Okrugli stol - HDPIO - Novosti iz biblioteke TTF-a - Blog.hr

Novosti iz biblioteke TTF-a https://blog.dnevnik.hr/nibttf

petak, 20.03.2009.

Okrugli stol - HDPIO

Hrvatsko društvo za promicanje informatičkog obrazovanja (HDPIO) poziva Vas na već ranije najavljeni okrugli stol

NAZIVLJE U PODRUČJU
INFORMACIJSKO-KOMUNIKACIJSKIH TEHNOLOGIJA

Okrugli stol se održava u utorak, 24. ožujka 2009. godine u 18 sati, u novootvorenom prostoru Kluba – Ilica 42 u dvorištu

Sudjeluju:

Dr. sc. Milica Gačić, red. prof., Učiteljski fakultet
Doktorirala s temom "Frekvencijsko-leksička analiza engleskog kao jezika struke krivičnih disciplina (za potrebe visokoškolske nastave)". Voditelj Katedre za strane jezike struke na Visokoj policijskoj školi i Fakultetu kriminalističkih znanosti. Specijalizirala područje engleskog jezika za potrebe prava tijekom post-doktorskog usavršavanja na School of Law, University of Texas. Predaje lingvističke predmete jezika struke na poslijediplomskim studijima metodike i didaktike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i Filozofskoj fakulteti u Ljubljani. Profesor Suvremenog engleskog jezika i Lingvistike na Učiteljskom fakultetu, Sveučilišta u Zagrebu i voditeljica Katedre za obrazovanje učitelja engleskoga jezika.
Dr. sc. Milica Mihaljević, zn. savj., Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Doktorska disertacija: „Lingvistička analiza računalnog nazivlja u hrvatskom ili srpskom jeziku“. Radila u Zavodu za lingvistička istraživanja HAZU na projektu Terminološki rječnici. Od 1987. godine radi u Zavodu za hrvatski jezik (danas Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje). Osnovni su joj znanstveni interesi terminologija (posebno računalno nazivlje), leksikologija, leksikografija te jezični dodiri (hrvatski i engleski). Autorica je triju samostalnih monografija, jedne monografije u suautorstvu, školskih udžbenika, brojnih znanstvenih i stručnih radova. Tajnica Odbora za leksikografiju HAZU.
Dr. sc. Branka Tafra, red. prof., Hrvatski studiji
Doktorirala s disertacijom “Gramatičar Vjekoslav Babukić”. Od 1971. radila u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje (prije Zavod za hrvatski jezik) u Zagrebu, a od 1. IX. 2005. radi na Hrvatskim studijima u Zagrebu (predmeti: Povijest hrvatskoga standardnoga jezika, a od 2004. i Gramatika hrvatskoga jezika).. Objavila četiri knjige i kao suradnik šest knjiga, te šezdesetak znanstvenih članaka u domaćim i stranim publikacijama s temama iz povijesti hrvatskoga jezikoslovlja, iz leksikografske teorije, leksikologije te iz gramatike. Član Komisije za leksikografiju i leksikologiju pri Međunarodnom slavističkom komitetu. Suradnik Leksikografskoga zavoda na Hrvatskoj enciklopediji i Hrvatskom biografskom leksikonu te suradnik Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija na izradi jezičnih pomagala za potrebe prevođenja pravne stečevine Europske zajednice.
Dr. sc. Djurdjica Težak, red. prof. u m., PMF
Od 1961 - 2003 radila na Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu u području fizikalne kemije koloida i amfifilni agregata u otopinama. Više puta boravila je na usavršavala se na Universität Bayreuth, Lehrstuhl fuer Physikalische Chemie u Bayreuthu u Njemačkoj. Članica domacih i inozemnih strukovnih organizacija, članica Redakcijskoga odbora Croatica Chemica Acta 1981-1994, i recenzent znanstvenih casopisa. Pročelnica Odjela za fizicku kemiju Instituta za kemiju Sveučilišta u Zagrebu 1976/77. Članica Predsjednistva Hrvatskoga Kemijskog Drustva 1980-1991. Članica Savjeta Prirodoslovnih odjela Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta 1982/83. Pročelnica Kemijskoga odjela PMF Sveucilista u Zagrebu 1988- 1995. Članica Vijeća za knjižnice Republike Hrvatske 1993-1966.

Moderator: dr. sc. Damir Boras, red. prof. Filozofski fakultet

Rasprava o nazivlju u ovom području stara je gotovo kao i razvoj i primjena informacijsko-komunikacijskih tehnologija na našim prostorima. Prevoditi ili ne prevoditi, naći slične riječi ili stvarati nove nazive; sve je to neprestana tema, kako rasprava u akademskim krugovima, tako i radova u časopisima pa i novinskih članaka. Naravno, ne smatramo da ćemo sve riješiti ovim okruglim stolom, ali ćemo barem razbistriti neke pojmove i pridonijeti izgradnji načela za budući rad na nazivlju u području koje gotovo svakodnevno bilježi nastanak novih pojmova.

Za HDPIO:

Prof. dr. sc. Nenad Prelog, predsjednik

P.S. Najljepše Vas molimo da ovaj poziv proslijedite i drugim članovima vaše udruge, organizacije ili institucije, kao i svima ostalima za koje smatrate da ih ova tema može interesirati. Ako ima zainteresiranih koji bi željeli primati pozive na druge skupove i rasprave koje organizira HDPIO molimo Vas da nam pošaljete njihove mail adrese.


Ujedno najavljujemo i predavanje BRANIMIRA MAKANCA, doajena informatičkog obrazovanja u nas pod naslovom:

"Računala u nastavi - nekad i sad"

Vjerujem da će biti interesantno čuti nešto o početcima primjene računala u nastavi kod nas, o nastanku Multimedijskog centra, našem prvom time-sharing računalu, o prvim domaćim računalima "Orao" i "Ivel Ultra" i prvim programima za NPK i prvim modemskim vezama u našim školama.


20.03.2009. u 10:44 • 0 KomentaraPrint#^

<< Arhiva >>

Creative Commons License
Ovaj blog je ustupljen pod Creative Commons licencom Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima.

< ožujak, 2009 >
P U S Č P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          



Komentari da/ne?

Elektronički bilten NIB

Novosti iz biblioteke Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu

Uređuje: dr. Blanka Pašagić

Kontakt

Portal za knjižničare i knjigoljupce


IP








online




Linkovi

*****
Provjerite gdje je citiran časopis koji vas zanima!

******
Full text hrvatskih časopisa

Pristup elektroničkim verzijama inozemnih časopisa ostvaruje se autorizacijom preko IP adresnog prostora računala na ustanovama članicama, kao i preko CARNetovih modemskih ulaza (CMU) uz LDAP autorizaciju pristupa CMU-u.
Centar za online baze podataka
EBSCO
SCOPUS
- članak o bazi SCOPUS: Scopus database
SCIENCEDIRECT
- pristup samo časopisima označenim zelenom bojom Upute
http://www.springerlink.com
http://www.blackwell-synergy.com/
http://www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/home
http://www.oxfordjournals.org/

BESPLATNE BAZE PODATAKA






Google