|
FALI MI ...
Fali mi miris zemlje crne,
fali mi 'rast, nemam žira,
duša mi prazna, srce trne.
Nema bez tebe sreće ni mira.
Fale mi široki pusti drumovi,
fala mi konji i klopot kola,
fale mi sela topli domovi.
Sve mi to fali, umirem od bola.
Fali mi mjesec da snove krade,
fali mi pjesma da zore budi,
fali mi, fali al' nema nade,
fale mi moji dragi ljudi.
Fali mi njivâ, paorskog truda,
brez nji' mi tvoja slika ni cila,
žuljave ruke, tvrde ko ruda.
Ta cilu te volim Slavonijo mila!
Fali mi suncem obraz opalit,
umorne oči pune mu brige,
šta biće sutra, kog sveca slavit.
A glava puno kike side.
Fali mi šuma 'rastova stara,
fali mi stan, koljeba na Ritu,
fali mi sunce, đerma kraj bunara,
fali mi crveni mak u žitu.
Fali mi lepinja, friškog kruva,
fali i sajtluk, od dude bure,
fali mi avlije lipa duva,
fale mi tvoje pijane tambure.
Fali mi tvoje zlatno ruvo,
fali mi inat, tvoja dika,
fali mi sve štaj dida sačuvo.
Fališ mi cila, Šokadijo lipa!
Sve mi to fali, godinama tražim,
umirem dugo, na rate al' zbilja,
praznu dušu lažima blažim.
Ta fališ mi draga, Slavonijo mila!
06.listopada 2005.
|
21.02.2007., srijeda
Poklade su i ludi su...(the day after)
Poklade su i ludi su dani..., orilo se ovih dana kroz slavonska sela. Rakija, piće naše nasušno, što bi poklade bile bez nje, ne bi ih ni bilo, korizma.
Nedavno sam bio na jednom proeuropskom predavanju organiziranom od strane državne ergele. Jedna od tema je bila i proizvodnja šljivovice za prodaju na OPG (obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima). Sve sami stručni termini, troškovi i druge fore i fazoni, a na upit o možebitnom novom porezu na alkohol - ni riječi. Zapravo, odgovor je da će naši pregovarači svim silama pokušati zaštiti naše tradicionalne i autohtone proizvode.
S obzirom da je općepoznato kakve kvalitete i odlučnost u briselskom sobama iskazuju naši pregovarači, nije zgoreg pročitati kako su Bugari prošli:
više
Novi namet stupio je na snagu 1. januara ove godine i zatekao i ogorčio Bugare pa su usledila javna okupljanja i potpisivanja protestne peticije, koju je u međuvremenu potpisalo više od 250 hiljada građana.
Direktiva EU iz 1992. predviđa plaćanje takse na alkohol u vrednosti od najmanje 550 evra za sto litara, što je u Bugarskoj podiglo cenu 40 litara rakije proizvedene u kućnoj radinosti sa deset na 13 evra, dok je cena rakije namenjene prodaji porasla na gotovo sto evra.
Vlada u Sofiji se suočila sa žestokim kritikama i optužena je da nije u pregovorima sa Evropskom unijom isposlovala bolje uslove.
Vlada je obezbedila da Bugari plaćaju 1,1 evro po litri za najviše 30 litara proizvedenih za ličnu potrošnju, ali će se, ako proizvedu više od 30 litara, cela količina oporezivati se po dvostruko višoj tarifi.
Proizvodnja rakije za privatnu potrošnju sastavni je deo tradicije i važan običaj u Bugarskoj, pa je novi porez protumačen kao nepravedna kazna, objasnila je Margarita Karamičova sa bugarskog enološkog instituta.
Predsednik odbora bugarskog parlamenta za budžet i finansije Petar Dimitrov zastupa slično mišljenje i kaže da bi "svaki Evropljanin bio podjednako pogođen kada bi odjednom bio prisiljen da plaća porez za pripremu sopstvenog ručka".
Ipak, dogovor sa EU nije bilo moguće zaobići, a bugarski pregovarači su uspeli da obezbede najnižu moguću stopu poreza, naglasio je Dimitrov.
Većina bugarskih porodica poseduje kazan za pečenje rakije koji će po novim propisima morati da registruju, a ako ne ispune tu obvezu rizikuju kaznu u rasponu od 250 do 1.500 evra.
|
|
|