (Khnumom). Od njega dobiva sedamnaesti dio njegove svijetlosti (lux), Merkur (Tot) ih pretvara u pet dana i dodaje ih na 360 dana od koliko se tada godina sastoji. Tako se prvog dana rodi Oziris, drugog Aroueris (Apolon) (Horus ur) >ovdje je Horus brat Ozirisa, Izide, Seta i Neftide i ni slučajno ga pomiješati s kasnijim Horusom sinom Ozirisa i Izide<, trećeg dana rodi se Tifon (Vihor) (Set) koji je na silu izašao iz rane na majčinoj slabini koju je sam načinio kako ne bi bio rođen posljednji, četvrtog se dana rodi Izida, a petog Teleuta (Afrodita ili Nika) (Neftida). Eh, sada očevi djece ove nisu isti, pa tako je Ozirisu i Horusu otac Sunce (Ra), Tifonu (Setu) i Teleuti (Neftidi) otac je Saturn (Geb), a Izidi otac je Merkur (Tot). No, nešto tu hijeroglifi pričaju i o ljubavi Ozirisa i Izide još u utrobi majke, pa iz njihovog odnosa nastaje Horus ur???'' Kasnije egipatski faraoni treći od pridodanih dana smatraju zlokobnim (Setov rođendan) i na taj dan nikakve poslove oni ne obnašaju, niti jedu, niti piju do zalaska Sunca. Bog Tot kasnije vrlo je naklonjen Izidi (kćerki svojoj), a o tome Athumanunh je već nešto pisao (sjetite se tko je prvi izašao iz 'barke od milijun godina', tko je zapovjedio veslačima da barka miruje sve dok se ne pronađe protuotrov za mladog Horusa…). O osobinama boga Tota bit će još više napisano, ali neki drugi put, jer i ovo je previše zakomplicirano, pa je potrebito to prvo dobro shvatiti da bi se kasnije mogla razumjeti drevna egipatska mitologija o kojoj Athumanunh piše, piše …
Post je objavljen 31.01.2005. u 21:24 sati.