Rješenje problema je na slici u postavci. Odigra li crni na B1 sjecište, na koji je u slici stavljen crni kamenčić označen brojem 1, bijelom nema spasa. Igrači koji to znaju ne igraju ovdje više. Bijeli može pokušati zaživjeti igrom na C2 (bijeli kamenčić označen sa 2) uz namjeru da nekako uradi neuništiv oblik kasnijim igranjem i na A2. No, crni, ako to vidi odigra na to mjesto i sada bijeli nema gdje da bi oživio.
Ipak postoji pitanje: ‘Kako će crni zarobiti bijele kamenčiće oduzimanjem zadnje slobode bijelima, jer će izgubiti po dva kamenčića igra li na A3 ili C1 igranjem bijeliga na A1.’. Bijelom odgovara stanje u kojem crni nema što igrati, jer tada nema niti zarobljavanja njegovih kamenova. Mogao bi tada crni zarobiti taj jedan bijeli sa A1, ali tada smo na istoj poziciji. Kako to prevladati? Zarobljavanje crne dvojke igrom bijeloga na A1, crni prevenira igrom na A1. Tako je stvorio crnu trojku u kutu.
Ovo je dokazni put neopstojnosti bijelih i mogući dokaz dovodi do definiranja stanja prije njega. Uvjet je da dokaz bude pravi, zasnovan na ispravnom putu, što znači najboljem slijedu poteza za oba igrača. Tada bolje ne postoji i stanje prije toga definira se kao neživo, živo ili stanje u kojem se treba igrati, ako se namjerava definirati stanje.
U igri postoje razna mjesta po vrijednosti igranja kao
- mjesta igrom na koja se mijenja stanje u korist igrača koji tu igra,
- mjesta igrom na koja se mijenja stanje na štetu igrača koji tu igra,
- mjesta igrom na koja se ništa ne mijenja u vrijednosti, osim što je igrač koji tako igra izgubio vrijeme i potez kojim je mogao nešto korisno igrati.
Ova podjela značajna je kod rješavanja go-problema. Kada nebi bilo tako, igrači bi morali oduzimanjem zadnjih sloboda uklanjati svaki bezvezni zalutali kamenčić i teritoriju protivničke boje. Tako bi se moglo tjerati igrače da zatrpavaju svoj teritorij. Lako je vidljivo da za okruženje samo jednog kamenčića treba četiri kamenčića suprotne boje. Ovdje dolazi do male pobune u mislima, ali sve to se lako riješi tradicionalnim kineskim pristupom. Tamo se broji teritorij i kamenčići na ploči. Na taj je način važan status grupe.
Vratimo se sada problemu. Crni je odigrao dokazivanje nakon što bijeli ništa nije odigrao kao kao potez 4. Dakle crni 5 na A1. Sada bijeli nesmije niti na A3, a niti na C1, jer bi ga crni zarobio na ono drugo od ta dva sjecišta. Bijeli tako ne igra niti svoj 6. potez. Crni gomila, a bijeli čeka. Sada smo došli do situacije da bude zarobljen onaj, koji igra na jedno od dva preostala mjesta. Crni nalazi smisao u nastavku na jedno od dva preostala mjesta i bez obzira što će ga bijeli zarobiti.
Pozicija je dijagonalno simetrična u mogućnostima razvoja, pa ćemo pogledati samo jednu. Crni igra A3 i nudi bijelome da zarobi njegova četiri kamenčića igrom na C1. Bijeli to i čini, jer bi daljnjom igrom crnoga na C1, on bio zarobljen. Bitno je uočiti da crni bira vrijeme kada će dokazivati slijed predloženim A3 ili C1. To je dokaz i može se odraditi na završetku partije. Odlučuje onaj koji provodi akciju dokaza, a to je ovdje crni. Nakon što bi bijeli uklonio crne igrom na C1, crni igra na A2. Bijeli sada nesmije na A3, jer ga crni zarobi igrom na B1. Ako odigra na B1 nastaje jednostavan neopstojan bijeli oblik. Preostalo je još mjesto A1. To izgleda kao ‘ko’ koji kada crni uzme sa B1, slijedi prijetnja uzimanja bijelih kamenčića sa A3. Može li bijeli nastaviti igrati ko?. Ovo je dokazivanje na kraju partije. Pravilo kaže da se u dokazivanju po završetku partije ne igra ko. Na kraju partije igrači deklariraju odustajanje od igre kada umjesto poteza kažu:’Pass’. Crnom se glede ovoga isplati tako postupiti, a bijeli bi volio sačuvati igru zbog ko-prijetnji, ali što da radi da mu igra ne završi? To je već filozofsko pitanje, jer može ‘samo plakati.’. Pravilo kaže da je partija završila i da se ko-prijetnje više ne igraju, pa crni uzme na B1, bijeli nema gdje dokazivati i crni uzima na A3.
Sva je ovo gotovo nakon što je crni odigrao prvi klamen na B1. Na kraju partije se samo pokupi sedam bijelih kamenčića i stavi ih se među zarobljenike crnome.
Problemčića će biti i dalje.
bloger Mladen
Post je objavljen 30.05.2004. u 22:17 sati.