...to be a rock, and not to roll...

utorak, 25.07.2006.

Povijest metala - dio treci: Razvoj metala u Americi

Negdje usporedno s razvojem NWoBHMa u Velikoj Britaniji prije nego sto je americki metal dozivio svoj boom, poznati su bili glam (shock) rockeri. Prisjetite se grupa Mötley Crue, Poison, Alicea Coopera, W.A.S.P i, naravno, KISSovaca. Sto im je bilo zajednicko? Nasprejane, naviklane polumetarske frizurice u zrak, make-up, u najmanju ruku interesantni kozni outfiti i sladunjavi rock zvuk (koji je na trenutke znao graniciti s metalom) koji je, osim sto je bio dosta eksplicitan (live nastupi), bio pravi magnet zlocestih curica s kojima su clanovi spomenutih grupa svakodnevno lumpali, cinili bezbrojne ekscese i mlatili ogromnu paru. Medjutim, naslo se i tu interesantnih albuma: "Shout at the devil", "Billion dollar babies", "W.A.S.P."...

Mötley Crue:


Ostanimo jos malo u Americi. Dijelom pod utjecajem metal booma iz Velike Britanije, dijelom iz vlastite kuhinje, Amerikanci su pocetkom osamdesetih imalo stosta kvalitetnog za ponuditi na podrucju metala. Ogromnu ulogu u promoviranju underground metala imale su razne kompilacije tek rodjenih bandova, od kojih je medju vaznijim kompilacijama bila ona Briana Slagela (utemeljitelj Metal Blade recordsa i najvaznija osoba za razvoj metala osamdesetih u Americi i Kanadi) pod nazivom "Metal massacre" na cijim raznim izdanjima su bile grupe Armored Saint, Metallica, Cirith Ungol, Savage Grace itd itd. Sve je to kulminiralo fenomenalnim izdanjima: Metallica i njihov debi "Kill 'em all", Slayer "Show no mercy", Anvil "Metal on metal", Jag Panzer "Ample destruction", Heir Apparent "Graceful inheritance", Queensryche "The warning", Fates Warning "Awaking the guardian", Savatage "Hall of the mountain king", Megadeth "Peace sells...but who is buying", Metal Church "Metal church", Virgin Steele "Noble savage".

Metal Church:


Od mnogih dobrih grupa i albuma posebno mozemo izdvojiti Manowar, band osnovan od strane Black Sabbathovog roadia, Joe DiMaia. Cetvorka u prvoj polovini osamdesetih izdaje "Battle hymns" na kojem se vec nazire njihovo buduce kretanje, dok im "Hail to England" donosi svjetsku popularnost...

Manowar:

- 12:21 - Komentari (10) - Isprintaj - #

ponedjeljak, 24.07.2006.

Povijest metala - dio drugi: New Wave Of British Heavy Metal

Kraj je sedamdesetih. Velika Britanija. Vec i prije slovila kao jedna od kolijevki rocka, dok bi jednako mogli reci za metal. Osim sto je bila dom Black Sabbatha i Deep Purplea, bila je epicentar pokreta poznatim pod imenom New Wave of British Heavy Metal (NWoBHM). Sve je pocelo kada je mladi i malo poznati band Iron Maiden izdao svoj prvi demo 1978, a pratile su ga mnoge britanske grupe. Nezaustavljivi val neobuzdane energije i kreativnosti pokrenut je prvim izdanjima Iron Maidena pocetkom osamdesetih ("Iron Maiden" i "Killers" sa legendarnim Di'Annom na vokalima) i jednako velikim klasicima grupa koje vecinom nisu uzivale popularnost metalnih djevica, Saxon ("Strong arm of the law", "Wheels of steel"), Raven ("Rock until you drop"), Demon ("The unexpected guest"), Venom ("Black metal"), Angel Witch ("Angel witch"), Tygers of Pan Tang ("Spellbound"), Samson ("Shock tactics"), Diamond Head ("Lightning to the nations") itd.

Saxon:


Glazba postaje nedvojbeno brza, zahtjevnija i glasnija. Britanska, ali i svjetska javnost slavila je svoje junake koji su prodavali mnostvo ploca i nastupali pred rasprodanim halama. Nedvojbeno, za vrijeme NWoBHMa (koje je trajalo od kraja sedamdesetih do otprilike '83. ili 84'.i koji je uz Black Sabbath glavni kamen temeljac metala) metal je dozivljavao jedan od svojih vrhunaca i mnostvo vjecnih klasika. Pozitivna atmosfera koja je tada vladala oko metala rijetko je kada ponovno dosegnuta.

Posebno interesantan je fenomen zvan Iron Maiden. Grupa je uvijek, a posebno u svojim prvim danima, uvijek bila par koraka ispred 'konkurencije' i bili su kao proroci buduceg zvuka. Ono sto je ostalo kao njihova glavna karakteristika do dana danasnjih je nezamjenjiva melodija, dok su pjesme kao sto su "Prowler", "Iron Maiden", "Wrathchild", "Murders in the rue morgue" ostale rado slusane do danas, dok bi pjesma kao sto je "Purgatory" koja je stara punih 20 godina, komotno mogla stajati na bilo kojem kvalitetnom power metal albumu danasnjice. Mnogo toga se mijenja u bandu odlaskom Di'Anna, a dolaskom pjevaca spomenute grupe Samson, Brucea Dickinsona.

Iron Maiden i Paul Di'Anno:
- 11:38 - Komentari (4) - Isprintaj - #

nedjelja, 23.07.2006.

Povijest metala - dio prvi: RAZVOJ ROCKA OD PEDESETIH GODINA I ELVISA PRESLEYA DO RANIH ALBUMA JUDAS PRIESTA

Povijest metala...odakle poceti? Od trenutka kada su prvi puta gitaru ustekali u struju? Od Elvisa, kralja Rock 'n' Rolla? Od crnaca koji su prije koju stotinu godina rintali na plantazama pamuka gdje su svojim pjevanjem postavljali temelje jazza i bluesa? Ili pak, malo blize ovamo u povijesti osnivanjem bandova poput Black Sabbath ili Deep Purple? Ne znam tocno, ali definitivno je da, iako to mi mozda isprva necemo htjeti priznati, metal ima svoje korijene duboko ukopane u neke svjetski rasirene stilove koji danas nemaju puno veze s metalom (iako dodirnih tocaka ima, ali o njima poslije): jazz, rock 'n' roll, klasicna glazba, punk itd.

Elvis Presley:


Nemojmo ici predaleko u povijest nego se vratimo u pedesete godine proslog stoljeca kada je mladac imenom Elvis Presley (i naravno, glazbena industrija iza njega) svojom gitarom i karakteristicnim nacinom plesa dovodio ljepsu stranu populacije u predorgazmicka stanja i, puno, puno vaznije, utemeljio rock 'n' roll i prosirio njegovu popularnost, kao i popularnost gitare u neslucene visine. Pocelo se stvarati rock trziste (pri cemu ne smijemo mijesati glazbu koju danas smatramo rockom i rock glazbu prije pedeset godina; ako ste ikada culi Elvisa ili neke druge tadasnje gitaristicke heroje, znat cete o cemu pricam). Medjutim, tadasnji rock zasigurno ne bi bio tako popularan da nije sadrzavao odredjenu buntovnost. Mladi zeljni promjena, vlastitog nacina zivota i izrazavanja posezali su upravo za onim zabranjenim i tabuima. A to je upravo pruzao r'n'r koji je u pocecima bio doslovno zabranjivan od tradicionalnijeg dijela populacije kojemu je rock bio preglasna glazba, a ples dovodjen u vezu s njime previse eksplicitan i prost cime je automatski predstavljao magnet za mladju populaciju. Odredjenu buntovnost rock i metal zadrzali su i do danas, iako u manjim razmjerima. U daljnjem razvoju rocka, kao relevantne mozemo navesti gotovo sve poznate i nepoznate umjetnike koji su se izrazavali kroz gitaru i tako oslobadjali svoju kreativnost. Mozemo navesti: The Who, Boba Dylana, Beatlese (kojim rock/pop definitivno postaje svjetska manija i oslobadja se lanaca koje su mu nametnuli tradicionalisti), Erica Claptona (prvenstveno kroz djelovanje grupe Cream), Grateful Dead itd itd.

Neobicno vazna osoba rocka definitivno je Jimi Hendrix, samouki gitaristicki ljevak i genij, koji dovodi u vezu elemente 'crnog' zvuka (bluesa, mnoge oblike jazza) sa elektricnom gitarom. Njegov karakteristicni nacin sviranja otvara potpuno nove poglede na nacine uporabe gitare. Vazna je i cinjenica da je Hendrix dosao sa americkih ulica, iz srednjeg, siromasnijeg staleza, te pruzio primjer mladima da se u zivotu moze uspjeti i na takav nacin. U vezu s rock glazbom pocinje se dovoditi i droga, alkohol, mnogi ekscesi i poroci koji su redovito uzimali danak u zivotima popularnih. Spomenimo samo Hendrixa, Presleya i Morrisona.

Jimi Hendrix:


Sezdesete godine su bile mozda i presudne za rock glazbu. Tijekom tih deset godina osnovano je mnostvo bandova koji su gajili vlastite glazbene stilove, vlastite imidze i svaka je uvodila neku novost u svijet glazbe. Mozemo reci da se u sezdesetima (zadnje godine) rodio heavy metal, i od onda se racuna njegovo postojanje kao glazbenog pravca. Neki bandovi: Rolling Stones (od prve polovice sezdesetih do dana danasnjih bili su sinonim za neuredan zvuk i ekscese), The Doors, Alice Cooper (prvi predstavnik tzv. shock-rocka), Led Zeppelin, ZZ Top, Deep Purple, naravno Black Sabbath. Svaka od spomenutih grupa imala je svoju karakteristicnu liniju. Glazbenici poput Keitha Richardsa (Rolling Stones), Jima Morrisona(The Doors), spomenutog Coopera, Ritchie Blackmora(Deep Purple), Jimmyja Pagea i Roberta Planta(Led Zeppelin), Iana Gillana(Deep Purple), Tony Iommia i Ozzy Osbournea(Black Sabbath) predstavljali su individualne stilove glazbenog izrazavanja kojim su izravno inspirirali mnoge glazbenike metala.

Legendarna britanska skupina Black Sabbath smatra se utemeljiteljem heavy metala. Kontroverzni pjevac Ozzy Osbourne svojim vokalom, tekstovima koji su cesto granicili s okultizmom i spiritizmom, eksplicitnim izjavama, provokativnim imidzom i nastupima (sjetimo se samo odgrizene sismiseve glave na koncertu koja ga je inficirala bjesnocom), Tony Iommi koji se smatra prvim gitaristom heavy metala i najboljim riff majstorom i ritamska podloga Butler/Ward izdala je mnogo odlicnih albuma na kojima susrecemo tada najzesce dionice koje su se uopce mogle cuti u glazbi, te se, osim heavy metala, smatraju utemeljiteljem dooma i stoner-rocka. Njihova glazba postaje puno cvrsca, orijentirana prvenstveno na (jednostavne) gitarske riffove i glasnu ritamsku sekciju. Black Sabbath stekao je svjetsku popularnost koja je bila zacinjena, standardno, drogama i alkoholom, ali i nerijetkim promjenama postave. Ozzy ima uspjesnu solo karijeru, dok ga je privremeno na vokalima zamijenio Ronnie James Dio, iz postava Dio ("Holy diver") i Rainbow ("Long live rock n' roll") i jedno vrijeme cak Ian Gillan iz Deep Purplea. Prvi album Black Sabbatha "Black Sabbath", izdan iste godine kao i Deep Purpleov debi "In rock" (68), kao i nesto kasnije izdan prvi album Led Zeppelina "Led Zeppelin" oznacili su pocetak nove glazbene ere i ujedno slove kao remek djela glazbe.

Black Sabbath:


Ne smijemo zaboraviti jos par velikih imena koji su iza sebe ostavili duboki otisak kvalitetne glazbe i koji su karakterizirali lomljenje granica umjetnosti, te sirenje glazbe na neistrazena podrucja: Pink Floyd, Genesis, Yes, Jethro Tull i King Crimson su samo neka imena progresivnog rocka koji krajem sezdesetih tek uzima zamah.

Nalazimo se u sedamdesetima u kojima doslovno cvjetaju dobra rock i stvaraju prva prava metal imena od kojih neke grupe djeluju i do danas uzivajuci zasluzenu slavu. Kao nezaobilazne spominjemo: AC/DC (albumi klasici: "Back in black", "Highway to hell", "Let there be rock" itd.), Motörhead ("Ace of spades", "1916"), Bon Jovi ("Slippery when wet"), Aerosmith ("Pump", "Toys in the attic"), Rush ("2112", "Moving pictures"), Uriah Heep ("Demons & wizards"), Kiss ("Alive I & II"), Scorpions ("Lovedrive"), Blue Öyster Cult ("Fire of unknown origin") (nekima od navedenih grupa uporno se prisivao pridjev 'metal' iako je njihova glazba bila daleko od toga). U sedamdesetima je osnovan i Judas Priest koji je u svojim pocecima svirao hard rock, dok se tek kasnijim izdanjima (pocetkom osamdesetih) i pronalazenjem vlastitog stila mogao nazvati metal (buduci da je djelovao i prije osamdesetih, Priest se ne ubraja u NWoBHM).
- 14:09 - Komentari (4) - Isprintaj - #

petak, 21.07.2006.

Chuck Norris...

Svi već znamo tko je Chuck Norris i svi jednako mrzimo HRT zbog toga što je ukinio epizode Walkera. Evo, palo mi je na pamet napisati nekoliko viceva o Chucku Norrisu:



-Chuck Norris je izgubio nevinost prije svog oca.

-Samo Chuck Norris može dijeliti sa nulom

-Chuck Norris ne spava. On ceka.

-Chuck Norris cesto donira krv. Ali nikada svoju.

-Chuck Norris MOZE dodirnuti MC Hammer-a.

-Suze Chucka Norrisa lijece rak. Šteta što Chuck Norris nikada nije plakao

-Chuck Norris je brojao do beskonacnosti. Dvaput.

-U uobicajnom dnevnom boravku ima otprilike 1242 objekta s kojima te Chuck Norris može ubiti
ukljucujuci sami dnevni boravak

-Bog je htio stvarati zemlju 10 dana. Chuck Norris mu je dao 6

-Chuck Norris na kraju svakog tjedna ubije 14 bijelaca da ljudi ne misle da je rasist.

-Chuck Norris je igrao ruski rulet sa skroz napunjenim pištoljem i pobijedio je.

-Chuck Norris je jedini covjek koji moze kruzni udarac slati preko e-maila.

-Chuck Norris trenutno tuzi NBC, tvrdeci da su Zakon i Red autorizirana imena njegovih nogu.

-Chuck Norris je jednom pojeo cijelu tortu prije nego su mu prijatelji stigli reci da je striptizeta unutra

-Na njegov rođendan Chuck Norris bira neko sretno dijete koje ce biti baceno na Sunce.

-Kružni udarci Chucka Norrisa zapravo ne ubijaju ljude. Oni izbrišu njihovo postojanje iz vremensko-prostornog kontinuuma.

-Biblija je orginalno nazvana: Chuck Norris i prijatelji

-Chuck Norris actually built the stairway to heaven.

-Chuck Norris može prosuditi knjigu po koricama.

-Svi vole Raymonda. Osim Chucka Norrisa.

-Ozzy Osbourne odgriza glavu šišmišima. Chuck Norris odgriza glavu sibirskim tigrovima.

-Isus može hodati po vodi, ali Chuck Norris može hodati po Isusu.

-Chuck Norris spava sa jastukom ispod pištolja.

-Chuck Norris je prešao cestu. Nitko ga se nije usudio pitati zašto.

-U antickoj Kini je postojala legenda: Zmaj ce roditi covjeka koji ce odrasti i pobijediti zlo na svijetu.
Taj covjek nije Chuck Norris. Chuck Norris je ubio tog covjeka.

-Samo Chuck Norris može kihnuti sa otvorenim ocima.

-Chuck Norris nije samo imenica, vec i glagol.

-Chuck Norris je rođen u drvenoj kolibi koju je sam izgradio

-Chuck Norris has never had a surprise birthday party. He can NEVER be surprised. EVER.

-Chuck Norris može pljeskati sa samo jednom rukom

-Chuck Norris can prepare Minute Rice in less than minute

-Chuck Norris može pobijediti u igri Connect Four u samo tri poteza





- 13:35 - Komentari (4) - Isprintaj - #

nedjelja, 16.07.2006.

Jelo Bogova

Burek je jelo koje potječe iz Turske i vrlo je popularno u balkanskim zemljama, posebice u državama bivše Jugoslavije. Riječ "burek" je izvedena iz orginalne turske riječi za to jelo: "börek", dok se npr. u Albaniji još zove i "byrek".

Burek se kao što svi znate sastoji od slojeva tijesta i mesa. Za detaljnije informacije o tome kako se radi burek, obratite pozornost na kraj posta gdje ćete naći neke dodatne informacije.



Dakle, pravi burek je burek s mesom. Iz Turske, zemlje u kojoj je "izmišljen" burek, potječe samo burek s mesom. Burek sa sirom se pravilno zove "pita od sira". Ako naprimjer u Bosni i Hercegovini pitate burek, dobit ćete burek s mesom. Ako na tom istom mjestu pitate burek sa sirom, ljudi će vas začuđeno gledati.

Nema ništa slađe nego izići vani sa društvom, negdje sjesti i piti, te nakon svega toga otići do pekare i naručiti jedan burek. Poseban je gušt ako se nalazite dosta daleko od pekare i treba vam dugo da dođete do nje. Tada će burek, kada ga napokon kupite, biti 10 puta bolji...



Za kraj, jedan recept:
Sastojci:
tijesto za savijače
60 dkg sočnoga ovčjega mesa od buta (može i miješano goveđe i ovčije, a može i samo goveđe, ili juneće s goveđim, a uvijek možete probat i neko drugo)
4 glavice crvenoga luka
20 dkg maslaca
sol
papar

Priprema:
U tavici na masnoći lagano popržiti luk, posoliti, ohladiti, potom dodati meso, sol i papar, pa izmiješati. Tijesto narežite na veličinu pekača (tepsije). Pekač namastiti i prekriti jednom korom tijesta koja se začini rastopljenim maslacem, pa preko toga nova kora, tako da se stvori donja podloga. Zatim ravnomjerno stavite pripremljeni nadjev, pa opet kora tijesta pa nadjev i tako redom. Svaku koru polijte (poprskajte) rastopljenim maslacem. Na kraju se stavljaju dvije zavrsne kore tijesta i svaka pomasti. Ispecite u pećnici.
- 13:50 - Komentari (12) - Isprintaj - #

utorak, 11.07.2006.

... ... ...

Svaka nada da će se orginalni članovi legendarnog Pink Floyda ponovno okupiti je prije nekoliko dana je zauvijek propala...
Naime, datuma 7. srpnja ove godine je u šezdesetoj godini od dijabetesa umro Roger "Syd" Barret...

Remember when you were young, you shone like the sun.
Shine on you crazy diamond...


- 20:54 - Komentari (19) - Isprintaj - #

Wacken open air

Wacken Open Air je najveći metal festival na svijetu. Prvi put je održan 1990. godine, a od tada se održava svake godine u osmom mjesecu. Održava se u pokraj malog mjesta Wacken na sjeveru Njemačke.

Traje tri dana i na njemu nastupa oko šezdeset bendova na četiri pozornice. Obično svaki dan ima jedan headliner, a ostali su support bendovi. Bend koji nastupa može biti bilo kojeg žanra u metalu, kako bi se muzički ukus prilagodio svima.

Ovogodišnji Wacken je poseban zbog toga što će tu dogoditi dva reuniona. Na njemu nastupiti ponovno okupljeni black metalci Emperor. Njihov zadnji studijski album je bio 2001. godine nakon čega su izjavili da se raspadaju jer su postigli najviše što se u black metalu može postići. Drugi reunion je nastup švicarskih pionira black metala, Celtic Frosta, koji su se ponovno okupili nakon 16 godina i promoviraju svoj novi album "Monotheist".

Lista ovogodišnjih bendova koji će nastupiti na Wacken Open Airu:
Aborted
Amon Amarth
Arch Enemy
Atheist
Battlelore
Bloodthorn
Born From Pain
Caliban
Carnivore
Celtic Frost
Children Of Bodom
D'espairsRay
Danko Jones
Die Apokalyptischen Reiter
Ektomorf
Emperor
End Of Green
Fear Factory
Finntroll
Fleshgore
Gamma Ray
In Extremo
Korpiklaani
Krieger
Krypteria
Lake Of Tears
Legion Of The Damned
Mambo Kurt
Metal Inquisitor
Ministry
Motorhead
MSG
Mystic Circle
Nevermore
Nocturnal Rites
Opeth
Orphaned Land
Primal Fear
Rose Tattoo
Scorpions
Six Feet Under
Soilwork
Soulfly
Subway To Sally
Tribe After Tribe
Transilvanian Beat Club
Uli John Roth
Victory
Vreid
WE
Whitesnake
Wintersun
- 13:10 - Komentari (1) - Isprintaj - #

nedjelja, 09.07.2006.

Bootleg

Što je bootleg? To je audio ili video snimka nekog koncerta koja je izdana bez dopuštenja izvođača. Obično ih snimaju fanovi i s njima se trejdaju preko raznih foruma ili poštom. Neki ljudi ih i prodaju. Bootlege nikada nećete moći naći u pravim music shopovima jer su takve snimke ilegalne, već po nekakvim barakama ili nečemu sličnom...

Kvaliteta zvuka (ili videa) bootlega se dijeli na četiri stupnja:
A - odličan
B - vrlo dobar
C - dobar
D - loš
Često se koriste oznake "+" i "-" za neke bootlege koji se nalaze izmeđe neka dva stupnja.

Dream Theater snima neke svoje koncerte i stare probe, te ih prodaje na CDovima. Metallica npr. također snima svoje koncerte, te ih kao bootlege stavlja na internet i prodaje u mp3 formatu.

Bootleg CD nije piratski CD. Bootleg snimka nikada nije legalno puštena na tržište i nije izdana preko nijedne izdavačke kuće. Piratska snimka je kopija orginala koji već pripada nekoj izdavačkoj kući...

Moja lista bootlega (za sada):
Black Sabbath - Live At The Fillmore West
Black Sabbath - Live At Brisbane
Black Sabbath - Killing Yourself To Die
Blind Guardian - A Night At The Druzhba
Blind Guardian - Live In Lichtenfels
Blind Guardian - Nightfall At The Opera
Burzum - Blast From The Ancient Past
Death - Live In Trocadero '98
Dream Theater - Master Of Puppets
In Flames - Live At Sweden Rock Festival
In Flames - Live At Waldrock
Iron Maiden - The Eternal Flame
Metallica - Don't Call Us, We're Call You
Metallica - Rock Am Ring 2006
Slayer - Live In USA
Voivod - Live At Bruxelles
Voivod - Klubben Stockholm
Voivod - Zeche Bochum
Zabranjeno Pušenje - Live In Podgora bang
- 11:11 - Komentari (7) - Isprintaj - #

subota, 08.07.2006.

Reklama

Ovo moram reklamirat. Ako želite downloadat puno metal albuma iz različitih žanrova, otiđite na ovaj blog. Na engleskom je i u arhivi ima puno albuma koji bi mogli svakoga zanimat. Svakako pogledajte.
- 12:44 - Komentari (3) - Isprintaj - #

četvrtak, 06.07.2006.

Česi...

Česi... Ako neki narod ne mogu podnit onda su to česi. Jednostavno mi ide na živce njihova prisutnost, glupi jezik, cerekanje na svako sranje i još puno toga:

1. Kad nas nekoliko, otprilike 5-6 igramo na plaži picigin u plićaku, tu uvik moraju bit prisutne 2-3 debele češke babe koje stalno nešto govore kako su one platile da se odmore, a ne da ih neko prska morem. Pa nisu platili plažu, već hotel. Niko im ne dolazi u hotel i ne zaliva ih vodom. Onda kad stvarno popizde, uzmu nam balun i ne daju ga nazad dok se neko na njih dobro ne izdere... Tada se valjda uvride i bace balun što dalje u more, ali s obzirom na njihove sposobnosti, balun do samo 3-4 metra od plaže. I sad misle da su face jer su nam bacile balun, a nije im palo na pamet da mi znamo plivat i da ćemo nastavit igrat...

2. Još me živcira njihov stil oblačenja. Prvo se potrude izgorit na suncu sve dok im koža ne bude totalno crvena, a onda obuku neku svijetlu majicu, kratke gaće i OBAVEZNO čarape i sandale. Jer, ako netko nema to dvoje, ne može se zvati čehom. I još jedan detalj vrijedan spomena, obično imaju kratku plavu kosu sa repom dugim najmanje 20cm. Kao da žele da se izdvajaju od skupine ostalih gostiju...

3. Jedan rekvizit bez kojega pravi čeh ne može: Fotoaparat. Moraju oni i slikavat sve živo i mrtvo, pomično i nepomično. Ne daj bože da u trenutku slikavanja sunce malo promijeni svoj položaj ili da se koji oblak makne... Onda će slikati najmanje 50 istih slika sa različitim upadom svjetlosti. Zatim slikaju dicu kako hvataju rakove i ponose se time. Nije to važno što svaki invalid može uvatit raka zatvorenih očiju. Obično ga drže u pederuši ili obišenoga oko vrata tako da svak može vidit koje je marke njihov voljeni aparat...

Ne da mi se više pisat o njima, samo san tija iznit neke detalje koji mi idu na živce...
- 17:40 - Komentari (12) - Isprintaj - #

<< Prethodni mjesec | Sljedeći mjesec >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada.