Veleposlanik RH u Japanu dr. Drago Štambuk u Tokamachiju
Veleposlanik RH u Japanu dr. Drago Štambuk sudjelovao je 28. listopada na svečanom otvaranju radova na Kući japansko-hrvatskoga prijateljstva u Tokamachiju, u šumovitoj japanskoj prefekturi Niigata.
Već pet godina na veleposlanikovu inicijativu i lobiranje radi se u Tokamachiju na projektu Kuće prijateljstva uz Hrvatsko igralište (Croatian pitch). Gradnja Kuće nastavak je prijateljstva započetoga za vrijeme boravka hrvatske nacionalne vrste na Svjetskom nogometnom kupu u Japanu u Tokamachiju 2002. Autori projekta istaknuti su, u Japanu nagrađivani, hrvatski arhitekti Vinko Penezić i Krešimir Rogina. Kuća ima športsku, društveno-kulturnu i simboličku razinu. Na simboličkoj razini riječ je o jedinstvenom projektu koji je spoj hrvatskoga svjetionika i japanske lanterne, a u sjedinjenju vječnoga svjetla zrcali se prijateljstvo dvaju udaljenih, a bliskih naroda. Prema veleposlanikovom tekstu koji će biti uklesan u Kući, Tokamachi je glavni grad prijateljstva Japana i Hrvatske, žarišna točka japansko-hrvatskih međuljudskih odnosa i spomenik prijateljstvu. Za manje od pola godine, od kada je predstavljen javnosti, projekt je izazvao veliki interes i pažnju u Japanu.
Gradonačelnik Tokamachija Yoshifumi Sekiguchi, glavni graditelj Masafumi Murayama, ini predstavnici grada Tokamachija i prefekture Niigate, zajedno s veleposlanikom Štambukom, sudjelovali su u religijskom šinto ritualu udobrovoljavanja božanstava zemlje u tzv. ceremoniji „otvaranja tla“, pri kojemu je šinto svećenica molila bogove da prihvate gradnju spomenutog objekta na dobrobit lokalnoga stanovništva i za prijateljstvo s Hrvatskom koje će gradnja Kuće ojačati. Pred improviziranim oltarom, pod podignutim šatorom, zbog kiše koja je padala - što je dobar znak za početak radova, bogovima su ponuđeni plodovi zemlje i vode (povrće, riža, riba i sveti sake), a nakon molitve veleposlanik Štambuk, gradonačelnik Sekiguchi i glavni graditelj Murayama s drvenim su lopatama razrušili kup od rahle zemlje, nakon čega je slijedilo pojedinačno stavljanje na oltar grančica tamagushija, sa svetoga sakaki stabla, japanskim božanstvima, te ispijanje svetoga sakea.
Gradonačelnik i veleposlanik održali su govore u kojima su pozdravili početak radova. Gradonačelnik je zahvalio hrvatskom veleposlaniku na viziji i velikom pripremnom poslu bez kojega projekt ne bi bio moguć. Gradonačelnik je najavio završetak radova i dovršenje Kuće japansko-hrvatskog prijateljstva u proljeće 2012, sa predviđenim svečanim otvaranjem objekta u lipnju 2012. Veleposlanik Štambuk istaknuo je važnost Kuće za jačanje hrvatsko-japanskog prijateljstva, njenu simboličku i društvenu, sportsku, kulturnu, poslovno-turističku, te međudržavnu važnost, kazavši kako je danas, nakon gotovo pet godina rada na projektu, najsretniji čovjek u Japanu.
Razmijenjeni su darovi, a gradonačelnik je, zbog skoroga isteka veleposlanikova mandata u Japanu, pozvao dr. Štambuka na svečano otvaranje Kuće prijateljstva, budući je ona, kako kaza, plod veleposlanikove vizije i djelovanja.
Kompletni troškovi gradnje pokriveni su iz proračuna grada Tokamachija.
Veleposlanik i gradonačelnik istaknuli su potrebu rada na programu i pripremi otvaranja Kuće, pa tako i na okupljanju hrvatske nogometne vrste iz 2002; za 10-godišnjicu Svjetskoga kupa u Japanu, kao i rad na inim sportskim, kulturnim i političkim sadržajima otvaranja, te budućim akcijama osmišljavanja trajnoga djelovanja Kuće japansko-hrvatskoga prijateljstva.
* izvor - Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija RH,Veleposlanstvo
Republike Hrvatske u Japanu,Tokyo
Živa bića su bezbrojna - zavjetujem se da ću ih sve spasiti
Strasti su neugasive - zavjetujem se da ću ih sve ugasiti
Učenje (Dharma) je beskrajno - zavjetujem se da ću njome ovladati
Put budnosti je nenadmašan - zavjetujem se da ću ga dosegnuti
četiri zavjeta Boddhisatve
"Japanski običaji zapadnom čovjeku čine se vrlo čudnim i stranim.U prvo vrijeme čovjek bi pomislio da se nikada neće naviknuti na njih.No,kada se privikne,često ih smatra i boljim od svojih."
Otac Pedro Arrupe(1907-1991),
28.nasljednik sv.Ignacija
Loyole i vrhovni poglavar
Družbe Isusove,podrijetlom
Bask,djelovao u Japanu
27 godina(1938-1965);
objavio knjigu "Taj nevjerojatni Japan",
Zagreb,1978.
"Zanimanje za Japan na Zapadu posljednjih desetljeća je upravo simbol snage onih ljudi Zapada koji se ne boje da će izgubiti vlastitu individualnost ako upoznaju i druge vrednote pored onih koje su stvorili njihovi preci.To je zanimanje pored ostalog i jamstvo da se Istok i Zapad mogu razumjeti i da će međudjelovanjem i razmjenom onog što su stvorili i jedan i drugi postati bogatijim ne samo što se tiče materijalnih dobara nego i spiritualnih, jer i ovdje i Istok ima što pokazati Zapadu,kao što je i Zapad imao što pružiti Istoku."
prof. Vladimir Devide
Photo by Satokica,2007.,9.svibanj;
Kumagaya-shi,Saitama-ken;
Vidi dolje
Kimigayo, japanska himna
Izvodi:Yuki Koyanagi
(na klupi Japana sjedi Ivica Osim
protiv Trinidada & Tobaga 2006.) i
Lijepa Naša,
Nurnberg,18.lipanj,2006.