U početku nisam mislio, a vidim da se ni
WinstonW ne slaže:
"Ja se apsolutno ne slazem sa Šukerom. Ne mora se smanjiti broj korisnika, ali se novac moze efikasnije trositi i moze se restrukturirati kako se trosi . (Nije da nema nekih stvari koje bi se mogle eliminirati, ali ne treba odmah dzonom na najjadnije.) Isto tako i s prihodima u proracunu. Efikasniji porezni sistem ne znaci sirenje baze poreznih obveznika ili naplacivanje vise novca od onih koji ga imaju najmanje. Bilo bi im pametnije da se fokusiraju na odterecivanje gospodarstva s liberalnijim i manjim porezima i istovremeno destimuliranje bahacenja i trosenja novca koje ne stimulira gospodarstvo. (Porezi na imovinu, luksuzne proizvode, itd.) Stiskanje najsoiromasnijih ce stvarati samo dodatne socijalne probleme koje ce opet na kraju drzava morati rjesavati. No, najlakse je neznalici reci da ce morati prosirti broj onih od kojih ubiru harac ili smanjiti usluge koje se vracaju iz tog haraca."
1. efikasnije trošenje novaca – ok. UVIJEK se može efikasnije trošiti. Međutim Šuker je spomenuo 14 miljardi (ne milijuna) razlike. Da si ne znam kako efikasan ne možeš "nategnuti" tolku lovu.
2. ne treba smanjiti broj korisnika – slažem se, ne treba đonom na siromašne, ali ako netko to zloupotrebljava treba lupiti par većih kazni kako bi se obeshrabrilo iskorištavanje.
3. manji porezi – tu se ne mogu složiti. Porez od 20% na dobit spada među niže poreze u Europi. Što se poreza na dohodak tiče (na plaće) on je u rasponu od 15-45% što bi moglo biti manje, ali onima najsiromašnijima neće ništa ili vrlo vrlo malo značiti. Oni ionako plaćaju u prosjeku 10% poreza (radi olakšice od 1600 kn)
4. Porezi na imovinu i luksuzne proizvode – potpuno se slažem s
WinstonomW, to je glupost koja destimulira bogate i bogaćanje. Kao da ne želimo postati zemlja bogataša već se želimo vratiti u ono "svi smo jednaki" – nikad nismo bili niti ćemo ikada biti. S jedne strane brijemo kako bi hjteli povećati standard, a s druge strane si zabijamo nož u leđa.
Nove misli zašto je Šuker u pravu i zašto je problem negdje drugdje - zec je u šumi
Kad malo bolje razmislim za 6.000 kn neto plaće treba izdvojiti 10.700 kn što je manje nego duplo. Koliko sam saznao o plaćama iz drugih zemalja u Europi svugdje je omjer cca 1:2 od ukupnih troškova do onoga što čovjek dobi na ruke, znači mi smo tu negdje. Ono što je RAZLIKA je u svjesnoti. Ljudi vani svoju BRUTO plaću shvaćaju svojim dohotkom. U konkretnom slučaju to onda nije 6.000 kn nego 9.100 kn i onda se od toga plaća 20% za VLASTITU mirovinu (1.800) i jedan manji dio se plati poreza i prireza (1.300 kn=. Mi to (još) ne možemo i s razlogom. Naime jako sumnjamo u ovih 20% za mirovinu budući vidimo kako su prošli sadašnji penzioneri i na te novce ne računamo previše:)
Međutim sa strane poduzetnika neće biti velike razlike. U jednom od prethodnih postova sam objašnjavao da su veći problem DOPRINOSI (mirovinsko i zdravstveno), a manji problem POREZI. Doprinosi iznose 35% i u našem slučaju neto plaće od 6.000 kn iznose 3.200 kn!! Porez i prirez su samo 1.300 kn. E sad ako država postane super efikasna i pametna i sakupi dovoljno novaca da smanji te doprinose za koliko ih realno može smanjiti?
Mirovinsko – plaća radnik IZ bruto plaće
Mirovinko je već podjeljeno: 5% ide na naš račun, a 15% za prvi stup odnosno za isplatu sadašnjim penzionerima. Tih 15% smanjimo za 5% (to je smanjenje za 33%!!!) i neka sada iznosi 10%. To će za sobom povući i manju mirovinu za nas u budućnosti. Ok, ionako ne računamo na to, ali smo sretni da DANAS dobijemo više love.
Zdravstveno – plaća poslodavac NA bruto plaću
Trenutno se izdvaja 15% na bruto plaću. Recimo da to smanje za 5% na 10% (smanjenje od 33%!!) i da nekim čudom zadržimo istu kvalitetu zdravstvenog osuguranja kakvu imamo i sada.
I sada....za koliko nam je veća neto plaća uz ta smanjenja od 33% za mirovinsko i zdravstveno?? Za "pišljivih" 320 kn!!!!!
Za koliko je smanjen ukupan trošak poduzetniku? Za "pišljivih" 457 kn!!! Pod uvjetom da BRUTO plaća ostane ista i da razliku od smanjenja doprinosa za mirovinsko ostavi radniku, a ne da mu smanji plaću nazad na 6.000 i uzme ju sebi:)
Ukupno smo smanjili davanja za 914 kn za istu bruto plaću. Po novome bi dakle, za plaću od 6.000 kn, ukupni trošak umjesto 10.700 bio 9.640 kn. Za štrebere: ako vas zbunjuje zašto 10.700 - 9.640 nije 914 nego 1.060 stvar je u tome što kada SMANJIMO doprinose za mirovinsko – povećava se OSNOVICA na koju se računa porez pa onda praktički platimo isto poreza:))
Moj zaključak: davanja ipak NISU prevelika. Nemojte me odmah napasti nego čitajte dalje. Ukoliko se za trećinu (33%) smanje doprinosi za mirovinski i zdravstveno mislim da na individualnom planu ne bi previše profitirali, a s druge strane mislim da je to VELIKO i
nerealno smanjenje i koristio sam ga samo kao primjer. Nema šanse da Šuker toliko smanji davanja pogotovo ako smo toliko u minusu kao sada. Gdje je onda rješenje? Rješenje je u
ZNANJU i kreativnosti. Stvorite nešto novo s čime ćete zaraditi dovoljno novaca i gdje vaša dobit neće ovisiti o 1.000 kn mjesečno simo-tamo koliko bi vam bio jeftiniji radnik. Govorim o plaći od 6.000 kn neto, za manje plaće razlike su još i manje. Ili provokativnije, direkt u bulju: kakav je to biznis ako ne možete platiti čovjeku 4.000 kn mjesečno (ukupni trošak 6.600 kn) i gdje će smanjenje od nekakvih 500 kn donjeti zaradu. Zaradu od 500 kn mjesečno? Slobodno zatvorite firmu i zaposlite se negdje. Nemojte se ljutiti na malo provokacije – razmislite malo o svom biznisu;) Ovaj svoj stav da radnici ipak nisu (pre)skupi ću detaljnije elaborirati u sljedećim tekstovima.