PAULO COELHO
05.09.2007." VJEŠTICA IZ PORTOBELLA"
Nitko ne upali svjetiljku da bi je sakrio iza vrata: svrha svjetla je širiti svjetlost oko sebe, otvarati oči, otkrivati čuda uokolo.
Nitko ne prinosi kao žrtvu ono najvrijednije što ima:ljubav.
Nitko ne predaje snove u ruke onih koji ih mogu uništiti.
Nitko ne može upravljati ni s kim. U odnosu dvoje ljudi, oboje znaju što čine, čak i ako se kasnije jedno od njih požali da je iskorišteno.
Svi traže savršenog učitelja, ali i učitelji su ljudi, iako njihov nauk može biti božanski, a to je ono što čovjek teško prihvaća. Ne treba zamijeniti učitelja za lekciju, obred za ekstazu, prinositelja simbola za sam simbol.
„Kreativna opsjednutost svetim“ javlja se gotovo kod svih ljudi u širim ili užim razmjerima. Odjednom, u djeliću sekunde, osjetimo da cijeli naš život ima opravdanje, da nam se grijesi opraštaju, da je ljubav jača od svega i da nas može potpuno preobraziti. Ali istodobno osjetimo i strah. Potpuno se predati ljubavi, bilo božanskoj ili ljudskoj, znaći odreći se svega, čak i vlastite dobrobiti ili mogućnosti donoišenja samostalnih odluka. To znači voljeti u najdubljem smislu te riječi. Zapravo ne želimo biti spašeni na način kojim nas je Bog odabrao otkupiti; želimo u svakom trenutku držati stvar u svojim rukama, biti poptpuno svjesni svojih odluka i moći sami odabrati predmet štovanja. U ljubavi nije tako: ljubav dođe, ostane i počne svima upravljati. Prepuste joj se samo izrazito jake duše.
Ali osim što vrijeme liječi rane, pokazalo mi je nešto zanimljivo: moguće je voljeti više od jedne osobe u životu. Ponovno sam se oženio, sretan sam uz moju novu suprugu i ne mogu zamisliti život bez nje. To, međutim, ne znači da se moram odreći svega što sam proživio, dokle god pazim da ne uspoređujem ta dva iskustva. Ljubav se ne može mjeriti kao što se mjeri duljina neke ceste ili visina neke zgrade.
Te sam se nedjelje našao pred filozofskom dilemom: odlučio sam se poštivati instituciju, a ne riječi na kojima se ta institucija zasniva. Ponekad, kao te nedjelje, iako ne sumnjam u vjeru, znam posumnjati u ljude.
komentiraj (6) * ispiši * #

