Ljudi su punih srdaca izlazili iz dupkom pune dvorane Pučkog otvorenog učilišta nakon koncerta KUD "Sveti Juraj" Zagorje održanog u subotnjim večernjim satima. Koncert je upriličen uoči Valentinova, dana zaljubljenih, no, ovakav koncert da je održan i dan poslije parlamentarnih izbora razgalio bi duše pobjedniku i gubitniku, prisilio bi ih da se vole, prisilio ih na razumijevanje i toleranciju. Dotakao sam ove dvije nespojive kategorije; koncert kulture i ljubavi i parlamentarne izbore punih frustracije. I jedna i druga neophodne su u životu, ali navijam za ovu prvu.
Dajte nam ovakvih kulturnih zbivanja kako bi se odvojili od surove zbilje gruboga kapitala koji za razliku od pjesme i plesa razdire dušu, dajmo potporu ovim divnim ženama i momcima da ustraju mladež držati podalje od šanka s alkoholom, podalje od krčmi s drogom, podalje od kriminalaca s dugim i kratkim cijevima.
Ako sam se imalo poopćio s posjetiteljima pune dvorane onda su nam u više navrata ganućem suze krenile na oko. Gledajući kako je negda siromašni seljak morao od Svrtog Jurja do Svetog Jurja svoju dragu nejač davati za slugu kojekavim kicošima, ali i potrebitima, i da su se usput veselili u svom poštenju, ali i naivnosti, ostaje nam ponos da je takvo vrijeme prošlo i da nam je danas očito lakše.
Gledajući mlade čobane kako uz prasičanje i klisanje, pa i uz pjesmu; "Paunica k'o junica, paunčina k'o junčina, ..." doznaju da je Lisava u kvaru, a Perava nestala, ne možete se oteti dojmu i žalu da je Perava doista nestala, da Perave nema više. Da u Zagorju nema domaćega mlijeka, da nema skorupa, nema masla ni maslenke, ovce ni vune. Ostala je nažalost samo ona: Tuđa ovca više vune daje.
Mladima vjerojatno to ne izgleda tako zabrinjavajuće, oni nisu ni upoznali seosku idilu, oni nikada neće saznati koje su to seoske igre oko stoga sijena, neće jesti gulaš s "njokama" koje je kuharica pripremila valjajući ih preko gole bedre i otiskajući u zdjelu kraj noge.
U Zagorje više ne dolaze djeca čiji su roditelji otišli u svijet trbuhom za kruhom kako bi se preko ferija kod babe i djeda budili prije sunca te s blagom odlazili na pašu i s domaćim čobanima uživali u pastorali.
Danas je novo, novo vrijeme, danas je potrebno u Zagorju imati tako divnu ženu kao što je voditeljica folklorne sekcije KUD "Sveti Juraj" koja voli svoju majku što joj je usadila ljubav prema plesu i pjesmi, koja voli sve majke koje su i svojoj djeci utkale ljubav prema kulturnoj baštini. Zagorje se može ponositi što ima ženu, rekao bih curicu, koja je na zavidan način vodila koncert, koja imponira svojom vanjštinom i nutrinom, koja je besprijekornim tonom i bojom glasa odaslala u gledalište pregršt prelijepih stihova koje je mogla odabrati samo iznimna osoba.
Uz takve dvije dame ni djeca nisu mogla zatajiti; igrali su i svirali nadahnuto, upravo onako kako smo ih mi u gledalištu htjeli doživjeti. Zato u paketu zahvaljujem svim sudionicima ovoga koncerta što su me prisilili da im od srca spontano plješćem, da se vratim u zavičaj, da čujem i vidim te lirske duše. Ćutio sam se česno.
| < | veljača, 2007 | > | ||||
| P | U | S | Č | P | S | N |
| 1 | 2 | 3 | 4 | |||
| 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
| 26 | 27 | 28 | ||||
Dnevnik.hr
Gol.hr
Zadovoljna.hr
Novaplus.hr
NovaTV.hr
DomaTV.hr
Mojamini.tv
Kolumna o gradu pod Klekom i šire.
Ogulin blog
Ogulinske uske staze
Janjin blok
Ogulinska fatamorgana blog
Ogulinski list
Blog.hr
Forum.hr
Monitor.hr
Index.hr
Iskon.hr
Tportal.hr
maksimala943@gmail.com
DRŽAVNI PRAZNICI I BLAGDANI
1. siječnja Nova godina
6. siječnja Sveta tri kralja
? Uskrsni ponedjeljak
1. svibnja Praznik rada
? četvrtak Tijelovo
22. lipnja Dan antifašističke borbe
25. lipnja Dan državnosti
5. kolovoza Dan domovinske zahvalnosti
15. kolovoza Velika Gospa
8. listopada Dan neovisnosti
1. studenoga Dan svih svetih
25. prosinca Božić
26. prosinca Sveti Stjepan